Yurt Binası 2017 Mayıs'da Hizmete Geçiyor

Ana Sayfa » Genel » Herşeyimiz Var Tek Valimiz Yok

Herşeyimiz Var Tek Valimiz Yok

Sabah gazetesi ve ATV Televizyonunun İstanbul merkezinden yönlendirilen Trabzon muhabiri Özgür Özdemir'in Şebinkarahisar'da Nurettin Canikli ile tarihe not düşülecek,çok önemli röportajı..

 
 
 
Herşeyimiz Var Tek Valimiz Yok

Gazete ilanından sonra Şebinkarahisar Ulusal medyada ilgi odağı olmaya devam ediyor.

0-00000670

İSabah gazetesi ve ATV Televizyonunun İstanbul merkezinden yönlendirilen Trabzon muhabiri Özgür Özdemir'in Nurettin Canikli ile tarihe not düşülecek,çok önemli röportajı

 MUHABİR SORUYOR: KARAR ÇIKTI EFENDİM, MÜJDEYİ VERİN EFENDİM.

NURETTİN CANİKLİ CEVAPLIYOR: HAYIR SÖYLEMEM. DEREYİ GÖRMEDEN PAÇAYI SIVAMAM. BUNDAN AĞZIMIZDA YANDI...

 NURETTİN CANİKLİ'NİN SEÇİM ÇALIŞMALARI İÇİN GELDİĞİ ŞEBİNKARAHİSAR'DA BASIN MENSUPLARI VE VATANDAŞLARLA YAPTIĞI GÖRÜŞMELERDE ŞEBİNKARAHİSARIN İL OLMASI KONUSUNDA ÖNEMLİ MESAFELERİN ALINDIĞI ORTAYA ÇIKTI...

 ŞEBİNMEDYA HABER EKİBİNDEN SADİ TOYGAR'INDA BİZZAT ŞAHİT OLDUĞU GÖRÜŞMENİN SATIR ARALARINDAN ŞEBİNKARAHİSARIN İL OLMASINA SAYILI GÜNLERİN KALDIĞI, ANCAK BUNUN TAM OLARAK KESİNLEŞMEDEN AÇIKLANMAYACAĞI ANLAŞILIYOR...

 Değerli okuyucularımız, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Giresun Milletvekili Sayın Nurettin Canikli'nin 25 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirdiği Şebinkarahisar ziyaretinde yaptığı önemli açıklamalarının ses kayıtlarının dökümlerini önemine binaen ve tarihe not düşmek için siz değerli okuyucularımıza aşağıda olduğu gibi veriyoruz. Konuşma aynı tarihte Yeni Şafak Gazetesi'nde Şebinkarahisar Vilayetliği hakkında, Sayın Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a hitaben ''Kazanılmış illik hakkını sizden istiyoruz'' ilanı üzerine basın mensuplarının Nurettin Canikli'ye sordukları soru ile başlıyor ve devamında çok önemli konuşmalar geçiyor...

 

 

SADİ TOYGARI'IN SES KAYITLARINDAN NURETTİN CANİKLİ İLE YAPILAN TARİHİ RÖPORTAJ SADECE VE İLK DEFA ŞEBİNMEDYADA...

MUHABİR: İlanla ilgili düşünceleriniz.

NURETTİN CANİKLİ: Şebinkarahisar'ın bu özel durumunu gazetelerde çıkan ilan ile sizde öğrenmiş oldunuz. Daha önce il olup ta illiği ilan edilmeyen tek yer Şebinkarahisar. 1933 yılında illiği ilçeye dönüştürülen yerlerden 6 tanesi il yapıldı maalesef Şebinkarahisar olamadı.

.

RÖPORTAJI DİNLEYEN ŞEBİNKARAHİSARLI DURMUŞ KARADUT İLE YAPILAN RÖPORTAJ...

MUHABİR: Sayın vekilim müsaadenizle, amca senin ismin nedir?

DURMUŞ KARADUT: 1929 Şebinkarahisar doğumluyum. 83 yaşındayım. Benim Nüfus kâğıdımda önce Vilayeti Şebinkarahisar yazıyordu. Şimdi ilçesi Şebinkarahisar yazıyor.

MUHABİR: Durmuş amca burayı en çok bilenlerden birisiniz. Şebinkarahisar'ın tekrar il olması için neler söylemek istersiniz?

DURMUŞ KARADUT: Halkımız gece gündüz Şebinkarahisar'ın il olması için dua ediyor. Burası devamlı göç veriyor. Aşağı yukarı 400 binin üzerinde göç eden Şebinkarahisarlı var. Buranın il olması lazım. İş sahası açılması lazım. Sesimizi bir türlü duyuramadık.

MUHABİR: Sayın Başbakana çağrınız var mı?

DURMUŞ KARADUT: SAYIN BAŞBAKAN, BAŞBAKAN OLMADAN ÖNCE BURALARA GELDİ, BAĞLARDA KARADUT YEDİ, BİZLERE SÖZ VERDİ ŞEBİNKARAHİSAR'I İL YAPACAĞIZ DİYE...

DURMUŞ KARADUT: Sayın Başbakanımız gelsinler misafirimiz olsunlar, tarihimizi okusunlar. Bizlere daha önce buradan geçerken sizin gibi geldi oturdu çayımızı içti, bağlarda karadut yedi, başbakan olmadan önce bizlere söz verdi Şebinkarahisar'ı il yapacağız diye. Şebinkarahisar'ın altyapısı tamam, Ağır cezası, okulları, üniversitesi, hatta valimizin oturacağı yerimizde var. Tek eksiğimiz Valimiz

.

NURETTİN CANİKLİ: Durmuş bey diyor ki, biz her şeyimizle hazırız, sadece Valiye ihtiyacımız var diyor.

MUHABİR: Evet, vekilim sizin düşüncelerinizle devam edersek,

NURETTİN CANİKLİ: Sonuç itibarı ile ben bu bölgenin insanıyım. Objektif değerlendirme yapamıyorum diye düşünebilirsiniz. Samimiyetimle söylüyorum bu bölgede birçok nedenle il olma ihtiyacı var. "Bir tanesi tarihi nedenlerle, yani haksızlığın giderilmesi bir hakkın iadesi çerçevesinde Şebinkarahisar'ın haklı talebi var. 6 tane benzer yerlerin il olması Şebinkarahisar'ın il olamayışı." Birkaç defada il olma konusu gündeme geldi, maalesef Şebinkarahisar'ın il olma sorunu çözülemedi. Bir diğer önemli nedenlerden bir tanesi de "bu bölge Kelkit Vadisi. Kelkit Vadisinde bir ile ihtiyaç var." Yani yerinden yönetim için ile ihtiyaç var. Giresun açısından hizmetler konusunda bir sıkıntı yok aslında. Fakat ulaşım, coğrafi şartlar. 120 km mesafe geçit noktası, Eğribel kış aylarında çok ciddi sıkıntılar çıkabiliyor. Ayrıca eski önemi belki kalktı ama "güvenlik açısından da buralarda il olmaya yapılanmaya ihtiyaç var." Biliyorsunuz terör buralarda yapılanmaya çalışıyor. Bu açıdan da il olacaksa kuşkusuz Şebinkarahisar. Belki şöyle sorabilirsiniz siz iktidar makamındasınız neden meseleyi çözmüyorsunuz.

MUHABİR: Efendim soracaktım siz konuya girdiniz.

NURETTİN CANİKLİ: Türkiye'nin Ekonomi, Sosyal, siyasi gündemine yeni il olma konusu gelmedi. 2003 ten beri gelmedi. Bazı şeylerin genel anlamda olgunlaşması gerekiyor. "Başbakanımız daha önce şöyle demişti. Türkiye'nin gündemine il olma konusu geldiğinde ilk il olacak yer Şebinkarahisar'dır konuşmasını yapmıştık şimdi bunu biz söylüyoruz." Türkiye'nin gündemine genel anlamda il olma konusu gelmesi hassas bir nokta bu benim şahsi kanaatim, bir yorum olabilir, artık o yöne doğru gidiyoruz. Bazı şeyler olgunlaştı.

MUHABİR: Karar çıktı efendim. Müjdeyi verin efendim.

NURETTİN CANİKLİ: Hayır söylemem. Dereyi görmeden paçayı sıvamam. Bundan ağzımızda yandı. Şebinkarahisar daha önce rahmetli Bülent Ecevit zamanında bir hamlesi olmuştu. Biliyorsunuz Rahşan Ecevit'te buralı burada doğdu. O zaman ciddi bir teşebbüs oldu. Bir noktaya geldi ama sonlandırılmadı. O yüzden ağzımız yandığı için yoğurdu üfleyerek yiyiyoruz. Dereyi görmeden paçayı sıvamıyoruz. Türkiye'nin gündemine geldiği zaman ilk il olacak yer Şebinkarahisar'dır. Başbakanımız yasaklı olduğu dönemden sonra ilk buralara gelmişti, buraları biliyor.  Hatta 2001 yılında siyasi yasakların kalkması ile ilgili karar verildikten sonraki ilk miting buralarda yapıldı, ilk ziyaret burada oldu. Burada bir bayram havası dönüm noktası olmuştu. Türkiye'nin gündemine geldiğinde ilk il olacak yer burası. Kesinleşmeden, önümüzü görmeden yarın öbür gün, bir ay sonra, beş ay sonra diye açıklamaları doğru bulmuyoruz.

MUHABİR: Sayın Başbakan Şebinkarahisar'a nasıl bakıyor.

NURETTİN CANİKLİ: Elbette iyi bakıyor.

MUHABİR: Bu il konusunda diyorsunuz ya ilk il olacak yer Şebinkarahisar'dır. Burada Sayın Başbakanın düşüncesi nasıl.

NURETTİN CANİKLİ: Bu sözü verirken tüm olaylara dengelere bakış açısını bilerek söylüyoruz.

Avutmuş'ta yapılan bu tarihi açıklamalar ilk defa Şebinmedya tarafından yapılmıştır.NURETTİN CANİKLİ ŞEBİNKARAHİSAR'DA  

 

SABAH GAZETESİ  VE ATV TELEVİZYONU MUHABİRİ ÖZGÜR ÖZDEMİRŞEBİNMEDYA HABER EKİBİ
Sadi Toygar-İlhan Çabukol-Hüseyin Odacı

 
27 Mayıs 2011 Cuma 09:17
Okunma: 1184
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Arşiv
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak02:48
 • Güneş05:01
 • Öğlen12:44
 • İkindi16:42
 • Akşam20:06
 • Yatsı21:59
 
Anket
Alucra'nın Gelişiminde Öncelik Ne Olmalı?
Sosyal ve Kültürel Tesisler
Kültürel Festival ve Eğlenceler
Üniversitemizin Büyümesi ve Gelişmesi
Nüfusun ve Şehirleşmenin Büyümesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1818 - Illinois ABD'nin 21.ci eyaleti oldu.
1854 - Florence Nightingale Üsküdar'da.
1918 - I. Dünya Savaşı'ndan sonra Londra'da yapılan Müttefik Kongresi sona erdi; Almanya'nın savaş tazminatı ödemesine karar verildi.
1923 - Teşkilatı Esasiye Encümeni yeni anayasayı görüşmeye başladı.
1928 - Ekmek otuz para ucuzladı.
1934 - Dini kisvelerle ilgili yasaklar öngören "Bazı Kisvelerin Giyilemeyeceğine Dair Kanun" kabul edildi.
1942 - Zonguldak'ta bir maden ocağındaki kazada 63 işçi öldü.
1944 - Yunanistan'da komünistler ve kralcılar arasında Yunan İç Savaşı başladı.
1945 - İstanbul'da Tan Matbaası gericilerin saldırısıyla yıkıldı.
1956 - İngiltere ve Fransa, Süveyş'ten çekileceklerini açıkladılar.
1959 - Dr. Fazıl Küçük Kıbrıs Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu.
1967 - İlk kalp nakli ameliyatını, Güney Afrika'lı kalp cerrahı Dr. Christian Barnard, Cape Town'da yaptı; hasta 18 gün yaşayabildi.
1971 - Pakistan-Hindistan savaşı başladı.
1971 - Prof.Dr. Mümtaz Soysal 6 yıl 8 ay hapse mahkum edildi.
1979 - Fedai Dergisi sahibi, yazar Kemal Fedai Coşkuner İzmir'de öldürüldü.
1981 - Bülent Ecevit, dört aylık hapis cezasını çekmek üzere Ankara Merkez Kapalı Cezaevine konuldu.
1984 - Bhopal kazası: Union Carbide firmasının Hindistan'da Bhopal'de kurduğu böcek ilacı üreten fabrikadan yanlışlıkla 40 ton metil isosiyanat gazının sızması 18,000 kişinin ölümüne neden oldu.
1989 - Malta'da bir araya gelen ABD başkanı George Bush ve Sovyetler Birliği komünist partisi genel sekreteri Mikhail Gorbaçov, soğuk savaşın bittiğini resmen ilan ettiler.
1990 - TRT'nin Telegün adlı yayını başladı.
1999 - Bakanlar Kurulu, Bolu'ya bağlı Düzce ilçesinin il, Kaynaşlı ve Derince beldelerinin de Düzce'ye bağlı ilçe yapılmasına karar verdi.
2002 - BM silah denetçileri ilk kez, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in saraylarından birine önceden haber vermeksizin girdiler.
2002 - Dünya Gıda Programı Afrika'da 38 milyon kişinin açlıkla karşı karşıya olduğunu açıkladı.
2003 - Türk-İş'in 19. Genel Kurulunda Genel Başkanlığa Salih Kılıç seçildi.
 
Süper Loto
01.12.2016 Tarihli Çekiliş Sonucu101823343650
 
 
Kurumsal

İçerik

  Gündem

  Siyaset

  Teknoloji

  alucrahaber