Sarıkamış Şehitlerimiz Unutulmadı

Ana Sayfa » Eğitim / Sağlık » HALİS AKMEN ÇPL'DE OKUMAYA VARMISINIZ?

HALİS AKMEN ÇPL'DE OKUMAYA VARMISINIZ?

Alucra.com editörü Tülay Dolu eğitim alanından kaleme aldığı makalesini okumadan geçmeyelim. Eğitim alanında ilçemizde yaşanan sıkıntıya çözüm için bizde sorumluluk alalım.

 
 
 
HALİS AKMEN ÇPL'DE OKUMAYA VARMISINIZ?

Halis AKMEN Çok Programlı Lisesi ilçemizde hizmet veren içinde düz lise ve meslek lisesi bölümlerini de barındıran bir lisemizdir. Maalesef ilçemizin göç ve nüfus sorunu bu okulumuzu da etkilemiştir. Okulumuzun standartlarının büyük şehirlerdeki birçok okuldan daha iyi olduğuna bizzat şahitlik ettim. Teknik donanım, temizlik-düzen, ÖSS başarısı, disiplin, eğitimci kalitesi bakımından hayran olduğum hatta; kendi oğlumu dahi göndermeyi düşündüğüm bu okulumuzun tek sıkıntısı ilçede öğrenci potansiyelinin az olması ve ilköğretimden mezun olan birçok öğrencinin de ilçe dışına çıkması. Şu an okulumuzda düz lise ve meslek lisesi kısmında da “Mobilya Dekorasyon ve Muhasebe ve Finansman” bölümleri bulunmaktadır. Okulumuz çok programlı lise olduğu için için de her türlü mesleki bölüm açma imkânına sahiptir. Kaymakamımız, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ve Okul idaremiz bu konuda üstün çabalar sarf etmektedir. Amaçları çocuk gelişimi, bilgisayar, elektrik ve elektronik bölümlerini de açmak ilçemiz gençlerinin hizmetine sunmaktır. Çağımızda iş imkanı çok fazla olan bu bölümler şüphesiz ilçe gençliğimiz için çok yararlı olacaktır.

Bu bölümleri açabilmek ve var olan bölümlerin devamlılığını sağlayarak ayakta tutabilmek için az öncede belirttiğim gibi öğrenciye ihtiyaç vardır. Alucralılar olarak bu konuda hepimize büyük görevler düşüyor. İlçemize sahip çıkmıyor; elimizdekileri kaybedince de ah vah demeye başlıyoruz. Bu okul ilçemiz için bir velinimet. Bizim ilçemizin standartlarında bulunan hiçbir ilçeye çok programlı lise açılmıyor. İlçemizin büyük bürokratlarından Merhum Halis AKMEN Bakanlığımız Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısıyken bu teşebbüste bulunuyor başta dönemin Milli Eğitim Bakanı olmak üzere bürokrat arkadaşları onu kıramıyor ve okul açılıyor.

Şimdi görev biz Alucralılara düşüyor. Elimizde bulunan bu iş kapısını kaybetmeyelim. İş kapısı diyorum çünkü okulumuz iş imkânı veren bölümler sunuyor. Meslek lisesi kısmındaki bölümlere gidenler sınavsız geçiş haklarını kullanarak üniversitelerdeki 2 yıllık bölümlere kayıt yaptırabiliyorlar. Düz lise kısmına devam edenler de ÖSS ‘ye hazırlanarak istedikleri bölümü tercih edebiliyor.

Okulumuzun inkâr edilemeyecek bir ÖSS başarısı var. İlde bulunan liseler içinde başarı çıtası çok yüksek. ÖSS’ye giren bütün öğrencileri barajı aşıyor ve birçoğu 4 yıllık çok iyi bölümlere yerleşiyor. Meslek bölümünde okuyanların tamamı meslek yüksek okullarına yerleşiyor. Ellerinde bulunan bu kadar az öğrenciyle yüksek başarılara imza atıyorlar. Okulumuzun 2009 ÖSS başarı listesi şu şekildedir:

1.Fatma ÇÖDEK  İstanbul Üni. Maliye
2.Filiz TÜRKER   KATÜ Maliye
3.Fadime DÖĞENCİ   Erzincan ÜNİ   İktisat
4.Emine BAYRAKTAR Gazi Üni. İşletme
5.Gülten ÇOLAKER  KATÜ İktisat
6.Hilal TOPKARA  Gaziosmanpaşa Üni  İktisat
7.Şükran TÜRKMEN Atatürk Üni  Ekonomi
8.Onur KARALI Giresun Üni   İktisat
9.Esma KARAKALE  Giresun Üni. İktisat
10.Kader PUSTİ Uludağ Üni.İşletme Yönetimi
11.Ramazan YAYIKÇI Giresun ÜNİ Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
12.Özgür KARSLIOĞLU Cumhuriyet Üni. İşletme Yönetimi
13.Melahat Öncü Bayburt Üni. Pazarlama
14.Ebru DOĞDU Erzincan Üni. Seracılık
15.Emrah AKŞAHİN Giresun Üni. Alucra MYO Bankacılık ve Sigortacılık
16.Hamdi EŞGÜNOĞLU Giresun Üni. Alucra MYO Bankacılık ve Sigortacılık
17.Ali Rıza EKŞİ Giresun Üni. Alucra MYO İşletme Yönetimi
18.Ertuğrul KAPTI Anadolu Üni. Türk Dili ve Edebiyatı
19.Emrullah KARATAŞ Anadolu Üni. Sağlık Kurum İşletmeciliği
20.Gönül HORASAN Süleyman Demirel Üni iktisat
21.Ayhan BEKÇİ  Giresun Üni.Alucra MYO İşletme
22.Recep BEYAZKILINÇ Giresun Üni. Alucra MYO Bankacılık ve Sigortacılık
23.Şehriban KÜRTÜNLÜ Giresun Üni. Eynesil MYO Bankacılık ve Sigortacılık
24.Onur EKŞİ Bayburt Üni. MYO Pazarlama

Okulumuzun en büyük imkânlarından biri de 100 öğrenci kapasiteli erkek öğrenci yurdunun bulunmasıdır. Birçok özel yurttan daha konforlu olan yurt binası şu an 42 öğrenciyle hizmet vermektedir. İlçe dışından gelen öğrencilerimiz için büyük şanstır. Yatılı kız öğrenciler ise ilçe de bulunan özel kız yurtlarına okulun imkânlarıyla yerleştirilebilmektedir. Okulumuz rahatlıkla ilçe merkezi dışından da kayıt alabilmektedir. Yurtta kalan öğrencilerin tüm masrafları okul tarafından karşılanmaktadır.

Sınıflarda maksimum 25 öğrenci bulunmaktadır.25 öğrenciyi aşan sınıflarda hemen 2.bir şube açılmaktadır. Ayrıca okulumuzun çok geniş bir kütüphanesi, teknolojisi sınıfı, donanımlı bilgisayar, kimya, fizik biyoloji laboratuarları da bulunmaktadır. Eğitimci kadrosu da bütün branşlarda tam olan okulda öğretmenler tarafından gönüllü olarak öğrencilere ücretsiz dersler verilmektedir. İlçemizde dershane olmadığı için okul kendi imkânlarıyla bu eksikliği tamamlamaya çalışmaktadır. Bu fedakârlıkların meyvesini de her yıl ÖSS ‘de fazlasıyla almaktadır.

Sosyal etkinlikler yönünden de oldukça faaldir. Tiyatro kulübü bulunan okulda sık sık tiyatro oyunları sergilenmekte her hafta bilgi yarışmaları, münazaralar, kitap okuma yarışmaları, veli bilgilendirme çayları yapılmaktadır.

Kısacası okulumuzun imkânları her yönüyle dört dörtlüktür. Bunu kendi gözlem ve ziyaretlerime dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim. Çocukları eğitim gören bir anne olarak İstanbul’daki birçok okulu gördüm ve Alucra’ya gittiğimde Halis AKMEN Çok Programlı Lisesini gördüğümde inanın şaşkınlığımı gizleyemedim. Oğlumun kaydını almayı dahi düşündüm. Fakat oğlum ayrılığa dayanamadığı için vazgeçmek zorunda kaldım.

Alucralılar olarak şimdi bizlere düşen görev  tek eksiği  öğrenci olan okulumuzu  desteklemektir.Kendi ilçemizde böyle okullar varken ilköğretimi bitiren öğrencilerimizi Şiran’da Şebinkarahisar’da liseye yollamak yerine  ilçemizdeki okullara sahip çıkmalıyız.. Sırf ilçe dışına çıkmış olmak için kalitelerini başarılarını karşılaştırmadan tercih yapmamalıyız. İnanın karşılaştırma yaptığınızda Halis AKMEN Çok Programlı Lisesi’nin daha başarılı ve kaliteli olduğunu göreceksiniz.

İstanbul’da yaşayan birçok hemşerimizin İstanbul’da okul bulamadığı için çocuklarını Tekirdağ’da liselere yazdırdıklarını biliyorum. Neden kendi ilçemiz dururken Tekirdağ? Hatta İstanbul’un keşmekeşinden, günlük tehlikelerinden uzakta güvende bir eğitim olanağı var Alucra’mızda…

Ben sizlere kısaca gözümüzün önünde duran ama keşfetmediğimiz bir okulumuzu tanıtmaya ve ilçemizdeki bir soruna parmak basmaya çalıştım. Alucra’da bir eğitim yuvası ve gelecek teminatı olan Halis Akmen Çok Programlı lisesinde okutmaya varmısınız? Başta Alucra’da yaşayan hemşerilerim olmak üzere tüm Alucralıların bu konuya duyarsız kalmamaları dileğiyle…

TÜLAY DOLU
Alucra.com

 
24 Şubat 2010 Çarşamba 22:17
Okunma: 1967
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Arşiv
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak02:48
 • Güneş05:01
 • Öğlen12:44
 • İkindi16:42
 • Akşam20:06
 • Yatsı21:59
 
Anket
Alucra'nın Gelişiminde Öncelik Ne Olmalı?
Sosyal ve Kültürel Tesisler
Kültürel Festival ve Eğlenceler
Üniversitemizin Büyümesi ve Gelişmesi
Nüfusun ve Şehirleşmenin Büyümesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1605 - Cervantes'in Don Kişot adlı romanı ilk kez yayımlandı. Romanın 2. bölümü ise tam 10 yıl sonra basılacaktır.
1685 - Viyana'da ilk kafe Johannes Diodato tarafından açıldı.
1819 - Simon Bolivar Kolombiya Cumhuriyeti'ni ilan etti.
1851 - Şirket-i Hayriye kuruldu
1852 - Sand River antlaşması ile BirleşikKrallık, Transvaal'deki (Güney Afrika) Boer kolonilerinin bağımsızlığını kabul etti.
1875 - Karaköy Beyoğlu arasındaki Tünel hizmete girdi. Tünel dünyanın en eski ikinci ve en küçük metrosuydu.
1904 - Anton Çehov'un yazdığı Vişne Bahçesi oyunu ilk kez Moskova Sanat Tiyatrosu nda sahnelendi.
1909 - Fenerbahçe ile Galatasaray ilk kez karşılaştı; FB:0, GS:2
1917 - ABD, Virgin Adaları karşılığında Danimarka'ya 25 milyon dolar ödedi.
1923 - Mustafa Kemal Paşa'nın İzmit'te düzenlediği ilk basın toplantısı, sabaha karşı sona erdi.
1929 - Elzie Crisler Segar tarafından yaratılan Temel Reis (Popeye) karikatürü ilk kez bir gazetede yayımlandı.
1942 - Ankara'da ekmek karneye bağlandı.
1944 - Monte Cassino Savaşı: II. Dünya Savaşı'nın en uzun ve kanlı çarpışmalarından biri başladı.
1945 - SSCB ve Polonya birlikleri Varşova'ya girdi.
1946 - BM Güvenlik Konseyi ilk toplantısını yaptı.
1960 - Yahya Kemal Müzesi açıldı. Müze Fatih Külliyesi'nin Baş Kurşunlu Medresesi'nde bulunuyor.
1961 - Kongo Başbakanı Patrice Lumumba öldürüldü.
1964 - Londra Konferansı'nda Kıbrıs Türk toplumunu temsil eden Rauf Denktaş konuştu. Rauf Denktaş, federal yönetime gidilmezse, ayrı bir hükümet kuracaklarını açıkladı.
1966 - Bir Amerikan B-52 bombardıman uçağı, İspanya üzerinde bir yakıt tanker uçağı ile yakıt ikmali sırasında çarpıştı ve dört hidrojen bombasını Palomares köyü civarına düşürdü. Palomares olayı olarak hatırlanan olayda çevrede radyasyon kirliliği oluştu.
1971 - Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörü Erdal İnönü'nün evinin önüne dinamit atıldı.
1973 - Ferdinand Marcos, Filipinler'in "ömür boyu" başkanı oldu.
1974 - Resmî olarak son Anadolu parsı öldürüldü.1
1984 - Dolandırıcılıktan yargılanan Abidin Cevher Özden (Banker Kastelli) beraat etti.
1987 - Bülent Ecevit, Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı davranmaktan 11 ay 20 gün hapse mahkum edildi. 12 Eylül darbesinden sonra Bülent Ecevit hakkında 80, Süleyman Demirel hakkında 55 dava açılmıştı.
1990 - Yazar Aziz Nesin, kendisine "vatan haini" dediği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Kenan Evren aleyhine tazminat davası açtı.
1991 - 2. Körfez Savaşı, müttefik uçaklarının Irak ve Kuveyt'teki hedefleri vurmalarıyla başladı. Irak, misilleme olarak İsrail'e 8 adet Scud füzesi yolladı.
1992 - İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) Kuzey İrlanda'da protestanlara ait bir binayı bombaladı, 7 işçi öldü.
1994 - Güney Kaliforniya'da 6,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi: 61 kişi öldü, 20 milyar dolar hasar olduğu tahmin ediliyor.
1994 - 21 Ocak'ta fırlatılması planlanan ilk Türk uydusu Türksat 1A'yı taşıyacak Arien füzesi arızalandı. Fırlatma işlemi 10 gün ertelendi.
1995 - Avrupa Parlamentosu, Saharov Ödülü'nü cezaevinde bulunan eski DEP milletvekili Leyla Zana'ya verdi.
1995 - Japonya'nın Osaka-Kobe bölgesinde 7,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi: 6 binden fazla kişi öldü.
2000 - İstanbul'da bir villaya operasyon düzenleyen polisle çıkan çatışmada, Hizbullah'ın elebaşı Hüseyin Velioğlu ölü ele geçirildi. Genişletilen operasyonda, mezar evler ortaya çıkarıldı ve çok sayıda Hizbullah mensubu yakalandı.
2005 - İstanbul'da 97 şehit asker ailesi ve malul gaziye Cumhurbaşkanlığı Devlet Övünç Madalyası ve Beratı verildi.
2007 - Kuzey Kore'nin nükleer denemesi üzerine Chicago Üniversitesindeki sembolik Kıyamet Günü Saati 11:55'e ayarlandı (12 Kıyamet demektir) Saat soğuk savaş boyunca 18 kez değiştirilmiştir.
 
Süper Loto
12.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu081315212246
 
 
Kurumsal

İçerik

  Gündem

  Siyaset

  Teknoloji

  alucrahaber