Ana Sayfa Ekonomi İlçemizde de Olabilecek Örnek Bir Başarı Hikayesi

İlçemizde de Olabilecek Örnek Bir Başarı Hikayesi

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde gıda sektöründe hiçbir eğitim almadan 24 yaşında süt depolama tesisi kurup, iflas eden girişimci Seray Çığşar, hayaline yeniden kavuştu. İflas eden firması adeta küllerinden doğdu.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2010 Perşembe 13:41
İlçemizde de Olabilecek Örnek Bir Başarı Hikayesi


Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde, gıda sektöründe hiçbir eğitim almadan 24 yaşında süt depolama tesisi kurup, iflas eden girişimci kadın, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın sağladığı destekle hayaline yeniden kavuştu.

Kadirli Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Çığşar Süt ve Süt Ürünleri Limited Şirketi'nin sahibi Seray Çığşar (39), yaptığı açıklamada, çocuk yaşlardan itibaren fabrika sahibi olma hayali kurmasına rağmen liseyi bitirdikten sonra çeşitli nedenlerle okuyamadığını ancak, hayalinin peşinden koşmaktan da vazgeçmediğini söyledi.

Çocukluğunda evcilik oynarken arkadaşlarının anne, baba ya da çocuk rollerini üstlenirken, kendisinin hep iş, ekmek dağıtan yardımsever patronu oynadığını anlatan Seray Çığşar, bu yüzden henüz 24 yaşında bir genç kızken yöredeki köylülerin ürettiği sütü değerlendirmek için babasının desteğiyle süt depolama tesisi kurduğunu ancak, yaşadıkları sıkıntılar ve ekonomik krizin etkileri sonucu iflas ettiğini belirtti.

Seray Çığşar, ''Büyük bir hayal kırıklığının ardından evde üzüntü içinde, hiçbir iş yapmadan oturmak çok zor geldi. Ancak, 2006 yılında televizyondan duyduğum bir haber beni yeniden umutlandırdı.

İsteyince Herşey Olur

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın kırsal kalkınma destek programı kapsamında girişimcilere kredi sağladığını öğrendim. Çocukluk hayalime yeniden kavuşmak için bir fırsat olduğunu düşünüp hemen yeniden işe koyuldum'' dedi.

İlk iş deneyiminde başarılı olamadığı için bu kez hiç kimsenin kendisinin yanında yer almadığını belirten Seray Çığşar, şöyle konuştu:

''Hayal kırıklığıyla sonuçlanan işimi yeniden kurmaya karar verdim. İflas ettikten sonra tesisin makinelerini satmamış bir depoya koymuştum. 4 elle işe sarılarak, evimin altındaki dükkanda faaliyete başladım.

İflas eden firmam adeta küllerinden yeniden doğdu. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın sağladığı kredi desteği bana adeta can suyu oldu. İşlerim şimdi çok iyi gidiyor. İşletmemi eskiden olduğu gibi Organize Sanayi Bölgesine taşıdım.

Süt depolama tesisimde 15 kişiye istihdam sağladığım gibi yöredeki 300 köylü ailesinin ürettiği sütü değerlendiriyorum.

Hijyenik koşullarda topladığım sütü tesislere getirip burada hiç el değmeden depoladıktan sonra firmalara dağıtımını yapıyorum.

Günlük 20 ton süt depolama kapasitemiz var ancak, bunun şu anda 4'de birini kullanıyorum. Yakın bir gelecekte işimi genişletip, tam kapasite çalışacağım.''

''Bir kez denedin olmadı, başaramazsın'' gibi eleştirilere kulak tıkadığını, daha çok çalışıp soyadını süt markası haline getirmek istediğini belirten Seray Çığşar, ''Beni bu noktaya hayallerim ve devletimizin desteği getirdi. Şimdi çevremde herkes beni 'hanım ağa'' diye çağırıyor. Yolda beni gören çocukların bile böyle seslenmesi hoşuma gidiyor'' dedi.

Çığşar, hayallerinin bununla da sınırlı olmadığını sadece süt işlemekle kalmayıp, yoğurt, ayran ve peynir de üretmek için hazırlıklara başladığını belirterek, ''Her Anadolu kadını benim gibi hayal ederse başarır.

'Param yok' deyip korkmasınlar, imkanlarını zorlasınlar, araştırsınlar. Ben kadın olmanın dezavantajlarına rağmen başardım. İsterse herkes başarır'' diye konuştu.

AA


Editörün Notu:

Bu haberi eklememdeki gaye ilçemizin Osmaniye'deki hemşerimizin imkanlarından daha fazlası olmasına rağmen İş Adamlarının ve ilçe halkının gerekli teşvik ve istihdamı ilçelerine yapmamalarına değinmekti.

Demek ki az para ile çok iş yapılabiliyormuş ayrıca bunun için üniversite okumaya bile gerek yok!


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 2018 Yılı Yeni Uygulamalar

2018 Yılı Yeni Uygulamalar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber