Ana Sayfa Güncel "HES" YARGI KAPISINDA

"HES" YARGI KAPISINDA

Giresun'un çeşitli ilçelerinde bulunan derelerin üzerlerine kurulması projelendirilen Hidroelektrik Santrallerine (HES) yönelik sivil toplum örgütleri harekete geçti.

Giriş Tarihi: 16 Mart 2010 Salı 08:46
Derelerin Kardeşliği Platformu tarafından dün Giresun Gazeteciler Derneği'nde düzenlenen basın toplantısında konu hakkında önemli açıklamalarda bulunuldu.  Derelerin Kardeşliği Platformu Görele temsilcisi Ali Dursun, Giresun'da şu ana kadar 1700 civarında HES yapımı için girişimde bulunulduğunu, bunların 400'e yakınının projelendirilerek çalışma aşamasına geldiğini, 80 dolayındaki projenin de çalışma izninin alındığını,20 proje hakkında da mahkemelerce yürütmeyi durdurma ve iptal kararı verildiğini belirterek geri dönüşümü olmayan bir değişimle karşı karşıya gelindiğini kaydetti.
  YARGIYA GİTTİLER
Karadeniz Bölgesindeki derelerin hedef alındığını işaret eden Ali Dursun ”Kişileri bilimsel raporlar ışığında gerekli bilgileri bir kez daha düşünmeye davet ediyoruz. Ayrıca anayasamızın öngördüğü yasal çerçevede verilen kararların ivedilikle uygulanmasını istiyoruz.
Doğal yaşam alanlarını bağrında barındıran vadilerimiz üzerine yapılmak istenen HES'lere karşı hep birlikte mücadele edeceğiz. Mücadelemizi hukuksal anlamda da başlatacağız. Yıkım ve rant projelerinin doğal yaşam alanlarımıza geri dönüşümsüz zararlar vermesine izin vermeyeceğiz. Bu mücadelemiz gereği Ordu İdari Mahkemesi 'yürütmeyi durdurma ve iptal' davası açıyoruz. Davanın lehimize olacağına da inanıyoruz. Bütün vatandaşlarımızı da bizlerin yanında yer almaya çağırıyoruz.”

Toplantıda söz alan yöre muhtarları da hükümetin bu konuya duyarlı olmasını isteyerek, “Başta milletvekillerimiz bunlara izin vermemelidir. Bu yöre halkı AKP'ye derelerimizi yok etsin diye mi oy verdiler?” diye sordular.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber