Şehidimizin Defin Programı Belli Oldu

Ana Sayfa » Ekonomi » Hızlı Tren Proje Aşamasında

Hızlı Tren Proje Aşamasında

Erzincan - Sivas arasındaki hızlı tren projesi kapsamında güzergahı helikopter ile inceleyen TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankara - Sivas yüksek hızlı tren hattında çalışmaların hızla sürdüğü söyledi.

 
 
 
Hızlı Tren Proje Aşamasında

Yolun yüzde 35’ini tamamladıklarını belirten Karaman, Türkiye'yi hızlı trenle donatacaklarını kaydetti.

Karaman, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Başkanı Başaran Ulusoy ve 35 kişilik TURSAB üyesi ile Erzincan – Kemaliye arasında düzenlenen tren gezisine katıldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karaman, Sivas ile Erzincan arasındaki hızlı tren hattının 100 kilometrelik bölümünün, baraj gölü sebebiyle su altında kalacağını ifade etti. Karaman, bu sene Sivas – Erzincan hattı yapımının yatırım programına alındığını belirterek, “Projelerini yaptık ama daha uygun bir güzergah bulma çalışmaları devam ediyor. Helikopter ile gözlem yaptık ve yeniden tespitlerde bulunduk. Projeci arkadaşlar ile oradaki konumları tekrar tespit ettik. Bu tespitlere göre yeniden çalışmaları hızlandıracağız ve Erzincan’a en kolay, en kısa hangi hattan gelineceğini tespit ettikten sonra ihaleye çıkacağız. Bu yıl içerisinde mutlaka ihale yapacağız ve 2015 yılında bir aksilik olmazsa Sivas ile Erzincan’ı birlikte bitirmeyi hedefliyoruz. Bu hattın özelliği hızlı tren hattı olacak ama hem yük hem yolcu treni çalışacak. Biliyorsunuz Sivas’a kadar olan hat, yüksek hızlı tren (YHT) yani 250 km/ saat. Sivas ile Erzincan arası hızlı tren hattı olacak bazı yerde minimum hızı 160 ve 200 km arasında olacak. Böylece hem yük hem yolcu taşıyacağız. Sivas - Erzincan arası 1.5 saat, Ankara’da 3.5 saat olacak. Biz demiryolu yolculuğuna özgürlük yolculuğu diyoruz. Trenin Erzincan’a gelmesini ben de bir Erzincanlı olarak çok istiyorum. Hükümetimiz büyük destek veriyor. Başbakanımıza teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Ulaştırma Bakanımızın bu konudaki çalışmalarını da herkes biliyor“ dedi.

Güzergaha Ankara – Doğu hattı denilmesinin uygun olacağını vurgulayan Karaman, “Biz buradan Pekin’e gitmeye çalışıyoruz. Biliyorsunuz birkaç ay önce Çinliler geldi, onlar da çalışıyorlar. İnşallah Türkiye’yi hızlı trenle Ankara’nın batısında olduğu gibi doğusunu da donatacağız. Şu anda Ankara - Eskişehir hattı çalışıyor. Trene binen yolcuların birçoğu ülkesi ile gurur duyuyor. Trenin böyle bir özelliği de var. Bir ülkenin prestij projesidir. Ona bindiği zaman kendini konforlu ve gelişmiş bir ülkede yaşıyor olarak görüyor. Buna biz de seviniyoruz“ diye konuştu.

Erzincan - Karadeniz arasındaki proje çalışmalarının da devam ettiğinin altını çizen Karaman, şunları söyledi: “Bu bölgeye henüz yatırım kararı alınmadı. Sadece proje yapma kararı alındı. Bu hattın da yapılmasını demiryolları olarak istiyoruz. Hükümetimiz de istiyor. Onun için proje kararı aldı. Ama henüz yatırım programına alınmadı. Erzincan’dan sonra Erzurum, Kars. Biliyorsunuz Kars – Tiflis projesi de devam ediyor. Böylece doğuya bağlanmak için çalışmalar hızla sürüyor. Ayrıca Kars ile Iğdır projesi var. Onun da çalışmaları sürüyor. Bir proje çalışması da Sansa deresini geçer geçmez, Yedisu Muş arasından Van - Tatvan - Bitlis. O bölgeyi de bu doğu - batı hattı olan hızlı tren hattına bağlamak için çalışma var. Bunlar tabi uzun vadeli çalışmalardır.“

Öte yandan sitemiz köşe yazarlarından Erdem Ekşi ve sitemiz editörlerinden İnşaat Yüksek Mühendisi Bilal Türker tarafından yapılan analizlerde yolun Alucra güzergahından sahil şeridine bağlanmasının hem maaliyet hemde mesafe açısından büyük bir tasaaruf sağlanacağını belirtti.

Ekşi yazdığı makalesinde şu görüşlere yer verdi.

Hattın ilk olarak 1985 yılında fizibilitesi yapılmış olup, 1997 yılında yeniden aynı güzergâh üzerinden güncelleştirilmesi yapılmıştır. Bu fizibilite raporlarını hazırlayan mühendisler, uzmanlar niçin ve neden Erzincan- Refahiye-Şiran-Alucra-Yağlıdere-Espiye-Trabzon Demiryolu Güzergah hattına bakmadılar?..Acaba işlerine mi gelmedi. Tabi ki o yıllarda İTÜ’ye hazırlatılan Erzincan-Gümüşhane-Tirebolu-Trabzon Demiryolu Projesi belli bir çevrenin kendi istedikleri doğrultusunda gerçeklerden ve akılcılıktan uzak bir şekilde hazırlatılmıştır. Geçen yılda KTÜ’ deki bir grup Of’ lu ve Bayburt’ lu Öğretim Görevlisi de Erzincan-Bayburt-Çaykara-Of-Trabzon Demir yolu projesini 35 Km’lik tünelle ortaya atmıştır. Fesübhanallah…Bilim adamlarımız bilimsel olmaktan çıkmıştır. Bu zihniyetler ile Türkiye Cumhuriyeti’ni geleceğe taşımadaki  samimiyetimiz ne kadar gerçekçidir. Orasını sorgulamaya çalışmaktayım. Erzincan-Tirebolu-Trabzon Demiryolu Projesi 332 km dir. Oysaki 1940’lı yıllarda İsmet İnönü tarafından yapılması istenilen ve bugün görmezlikten gelinen Refahiye-Şiran-Alucra-Yağlıdere-Espiye tren yolu güzergâhı 270 km dir. Şuan siyasi baskılarla yapılmak istenilen Demir yolu güzergahına göre 50 km  daha kısadır.

Bana garip gelen ise Giresun başta olmak üzere Ordu için hayati önem arz eden Demir Yolu Projesine Sivil Toplum Kuruluşlarının sessiz kalmasıdır. Başta Tabi ki, Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları…

Her şeye rağmen yapılmak istenilenin hukuki sorumluluğu TCDD’nin üzerinde olacak ve biz Alucralıların; Demir Yolunun geçiş güzergâhı konusundaki Hak ve Adalet arayışı gerekirse hukuk çerçevesinde sürecektir.

Erdem Ekşi'nin Makalesi : http://www.alucrahaber.com/haber/yazar.asp?yaziID=337


 
4 Nisan 2011 Pazartesi 10:08
Okunma: 1826
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Arşiv
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak02:48
 • Güneş05:01
 • Öğlen12:44
 • İkindi16:42
 • Akşam20:06
 • Yatsı21:59
 
Anket
Alucra'nın Gelişiminde Öncelik Ne Olmalı?
Sosyal ve Kültürel Tesisler
Kültürel Festival ve Eğlenceler
Üniversitemizin Büyümesi ve Gelişmesi
Nüfusun ve Şehirleşmenin Büyümesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1522 - Rodos'un Osmanlı donanmasınca fethi.
1774 - Osmanlı Padişahı III. Mustafa öldü. I. Abdülhamit tahta çıktı.
1793 - Vatana ihanetten suçlu bulunan Fransa kralı XVI. Louis, giyotinle idam edildi.
1899 - Opel ilk otomobilini üretti.
1908 - New York belediyesinin aldığı bir kararla kadınların toplum içinde sigara içmeleri yasaklandı.
1911 - İlk Monte Carlo Rallisi başladı.
1921 - İtalyan Komünist Partisi kuruldu.
1924 - Vladimir İlyiç Lenin öldü.
1925 - Arnavutluk Cumhuriyeti ilan edildi.
1941 - II. Dünya Savaşı: Avustralya ve Birleşik Krallık birlikleri Tobruk-Libya'ya saldırı başlattı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Kuzey Afrika cephesinde Rommel'in Sirenayka taarruzu.
1942 - Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1943 - Varlık Vergisi ödemesinin son günüydü. Vergisini ödemeyen mükelleflerin ev ve işyerlerindeki malları haczedildi, daha sonra da icra yoluyla satış yöntemiyle vergileri tahsil edildi.
1946 - Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu kuruldu.
1951 - Kore'den ilk hasta ve yaralı kafilesi, Ankara'ya geldi.
1952 - Milli Savunma Bakanlığı, Kore'de 34 subay, 46 astsubay ve 1252 erin şehit olduğunu açıkladı.
1952 - Eski Ordu milletvekili, mizah dergisi Akbaba'nın sahibi Yusuf Ziya Ortaç Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etti.
1954 - İlk nükleer denizaltı Nautilus, Connecticut'ta denize indirildi.
1958 - Lefkoşa'da taksim lehine gösteri yapan Kıbrıslı Türk gençlerine İngiliz askerleri müdahale etti; bir genç ağır yaralandı, altı kişi tutuklandı.
1959 - Ulus gazetesi yazı işleri müdürü Ülkü Arman ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu birer yıl hapse mahkum oldu; gazete bir ay süreyle kapatıldı. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Nalıncı Keseri" başlıklı yazısı dava konusu olmuştu.
1961 - Saraçhane Tiyatrosu açıldı. İlk olarak Cevat Fehmi Başkut'un Hacıyatmaz oyunu sahnelendi.
1963 - 21-25 Ocak'da şiddetli soğuklar ülkenin her yanını etkiledi. Elektrikler, sular kesildi, trenler yollarda kaldı; Uludağ'da kar kalınlığı 25 metre.
1967 - Türkiye Milli Talebe Federasyonu'nun beş yöneticisi günü tutuklandı. Sencer Güneşsoy, Baykan Kalaba, Naci Özdemir, Hüsnü Temiz, Kâzım Musa bir gün önce polis tarafından mühürlenen federasyon binasına girmek istemişlerdi.
1967 - Uluslararası Las Vegas Maratonu'nda İsmail Akçay ikinci oldu. İsmail Akçay'ın derecesi 2 saat, 23 dakika, 3 saniyeydi.
1970 - Jumbo-Jet Boeing 747 ticari seferlerine başladı.
1972 - Cidde'ye yaptığı Hac seferinden dönen Marmara adlı THY uçağı 5 kişilik mürettebatıyla düştü. Hostes Hülya Maviler yanarak öldü, diğerleri yaralı olarak kurtarıldı.
1976 - Concorde, Londra-Bahreyn ve Paris-Rio de Janeiro hatlarında ticari uçuşlarına başladı.
1977 - Amerika Birleşik Devletleri başkanı Jimmy Carter, Vietnam savaşı sırasındaki asker kaçaklarının hemen hepsini affetti.
1981 - 444 gündür Tahran'da rehin tutulan Amerikalılar serbest bırakıldı.
1981 - Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ü öldürmekten sanık sağ eylemci İbrahim Çiftçi, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nce üçüncü kez ölüm cezasına çarptırıldı.
1983 - Eski İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan tahliye edildi. İsvan, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasında yargılanmaktaydı.
1985 - 1983'ten beri süren Yazarlar Sendikası davasında sanıklar beraat etti.
1990 - Adnan Oktar ve müridi oldukları öne sürülen 66 erkek ve 68 kadın gözaltına alındı.
1992 - İstanbul'da evlerde doğal gaz kullanılmaya başladı.
1996 - Özgürlük Ve Dayanışma Partisi kuruldu.
1996 - Filistin'de ilk kez devlet başkanlığı seçimleri yapıldı. Yaser Arafat devlet başkanı seçildi.
1997 - Atatürkçü Düşünce Derneği, Başbakan Necmettin Erbakan hakkında konutta verdiği yemek daveti nedeniyle suç duyurusunda bulundu.
1999 - Amerikan tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu: sahil güvenlik kuvvetlerinin durdurduğu bir gemide 4.300 kg kokain ele geçirildi.
2005 - İzmit İşletmesinin kapatılmasını protesto için fabrikaya kapanan SEKA işçileri, Kurban Bayramı'nı fabrikada geçirdi.
 
Süper Loto
19.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010727325051
 
 
Kurumsal

İçerik

  Gündem

  Siyaset

  Teknoloji

  alucrahaber