Ana Sayfa Röportajlar İL MECLİS ÜYESİ İRFAN DİKBAŞ'LA ALUCRA'YI KONUŞTUK

İL MECLİS ÜYESİ İRFAN DİKBAŞ'LA ALUCRA'YI KONUŞTUK

Giresun İl Genel Meclis üyesi aynı zamanda Giresun İl Genel Meclisi Başkan Vekili İrfan DİKBAŞ'la Alucra'ya gelen yatırımları ve partisinin çalışmalarını konuştuk.

Giriş Tarihi: 4 Şubat 2010 Perşembe 12:28
İL MECLİS ÜYESİ İRFAN DİKBAŞ'LA ALUCRA'YI KONUŞTUK

Giresun İl Genel Meclis üyesi İrfan Dikbaş ile enine boyuna Alucra'yı konuştuk...Neler olmalı, neler yapılmalı...

Alucrahaber: Sayın İrfan bey öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Giresun'un 2010 yılı bütçesi ne kadar ve bunun ne kadarı Alucra'ya gelecek?

İrfan Dikbaş: Ben teşekkür ederim, Giresun’un bütçesi 25 Trilyon bunun 464 bin TL’si Alucra’ya ayrılan ödenektir. Alucra Özel idaresi için ayırdığımız paranın 100 bin TL’sini kapalı spor salonuna ve çevre düzenlemesine, 10 bin TL ilçemize Mobesa Kamera sistemine ayırdık, 110 bin TL Köydes projeleri için ayırdık, 48 bin TL'de Hidromek marka Köydes projesinde kullanılmak üzere Kepçe alımı için ayırdık. Tabii Köydes için bütçe ayrılmadığından Köydes kapsamında ilçemize ne kadar bir para gelecek henüz netleşmedi. 2009 yılında Giresun’umuz büyük bir afet geçirdi, sayın vekilimiz Nurettin Beyin büyük gayretleriyle ilimize 7 milyon 545 bin TL para gönderildi. Bu paranın da 200 bin TL'si Alucra için ayrıldı, Çamoluk Yenice için köprü yapımına da 300 bin TL para gönderildi. Tabii Afet Giresun merkez ile Bulacak ilçesinde en büyük zararı vermiştir para buralarda harcanmak için il özel idaresi tarafından kullanmaktadır. Diğer ilçelerimize de afet kapsamında taksimat yapılarak bu 7,5 milyon TL dağıtıldı.

Alucrahaber: Alucra'da neler yapıldı bunları anlatır mısınız? Fatih İlköğretim Okulu Anadolu Lisesi Olacak mı?

İrfan Dikbaş: Öncelikle kapalı spor salonu sorunlu idi onu hemen çözüme kavuşturup bitirdik. Akabinde Fatih İlköğretim okulu bitirildi onu da Milli Eğitime geçici olarak teslim ettik ve protokol imzalandı. 145 bin TL ödenek ayrıldı, bu parayla da 200 öğrenci kapasiteli bir yurt yapacağız ilçemize. Tabii bu yurt okulun çevresinde uygun arazi olmadığı için yurt binasını Yatılı Bölge Okulu civarında uygun bir yere yapılacak. Fatih İlköğretim okulu için yapılan binayı Anadolu Lisesine çevirmeyi istiyoruz, bunun için çalışmalarımız var bu okul Anadolu Lisesi olursa yapacağımız yurduda bu okula tahsis edeceğiz.

Alucrahaber: Alucra için yapılan en önemli projeniz nedir?

İrfan Dikbaş: İlçemiz için en önemli proje tabii ki de Kurtbeli Yolu'dur. İlçemizin hayaliydi bu yol, 50 yıllık mazisi olan bu yolun yapımı Alucra için bir tam bir serüvendi desek az olmaz. Bu yolun yapımı köylerimize gelen yatırımların bir kısmı kısılarak gerçekleştirildi. 2010 yılında Karayolları bu yolu Karayolu ağına dahil ederek hayal olan bir serüvene noktayı koymuş oldu. Karayolları artık bu yolun etüt çalışmalarından sonra standartlarına uygun şekilde Köydes kapsamında asfaltlanmaya uygun olan yerlerin asfalt çalışmalarını yapacak.

Alucrahaber: Bu yol tam olarak ne zaman açılacak?

İrfan Dikbaş: Bu yol 2010 yılı başlarından Karayolları ağına alındığı için bu sene etüt çalışmaları tamamlanacak. Tam olarak yolun açılmasına tarih vermek doğru olmaz, her şey karayollarının etüt çalışmalarının neticesinde belli olur. Bu yolun yapımında çok büyük emekleri Nurettin Canikli, Bayındırlık Bakanlığı Müsteşarı, Trabzon Bölge Müdürü, Karayolları Genel Müdürü hepsi birlikte geldiler Köydes kapsamında yapılan mevcut yolda Alucra'dan Yağlıdere’ye geçerek yerinde tespit ettiler. Yolun 30 km bölümü Yağlıdere'ye kadar olan kısmı asfalttır, geriye kalan 70 km’lik bir yol yapılacaktır.

Alucrahaber: Bu yolun önemi nedir? İlçemize kazandıracakları şeyler nelerdir?

İrfan Dikbaş:  Bu yol bittiğinde Karadeniz'i Doğu'ya bağlayacak en kısa ve en güvenilir yol olacaktır. Tabii bu yol bu hale kolay gelmedi, başta dediğimiz gibi bir hayaldi bu yol ama çok şükür şuanda çok önemli bir kısmını kat ettik. Yolun bu hale gelmesinde en büyük pay hiç şüphesiz Giresun Milletvekilimiz Nurettin Canikli'nindir. Göreve geldiği günden beri sayın Vekilimiz bu yol için Köydes dahilinde özel ödenek ayırmış bizzat takip etmiştir, 7 yıllık bir çalışmanın ürünüdür kendilerinden Allah Razı olsun. Siyasi ağırlığını ortaya koyarak bu yolu Karayolları ağına aldırmıştır yoksa bu yol Alucra için hala hayaldi. Bizzat sayın Canikli'nin gayreti bu yolu bu hale getirmiştir. İlçemiz için önemi ise Karadeniz'le Doğu'ya Sivas, Erzincan, Erzurum gibi iller için transit bir yol güzergahıdır.

Alucrahaber: 2009 yılında Alucra'da neler yaptınız?

İrfan Dikbaş: Dere Islah çalışması vardı, Kamışlı köyünden Karaağaç Mahallesinin sınırlarına kadar, işte bu ıslah çalışması 2009 yılında bitirilmiştir. Spor salonu bitirilmiştir. Üniversitemizin çevre düzenlemesini sayın Vekilimiz söz vermiş, Alucra Belediyesi ve Kaymakamlığımızın araçları ile tamamlatarak üniversitemize teslim edilmiştir. Belediye Başkanımız sayın Osman Söylemez ve Kaymakamımıza teşekkür ederiz, onların araçlarıyla bitirildi bu çalışma. Bunların dışında 17 köyümüzün kanalizasyonu çalışmalarını bitirdik ve şuanda Köydes için il özel idaresine bir kepçe de alıyoruz parası ayrıldı. Bu kepçeyi de biz köylerin hizmetine sunacağız. Mesela köyümüzde su yok, biz su boruları ile kepçemizi onların hizmetine vereceğiz köylümüzden de kepçenin yakıtının bir kısmını da kendileri karşılayarak bir sorunu çözeceğiz. Hiç bir köyümüzün kanalizasyon sorunu olmayacak. 

Alucrahaber: Turizm alanında ilçemizdeki çalışmalarınız nelerdir?

İrfan Dikbaş: Öncelikli çalışmamız Arda Köyünde bulunan ve tesadüf eseri Zekeriya isimli bir arkadaşımız tarafından bulunan Zekeriya Mağarasını turizm mastır planında ilçemize kazandırmaktır. Turizm Bakanı sayın Ertuğrul Günay ilçemize üniversitemizin açılışında geldiğinde bu mağara kendilerine iletildi, MTA'ya kendileri tarafından bildirildi. MTA'dan gelen uzmanlar Şebinkarahisar'da yaptıkları incelemeler esnasında küçük bir kaza geçirip kolunu kırdığı için ilçemize gelemediler. Onların tekrar gelmesi bekliyoruz mağaradaki sarkıkları inceleyip il özel idaresi tarafından turizme kazandıracağız inşallah. Turizm Bakanlığı ile başka bir çalışmamızda Boyluca Köyünde bulunan Seyyid Mahmud Çağırgan-ı Veli hazretlerinin külliyesini turizme kazandırmak bunun için 362 bin TL’lik bir keşif yapıldı, 50 bin Tl belediyemize gönderildi ihale belediyede yapılacak ve il özel idaresine de 80 bin Tl para gönderildi 2010 yılı içerisinde de Turizm Bakanlığı ile bu projeyi gerçekleştireceğiz.

Alucrahaber: Alucra'da suyu olmayan köyümüz var mı?

İrfan Dikbaş: Alucra'da suyu olmayan köy yoktur, her köyde su vardır fazlasıyla. Fakat böyle şehir şebekesi şeklinde bir su tesisat yoktur. Şuanda Hacı Hasan köyünün su sorununu çözüyoruz, Suyurdu köyünün 200 bin TL parası ayrıldı Tepeköy ile su ihtilafı olduğu için su deposu yapıldı membaa tahsis kararı için mahkeme kararını bekliyoruz, bu çalışmamızı da bu şekilde sonuçlandıracağız.   

Alucrahaber: Halis Akmen ÇPL binasının yeniden yapımı söz konusu, bu binanın durumu nedir?

İrfan Dikbaş: Halis Akmen ÇPL binası deprem yönetmenliğine uygun olmadığı için yapılan incelemelerde de çatlamalar tespit edilmiş ve tadilat onarım için ihale açılmış. İhale sonucu 420 bin TL bedelle Ankaralı bir firma tarafından güçlendirilme çalışması yapılacaktır. 2010 yılı içerisinde de bu çalışmaya başlanacaktır.

Alucrahaber: Kapalı Spor kompleksi tam anlamıyla açıldı mı?

İrfan Dikbaş: Kapalı sporlumuzu biz Giresun Gençlik ve spor il müdürlüğüne teslim ettik. 3 tane kadro verdi, bizde bu kadrolara ilçemizin gençlerinden seçip yerleştirdik. 2010 yılında spor salonumuz tam anlamıyla ilçe halkına hizmet verecektir.

Alucrahaber: Küçük sanayi sitesi yapımında bir çalışmanız var mı?

İrfan Dikbaş: Küçük sanayi sitesi Belediye Başkanımız sayın Osman Söylemez’in projelerinden biri. Biz belediye sınırları içerisinde çalışma yapamıyoruz. Sayın başkan sürekli Ankara’ya giderek projeleri takip etmektedir.

Alucrahaber: Yayla Turizmi ve yaylacılık gelişmesi için çalışmalarınız nelerdir?

İrfan Dikbaş: İl özel idaresi olarak ilk defa bu yıl yayla yollarının yapımı için özel para ayrılmıştır. Bu yapılacak yollarla Yayla şenlikleri yapılması ve yaylalarımızın turizme kazandırılmasını planlıyoruz. Sadece yol değil elektriksiz yayla kalmayacak tüm yaylalarımıza elektrik götüreceğiz. Faal olarak kullanılan yaylalarımızın hemen hemen hepsinde elektrik var olmayanlara da elektriği götürüyoruz.

Alucrahaber: İlçemizin en büyük sıkıntısı nedir? Yıllardır bu ilçe neden geri kalıyor da ilerlemiyor?


İrfan Dikbaş: İlçemizin en büyük sıkıntısı Nüfustur, yeteri nüfusun olmayışı yatırımı yavaşlatıyor, il özel idaresinde bütçeler hazırlanırken taksimat nüfusa yapılıyor. Belediye ilçe merkezinde yaşayan insan sayısına göre İller Bankasından para alıyor, biz ise köylerimizin nüfusuna alıyoruz. İlçemizin nüfusunun çok düşük olması yatırımı ve gelen hizmeti düşürmektedir. İlçemizin 38 köyü ile toplam nüfusu 9255 kişi. Bu nüfusa göre para aktarılıyor. Bir Bulancak ile Görele ile kıyasladığımızda onların yanında hizmet alımında maalesef çok geriyiz. Nüfusumuzdaki düşüşler nedeniyle yatırımlarımızda azalmakta.

...Röportajın Devamını Okumak için Aşağıdaki Linke Tıklayınız...

http://www.alucrahaber.com/haber/haber_detay.asp?haberID=282

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan Kaymakçı: Alucra’nın Başkenti Beyoğlu

Başkan Kaymakçı: Alucra’nın Başkenti Beyoğlu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber