Ana Sayfa Ekonomi Hızlı Tren Proje Aşamasında

Hızlı Tren Proje Aşamasında

Erzincan - Sivas arasındaki hızlı tren projesi kapsamında güzergahı helikopter ile inceleyen TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankara - Sivas yüksek hızlı tren hattında çalışmaların hızla sürdüğü söyledi.

Giriş Tarihi: 4 Nisan 2011 Pazartesi 10:08
Hızlı Tren Proje Aşamasında

Yolun yüzde 35’ini tamamladıklarını belirten Karaman, Türkiye'yi hızlı trenle donatacaklarını kaydetti.

Karaman, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ve 35 kişilik TURSAB üyesi ile Erzincan – Kemaliye arasında düzenlenen tren gezisine katıldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karaman, Sivas ile Erzincan arasındaki hızlı tren hattının 100 kilometrelik bölümünün, baraj gölü sebebiyle su altında kalacağını ifade etti. Karaman, bu sene Sivas – Erzincan hattı yapımının yatırım programına alındığını belirterek, “Projelerini yaptık ama daha uygun bir güzergah bulma çalışmaları devam ediyor. Helikopter ile gözlem yaptık ve yeniden tespitlerde bulunduk. Projeci arkadaşlar ile oradaki konumları tekrar tespit ettik. Bu tespitlere göre yeniden çalışmaları hızlandıracağız ve Erzincan’a en kolay, en kısa hangi hattan gelineceğini tespit ettikten sonra ihaleye çıkacağız. Bu yıl içerisinde mutlaka ihale yapacağız ve 2015 yılında bir aksilik olmazsa Sivas ile Erzincan’ı birlikte bitirmeyi hedefliyoruz. Bu hattın özelliği hızlı tren hattı olacak ama hem yük hem yolcu treni çalışacak. Biliyorsunuz Sivas’a kadar olan hat, yüksek hızlı tren (YHT) yani 250 km/ saat. Sivas ile Erzincan arası hızlı tren hattı olacak bazı yerde minimum hızı 160 ve 200 km arasında olacak. Böylece hem yük hem yolcu taşıyacağız. Sivas - Erzincan arası 1.5 saat, Ankara’da 3.5 saat olacak. Biz demiryolu yolculuğuna özgürlük yolculuğu diyoruz. Trenin Erzincan’a gelmesini ben de bir Erzincanlı olarak çok istiyorum. Hükümetimiz büyük destek veriyor. Başbakanımıza teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Ulaştırma Bakanımızın bu konudaki çalışmalarını da herkes biliyor“ dedi.

Güzergaha Ankara – Doğu hattı denilmesinin uygun olacağını vurgulayan Karaman, “Biz buradan Pekin’e gitmeye çalışıyoruz. Biliyorsunuz birkaç ay önce Çinliler geldi, onlar da çalışıyorlar. İnşallah Türkiye’yi hızlı trenle Ankara’nın batısında olduğu gibi doğusunu da donatacağız. Şu anda Ankara - Eskişehir hattı çalışıyor. Trene binen yolcuların birçoğu ülkesi ile gurur duyuyor. Trenin böyle bir özelliği de var. Bir ülkenin prestij projesidir. Ona bindiği zaman kendini konforlu ve gelişmiş bir ülkede yaşıyor olarak görüyor. Buna biz de seviniyoruz“ diye konuştu.

Erzincan - Karadeniz arasındaki proje çalışmalarının da devam ettiğinin altını çizen Karaman, şunları söyledi: “Bu bölgeye henüz yatırım kararı alınmadı. Sadece proje yapma kararı alındı. Bu hattın da yapılmasını demiryolları olarak istiyoruz. Hükümetimiz de istiyor. Onun için proje kararı aldı. Ama henüz yatırım programına alınmadı. Erzincan’dan sonra Erzurum, Kars. Biliyorsunuz Kars – Tiflis projesi de devam ediyor. Böylece doğuya bağlanmak için çalışmalar hızla sürüyor. Ayrıca Kars ile Iğdır projesi var. Onun da çalışmaları sürüyor. Bir proje çalışması da Sansa deresini geçer geçmez, Yedisu Muş arasından Van - Tatvan - Bitlis. O bölgeyi de bu doğu - batı hattı olan hızlı tren hattına bağlamak için çalışma var. Bunlar tabi uzun vadeli çalışmalardır.“

Öte yandan sitemiz köşe yazarlarından Erdem Ekşi ve sitemiz editörlerinden İnşaat Yüksek Mühendisi Bilal Türker tarafından yapılan analizlerde yolun Alucra güzergahından sahil şeridine bağlanmasının hem maaliyet hemde mesafe açısından büyük bir tasaaruf sağlanacağını belirtti.

Ekşi yazdığı makalesinde şu görüşlere yer verdi.

Hattın ilk olarak 1985 yılında fizibilitesi yapılmış olup, 1997 yılında yeniden aynı güzergâh üzerinden güncelleştirilmesi yapılmıştır. Bu fizibilite raporlarını hazırlayan mühendisler, uzmanlar niçin ve neden Erzincan- Refahiye-Şiran-Alucra-Yağlıdere-Espiye-Trabzon Demiryolu Güzergah hattına bakmadılar?..Acaba işlerine mi gelmedi. Tabi ki o yıllarda İTÜ’ye hazırlatılan Erzincan-Gümüşhane-Tirebolu-Trabzon Demiryolu Projesi belli bir çevrenin kendi istedikleri doğrultusunda gerçeklerden ve akılcılıktan uzak bir şekilde hazırlatılmıştır. Geçen yılda KTÜ’ deki bir grup Of’ lu ve Bayburt’ lu Öğretim Görevlisi de Erzincan-Bayburt-Çaykara-Of-Trabzon Demir yolu projesini 35 Km’lik tünelle ortaya atmıştır. Fesübhanallah…Bilim adamlarımız bilimsel olmaktan çıkmıştır. Bu zihniyetler ile Türkiye Cumhuriyeti’ni geleceğe taşımadaki  samimiyetimiz ne kadar gerçekçidir. Orasını sorgulamaya çalışmaktayım. Erzincan-Tirebolu-Trabzon Demiryolu Projesi 332 km dir. Oysaki 1940’lı yıllarda İsmet İnönü tarafından yapılması istenilen ve bugün görmezlikten gelinen Refahiye-Şiran-Alucra-Yağlıdere-Espiye tren yolu güzergâhı 270 km dir. Şuan siyasi baskılarla yapılmak istenilen Demir yolu güzergahına göre 50 km  daha kısadır.

Bana garip gelen ise Giresun başta olmak üzere Ordu için hayati önem arz eden Demir Yolu Projesine Sivil Toplum Kuruluşlarının sessiz kalmasıdır. Başta Tabi ki, Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları…

Her şeye rağmen yapılmak istenilenin hukuki sorumluluğu TCDD’nin üzerinde olacak ve biz Alucralıların; Demir Yolunun geçiş güzergâhı konusundaki Hak ve Adalet arayışı gerekirse hukuk çerçevesinde sürecektir.

Erdem Ekşi'nin Makalesi : http://www.alucrahaber.com/haber/yazar.asp?yaziID=337


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 2018 Yılı Yeni Uygulamalar

2018 Yılı Yeni Uygulamalar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber