Öztürk Reklam
Alucra'da Tek Gündem Nüfus

Ana Sayfa » Eğitim / Sağlık » HALİS AKMEN ÇPL'DE OKUMAYA VARMISINIZ?

HALİS AKMEN ÇPL'DE OKUMAYA VARMISINIZ?

Alucra.com editörü Tülay Dolu eğitim alanından kaleme aldığı makalesini okumadan geçmeyelim. Eğitim alanında ilçemizde yaşanan sıkıntıya çözüm için bizde sorumluluk alalım.

 
 
 
HALİS AKMEN ÇPL'DE OKUMAYA VARMISINIZ?

Halis AKMEN Çok Programlı Lisesi ilçemizde hizmet veren içinde düz lise ve meslek lisesi bölümlerini de barındıran bir lisemizdir. Maalesef ilçemizin göç ve nüfus sorunu bu okulumuzu da etkilemiştir. Okulumuzun standartlarının büyük şehirlerdeki birçok okuldan daha iyi olduğuna bizzat şahitlik ettim. Teknik donanım, temizlik-düzen, ÖSS başarısı, disiplin, eğitimci kalitesi bakımından hayran olduğum hatta; kendi oğlumu dahi göndermeyi düşündüğüm bu okulumuzun tek sıkıntısı ilçede öğrenci potansiyelinin az olması ve ilköğretimden mezun olan birçok öğrencinin de ilçe dışına çıkması. Şu an okulumuzda düz lise ve meslek lisesi kısmında da “Mobilya Dekorasyon ve Muhasebe ve Finansman” bölümleri bulunmaktadır. Okulumuz çok programlı lise olduğu için için de her türlü mesleki bölüm açma imkânına sahiptir. Kaymakamımız, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ve Okul idaremiz bu konuda üstün çabalar sarf etmektedir. Amaçları çocuk gelişimi, bilgisayar, elektrik ve elektronik bölümlerini de açmak ilçemiz gençlerinin hizmetine sunmaktır. Çağımızda iş imkanı çok fazla olan bu bölümler şüphesiz ilçe gençliğimiz için çok yararlı olacaktır.

Bu bölümleri açabilmek ve var olan bölümlerin devamlılığını sağlayarak ayakta tutabilmek için az öncede belirttiğim gibi öğrenciye ihtiyaç vardır. Alucralılar olarak bu konuda hepimize büyük görevler düşüyor. İlçemize sahip çıkmıyor; elimizdekileri kaybedince de ah vah demeye başlıyoruz. Bu okul ilçemiz için bir velinimet. Bizim ilçemizin standartlarında bulunan hiçbir ilçeye çok programlı lise açılmıyor. İlçemizin büyük bürokratlarından Merhum Halis AKMEN Bakanlığımız Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısıyken bu teşebbüste bulunuyor başta dönemin Milli Eğitim Bakanı olmak üzere bürokrat arkadaşları onu kıramıyor ve okul açılıyor.

Şimdi görev biz Alucralılara düşüyor. Elimizde bulunan bu iş kapısını kaybetmeyelim. İş kapısı diyorum çünkü okulumuz iş imkânı veren bölümler sunuyor. Meslek lisesi kısmındaki bölümlere gidenler sınavsız geçiş haklarını kullanarak üniversitelerdeki 2 yıllık bölümlere kayıt yaptırabiliyorlar. Düz lise kısmına devam edenler de ÖSS ‘ye hazırlanarak istedikleri bölümü tercih edebiliyor.

Okulumuzun inkâr edilemeyecek bir ÖSS başarısı var. İlde bulunan liseler içinde başarı çıtası çok yüksek. ÖSS’ye giren bütün öğrencileri barajı aşıyor ve birçoğu 4 yıllık çok iyi bölümlere yerleşiyor. Meslek bölümünde okuyanların tamamı meslek yüksek okullarına yerleşiyor. Ellerinde bulunan bu kadar az öğrenciyle yüksek başarılara imza atıyorlar. Okulumuzun 2009 ÖSS başarı listesi şu şekildedir:

1.Fatma ÇÖDEK  İstanbul Üni. Maliye
2.Filiz TÜRKER   KATÜ Maliye
3.Fadime DÖĞENCİ   Erzincan ÜNİ   İktisat
4.Emine BAYRAKTAR Gazi Üni. İşletme
5.Gülten ÇOLAKER  KATÜ İktisat
6.Hilal TOPKARA  Gaziosmanpaşa Üni  İktisat
7.Şükran TÜRKMEN Atatürk Üni  Ekonomi
8.Onur KARALI Giresun Üni   İktisat
9.Esma KARAKALE  Giresun Üni. İktisat
10.Kader PUSTİ Uludağ Üni.İşletme Yönetimi
11.Ramazan YAYIKÇI Giresun ÜNİ Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
12.Özgür KARSLIOĞLU Cumhuriyet Üni. İşletme Yönetimi
13.Melahat Öncü Bayburt Üni. Pazarlama
14.Ebru DOĞDU Erzincan Üni. Seracılık
15.Emrah AKŞAHİN Giresun Üni. Alucra MYO Bankacılık ve Sigortacılık
16.Hamdi EŞGÜNOĞLU Giresun Üni. Alucra MYO Bankacılık ve Sigortacılık
17.Ali Rıza EKŞİ Giresun Üni. Alucra MYO İşletme Yönetimi
18.Ertuğrul KAPTI Anadolu Üni. Türk Dili ve Edebiyatı
19.Emrullah KARATAŞ Anadolu Üni. Sağlık Kurum İşletmeciliği
20.Gönül HORASAN Süleyman Demirel Üni iktisat
21.Ayhan BEKÇİ  Giresun Üni.Alucra MYO İşletme
22.Recep BEYAZKILINÇ Giresun Üni. Alucra MYO Bankacılık ve Sigortacılık
23.Şehriban KÜRTÜNLÜ Giresun Üni. Eynesil MYO Bankacılık ve Sigortacılık
24.Onur EKŞİ Bayburt Üni. MYO Pazarlama

Okulumuzun en büyük imkânlarından biri de 100 öğrenci kapasiteli erkek öğrenci yurdunun bulunmasıdır. Birçok özel yurttan daha konforlu olan yurt binası şu an 42 öğrenciyle hizmet vermektedir. İlçe dışından gelen öğrencilerimiz için büyük şanstır. Yatılı kız öğrenciler ise ilçe de bulunan özel kız yurtlarına okulun imkânlarıyla yerleştirilebilmektedir. Okulumuz rahatlıkla ilçe merkezi dışından da kayıt alabilmektedir. Yurtta kalan öğrencilerin tüm masrafları okul tarafından karşılanmaktadır.

Sınıflarda maksimum 25 öğrenci bulunmaktadır.25 öğrenciyi aşan sınıflarda hemen 2.bir şube açılmaktadır. Ayrıca okulumuzun çok geniş bir kütüphanesi, teknolojisi sınıfı, donanımlı bilgisayar, kimya, fizik biyoloji laboratuarları da bulunmaktadır. Eğitimci kadrosu da bütün branşlarda tam olan okulda öğretmenler tarafından gönüllü olarak öğrencilere ücretsiz dersler verilmektedir. İlçemizde dershane olmadığı için okul kendi imkânlarıyla bu eksikliği tamamlamaya çalışmaktadır. Bu fedakârlıkların meyvesini de her yıl ÖSS ‘de fazlasıyla almaktadır.

Sosyal etkinlikler yönünden de oldukça faaldir. Tiyatro kulübü bulunan okulda sık sık tiyatro oyunları sergilenmekte her hafta bilgi yarışmaları, münazaralar, kitap okuma yarışmaları, veli bilgilendirme çayları yapılmaktadır.

Kısacası okulumuzun imkânları her yönüyle dört dörtlüktür. Bunu kendi gözlem ve ziyaretlerime dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim. Çocukları eğitim gören bir anne olarak İstanbul’daki birçok okulu gördüm ve Alucra’ya gittiğimde Halis AKMEN Çok Programlı Lisesini gördüğümde inanın şaşkınlığımı gizleyemedim. Oğlumun kaydını almayı dahi düşündüm. Fakat oğlum ayrılığa dayanamadığı için vazgeçmek zorunda kaldım.

Alucralılar olarak şimdi bizlere düşen görev  tek eksiği  öğrenci olan okulumuzu  desteklemektir.Kendi ilçemizde böyle okullar varken ilköğretimi bitiren öğrencilerimizi Şiran’da Şebinkarahisar’da liseye yollamak yerine  ilçemizdeki okullara sahip çıkmalıyız.. Sırf ilçe dışına çıkmış olmak için kalitelerini başarılarını karşılaştırmadan tercih yapmamalıyız. İnanın karşılaştırma yaptığınızda Halis AKMEN Çok Programlı Lisesi’nin daha başarılı ve kaliteli olduğunu göreceksiniz.

İstanbul’da yaşayan birçok hemşerimizin İstanbul’da okul bulamadığı için çocuklarını Tekirdağ’da liselere yazdırdıklarını biliyorum. Neden kendi ilçemiz dururken Tekirdağ? Hatta İstanbul’un keşmekeşinden, günlük tehlikelerinden uzakta güvende bir eğitim olanağı var Alucra’mızda…

Ben sizlere kısaca gözümüzün önünde duran ama keşfetmediğimiz bir okulumuzu tanıtmaya ve ilçemizdeki bir soruna parmak basmaya çalıştım. Alucra’da bir eğitim yuvası ve gelecek teminatı olan Halis Akmen Çok Programlı lisesinde okutmaya varmısınız? Başta Alucra’da yaşayan hemşerilerim olmak üzere tüm Alucralıların bu konuya duyarsız kalmamaları dileğiyle…

TÜLAY DOLU
Alucra.com

 
24 Şubat 2010 Çarşamba 22:17
Okunma: 1931
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Arşiv
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak02:48
 • Güneş05:01
 • Öğlen12:44
 • İkindi16:42
 • Akşam20:06
 • Yatsı21:59
 
Anket
Alucra'nın Gelişiminde Öncelik Ne Olmalı?
Sosyal ve Kültürel Tesisler
Kültürel Festival ve Eğlenceler
Üniversitemizin Büyümesi ve Gelişmesi
Nüfusun ve Şehirleşmenin Büyümesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1774 - Kazak isyanı önderi Pugaçev idam edildi.
1817 - Mississippi, A.B.D. nin 20. eyaleti olarak birliğe katıldı.
1863 - Londra metrosu açıldı.
1898 - İspanyol-Amerikan savaşı sonrası Küba İspanya'dan bağımsızlığını kazandı.
1901 - İlk Nobel ödülleri verildi.
1902 - Mısır'da Nil nehri üzerinde inşa edilen Aswan Barajı hizmete girdi.
1906 - Theodore Roosevelt, Rus-Japon Savaşının sona ermesinde oynadığı arabuluculuk rolünden dolayı, Nobel Barış Ödülü'nü alan ilk Amerikalı oldu.
1923 - İrlandalı şair William Butler Yeats Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.
1927 - Fransız filozof Henri Bergson Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.
1929 - Alman yazar Thomas Mann Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.
1941 - Malaya açıklarında Prince of Wales ve Repulse olmak üzere Kraliyet Donanmasına ait iki zırhlı Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı torpido bombardıman uçakları tarafından batırıldı.
1948 - Birleşmiş Milletler Meclisi, İnsan Hakları Bildirgesini kabul etti. Türkiye İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne kabul oyu verdi.
1956 - Macaristan'da çatışmalar başladı, sıkıyönetim ilan edildi.
1964 - Martin Luther King Nobel barış Ödülü'nü aldı.
1970 - Rus yazar Aleksandr Soljenitsin Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.
1971 - Aralarında Türkiye İşçi Partisi Genel Sekreteri Tarık Ziya Ekinci'nin de bulunduğu 26 sanıklı Devrimci Doğu Kültür Ocakları davasına Diyarbakır'da başlandı.
1975 - Rus bilim insanı Andrey Saharov Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
1977 - Uluslararası Af Örgütü Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
1977 - İstanbul Toptaşı Cezaevi'nden 9 siyasi tutuklu kaçtı.
1978 - Enver Sedat ve Menahem Begin Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
1979 - Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Gürer Aykal görevinden alınmıştı. 10 Aralık günü bu göreve İsmet Kurt'un atanması üzerine Devlet Opera ve Balesi çalışanları Carmina Burana'nın sahnelenmesine katılmama kararı aldı. Kurt iki gün sonra istifa etti.
1979 - Rahibe Teresa Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
1982 - Günaydın gazetesi yayın hayatına başladı.
1983 - Arjantin'de askeri rejim sona erdi; Arjantin'in 8 yıldan sonra ilk sivil başkanı Raul Alfonsin oldu.
1983 - Polonyalı Dayanışma Sendikası lideri Lech Walesa Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
1984 - Güney Afrika'lı Piskopos Desmond Tutu Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
1987 - Sedat Simavi Basın Ödülü Uğur Mumcu'ya verildi.
1987 - İnsan Hakları Derneği "Genel Af ve Ölüm Cezalarının Kaldırılması" talepli 130 bin imzalı dilekçeyi Meclis Genel Sekreterliği'ne sundu.
1988 - Türkiye'de ilk karaciğer nakli ameliyatı yapıldı. Ameliyatı, Ankara Hacettepe Üniversitesi'nden Prof.Dr. Mehmet Haberal gerçekleştirdi.
1988 - Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in veto ettiği öğrenci affı yasası Meclis'te tekrar kabul edildi. Yasa, üniversitelerde türbana izin veriyordu.
1988 - Mısırlı Necip Mahfuz Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.
1989 - Aliağa'da çevre şenliği yapıldı.
1993 - Güvenlik kuvvetleri Özgür Gündem gazetesinin İstanbul Kadırga'daki merkezini bastı ve tüm çalışanları gözaltına aldı.
1994 - Yaser Arafat, Shimon Perez ve Yitzhak Rabin Nobel Barış Ödülü'nü aldılar.
1994 - TBMM TV ( Meclis Tv) kuruldu.
2002 - Stanford Üniversitesi insan embriyosu klonlayacağını açıkladı.
2002 - Eski Amerikan Başkanı Jimmy Carter, 1970 lerde Orta Doğu'da sürdürdüğü diplomatik arabuluculuklarından dolayı Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
2002 - Kuzey Kore`den gelen Scud füzeleri taşıyan bir gemi Umman denizinde İspanyol donanması tarafından durduruldu.
2002 - Bangladeş gözaltına aldığı iki Avrupalı gazeteciyi serbest bıraktı.
2003 - İranlı Shirin Ebadi, Nobel Barış Ödülü'nü alan ilk müslüman kadın oldu.
2005 - 10 Aralık Hareketi ilk toplantısını İstanbul Dedeman Oteli'nde gerçekleştirdi.
 
Süper Loto
08.12.2016 Tarihli Çekiliş Sonucu040619233854
 
 
Kurumsal

İçerik

  Gündem

  Siyaset

  Teknoloji

  alucrahaber