Ana Sayfa Kültür / Sanat İlçemizde Keçe Kursu Açıldı

İlçemizde Keçe Kursu Açıldı

Kaymakamlığımızın organizatörlüğünde ve Giresun İş-Kur Müdürlüğünün desteğiyle ilçemiz İsmail Hakkı Tekışık Halk Eğitim Merkezinde keçe yapımı kursu açıldı.

Giriş Tarihi: 25 Nisan 2017 Salı 13:53
İlçemizde Keçe Kursu Açıldı

Alucra Kaymakamlığımızın organizatörlüğünde ve Giresun İş-Kur Müdürlüğünün desteğiyle ilçemizde keçe yapımı kursu açılmıştır.

Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Zeynep Keskin keçe kursu ile ilgili yaptığı açıklamada:

“Yünün keçeleşme özelliğinden yararlanılarak oluşturulan yüzeyler keçe olarak tanımlanmakta olup, “tepme keçe” tekniği ile Orta Asya ve devamında Anadolu’da at eyeri, yer yaygısı, çadır vb. eşyalar yapılmıştır.

Günümüzde farklı keçeleştirme teknikleri de uygulanmaktadır. Bu uygulamalardan birisi de koyunyünleri ile yapılan “ıslak keçe” tekniğidir. Son yıllarda bu yöntem ile giysilerden aksesuarlara kadar birçok ürün yapılmaktadır.

Ata yadigarı el sanatımız olan keçe yapımının unutulmaması, Türk kültür mirasının yaşatılması açısından önemli görülmektedir. Kursun açılmasıyla farkındalık oluşturmak ve gelecek nesillere aktarmak hedeflenmiştir.  Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışmada; çanta, patik, yelek, şapka, minder, yastık, tablo, keçe bebek, keçe çiçekler ve daha bir çok kullanım eşyası yapılması planlanmıştır. Bu çalışmanın bundan sonra yapılacak olanlara kaynak olabileceği, keçe sanatı ile özgün ürün tasarımları yapılarak üretilebileceği ve tanıtımının yapılarak Türk el sanatları kültürünün devamlılığına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.”

Kaymakamımız Ali Altınkaynak’ın ve Giresun İş-Kur İl Müdürü Sayın Mustafa Sarı’nın açılışını yaptığı keçe kursu 56 gün sürecektir.

YORUMLAR
  • yorum2017-04-28 05:37:59ÇETİN ÇETİN

    Köy konağı projesi...her köye yapılmalı..samsun atakum belediyesi yapmakta köylere...Alucra köylerine niçin olmasın ki...köyleri daha candan hale getiren..sosyal içerikli..örf adetlerimize yakışan çok güzel proje...bu mevzu ile bir ilgilensin.. belediye başkanının bu konuda çok başarılı olacağı düşüncesindeyim...

  • yorum2017-04-25 09:33:06Sevgi tahmaz

    Keçe kursunuz hayırlı olsun güzel ve başarılı işler çıkaracağınızdan eminim başarılar diliyorum

  • yorum2017-04-25 09:25:44Gülnaz Keskin

    Eskiden olduğu gibi bu faydalı bilgileri gençlerimize öğreten öğretmen kızıma kaymakama ve iş kur müdürüne teşekkür ederim onlara daha nice unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını gençleri öğretmeye devam edeceklerini umarım şimdiden onlara kolay gelsin ve başarılar dilerim

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ankara Alucralılar Derneği Kuruluyor

Ankara Alucralılar Derneği Kuruluyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber