Ana Sayfa Kültür / Sanat İLKLERİ BAŞARAN DERNEK YÖNETİMİ 'ÇAMLIYAYLA'

İLKLERİ BAŞARAN DERNEK YÖNETİMİ 'ÇAMLIYAYLA'

Alucra Çamlıyayla Köyü Derneği Kahvaltı programı düzenledi. Şebinmedya haber müdürü Sadi Toygar da davetli olduğu kahvaltıda hoş bir sohbet ve dostluk ortamı oluştu.

Giriş Tarihi: 19 Kasım 2009 Perşembe 08:40
İLKLERİ BAŞARAN DERNEK YÖNETİMİ 'ÇAMLIYAYLA'
Alucra Çamlıyayla sosyal yardımlaşma derneğinin dinamik, çalışkan ve azimli genç başkanı Orhan Bektaş'ın daveti üzerine gittiğimiz, Okmeydanındaki, kendi mülkleri olan nezih dernek binasında sabah kahvaltısını yaptıktan sonra, birde sürpriz sinema keyfi yaşadık.

Alucra ve yöre sorunlarının, kültürünün konuşulduğu sohbete, Şebinmedya ekibi ve dernek üyeleri katıldı.  Sinema salonu gibi dizayn edilen ve sosyal aktivitelerin yapıldığı mekân, dernek üyelerinin yerli ve yabancı filmleri seyrederek hoşça vakit geçiriyorlar ve yöre dernekçiliğinde bu alanda bir ilkleri başarmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Şebinmedya haber müdürü Sadi Toygar, Dernek başkanı Orhan Bektaş’tan, dernek faaliyetleri, Alucra, Şebinkarahisar hakkında önemli ve ilginç açıklamalarda bulundu.

Başkan Orhan Bektaş; Dernek üyeleri ile kahvaltıda buluşmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Orhan Bektaş, "Bu pazar gününü güzel insanlarla birlikte geçirmekten mutluluk duyuyorum. Elimden geldiği kadar hemşerilerimizle Pazar günleri yapılan sabah kahvaltısını kaçırmamaya özen gösteriyorum" .   

Daha çok Tarihi, belgesel, eğitici ve manevi değerler taşıyan filmleri tercih ediyoruz..Derneğimiz 1959 yılında, Ömer Bektaş tarafından, amcam olur 50 yıl evvel İstanbul’da kuruldu.O zamanki şartlara rağmen ciddi faaliyetler yapılmış, daha çok köye hizmet şeklinde faaliyetler yapılmış,1996 yılına çeşitli yerlerde bu faaliyetler sürdü,1996 yılında o zamanki dernek yönetimi, 2 katlı, her kat 350 metrekare, toplam 700 metrekare olan burayı satın almak sureti ile derneğimize kazandırmış oldular.80 ihtilalında dernekler fesh olduğunda, ondan sonra bizim diğer Çatak mahallesi ayrı bir dernek kurdular, onlarında 2 katlı dernek binaları mevcut. Çatak, Orta mahalle ve Menevşe Mahallesi olarak üç mahalleden kurulu köyümüzde, bizim Çamlıyayla derneği olarak 500 tane üyemiz var, diğer mahallerle 2.000 civarında olduğunu söyleyebilirim. Genelde Okmeydanı civarında oturan hemşerilerimiz Beyoğlu ilçesinde çeşitli partilere üye arkadaşlarımızla siyaset yapıyorlar. 

FUTBOL TURNUVASI ve ÇANAKKALE GEZİSİ

Bizim yönetim bir seneyi yeni doldurdu, arkadaşlarla bir araya gelerek dernekçilik nedir, İnsana hizmet anlamında neler yapabiliriz, arkadaşlarla bunları değerlendirdik ve zaman zaman uyguladık, gençlerimiz pek gelmiyordu, lokalimizde sadece kahve kültürü vardı, bize sıkıntı veriyordu, yönetici arkadaşlarla bunları sık sık konuşuyorduk, kahvecilik kültürünü nasıl aşarız dedik. Bu sıkıntıları aşmak için yönetime talip olduk, sağ olsunlar bizi tercih ettiler, bizde kahvecilik kültürüne ve sosyal aktivitelerle birleştirerek gençlerimizi nasıl kaynaştırırız diyerek işe başladık, öncelikle gençlere yönelik futbol turnuvası yaptık, Çamlıyayla köyünden tam 20 takım çıkardık, yani 200 genci bir araya getirdik.200 tane gencimiz turnuva bitiminde gördük ki, bu tip organizasyonlarda, bir araya gelmenin ne kadar faydalı olduğu gördük, bir araya gelerek, birlik beraberlik içinde, tanışma, kaynaşma olduğu aşikar olarak ortaya çıktı.Bunları takiben Çanakkale gezisi tertipledik, burada ilk defa bize nasip oldu, 2 otobüsle yapılan gezi, geçmiş şanlı tarihimizi burada tekrar gururla yaşamış olduk 

KADINLAR KOLU, FOLKLOR EKİBİ ve KÖY ŞENLİĞİ

İlk defa derneğimizde şark köşesi açtık, kadınlar kolu oluşturduk, bu dernek sadece erkeklerden kurulu  bir yer olmasın, kadınlarda bu faaliyetlerde bulunsun dedik. Bayramlaşmaya sadece erkekler katılabiliyordu, çünkü bayanları çağırmak istiyorduk, fakat bayanlara hizmeti erkekler yapıyordu, buda hoş olmuyordu, bu sıkıntıları aşmak için bayanları sosyal olarak bir araya gelmesi birbirini tanıması, tabiî ki onlarında ihtiyacı, kadınlar kolu kurulmasını kendimize vazife gördük ve kurduk. Onlarda çeşitli etkinlikler düzenledi, işte Beyoğlu belediyesinin ve Alucra vakfının ortaklaşa düzenlediği yerel tatlar festivaline ilk defa kadın kolları olarak katıldık. En zengin bizim standımızdı, kadınlar kolumuz olmasaydı, biz bu festivale bu kadar güzel hazırlanamazdık. Orada sağ olsunlar kadınlar kolu bizi çok güzel temsil ettiler, Zeynep Menevşe hanım, arkadaşları ile güzel bir etkinliğe imza atmış oldular.Yönetim olarak ilklere imza atıyoruz, bir Folklor ekibimiz var, bildiğimiz kadar Alucra’da daha bir emsali yok, güzel bir folklor ekibimiz var, hakikaten çok önemli. Folklor ekibimize bir klip çekip, televizyon programlarına verip kültürümüzü tanıtma açısından onlara sunacağız, ayrı yeten bazı sanatçılarımız var, canlı yayınlara çıkıyorlar, ekibimizi gönderiyoruz, hem köyümüzü tanıtıyorlar, hem de sanatçılara bir canlılık olması açısından, bay ve bayanlı 6 kişilik,12 kişi olarak, çocuklarda bayağı eğitimliler, her hafta Çarşamba günü eğitimlerine devam edecekler. Ekibin başında Tülay Dolu’nun yetiştirdiği talebesi var, hoca olarak gençlerimizi eğitiyor. Çamlıyayla köyünün folklor ekibi ile beraber, ilk defa 50. yıl olmasına rağmen, köy derneğinin düzenlediği şenlik bize nasip oldu. 

ALUCRA VAKFI

Alucra derneklerini bir araya getirmekte bayağı sıkıntı var, bende o sıkıntıyı yaşıyorum, biz köy derneği olarak o anlamda bir şey yapacak durumumuz yok. Oradaki sıkıntı Vakıftan kaynaklanıyor, bu işler Vâkıfın görevi birlikteliği sağlayacak, Alucra için ne yapabiliriz bunları yapmak Alucra vakfını işi, vakıf bize bir proje getirsin, bizleri bir araya getirse, hep beraber birlikte hareket etsek fenamı olur, eğer vakıf bunları yaparsa Çamlıyayla köyü derneği böyle projelere açıktır, destek verecektir.Eğitim konusunda, Alucra meslek yüksek okulunun yapımında Refik Bulutçu güzel işler yapıyor ve Alucra’nın bir ferdi. Şu anda Alucra vakfı, yardım için Çamlıyayla köyünün esnaflarını dolaşıyor, başkan ve yönetici arkadaşları ile, bize neden gelmiyorlar, dernekler neden var ki?.Bizim esnafımıza gidiyorlar bizim haberimiz yok, bu yanlış bir uygulama, şimdi vakıf bize gelmiyor, bundan dolayı başarılı olamaz, bir sistem olması lazım, ne yaparsan yap, bir sistemin olması gerekir.

Alucra Vakfı, köyleri derneklerini bir araya getiremiyor, Alucra’nın sorunlarına derneklerde katılsın. Benim duyduğuma göre başkanın bırakıp gideceği söyleniyor.Şimdi benim görüşüm, iyi bir ekip, bu işlere gönüllü ekip olacak, burada Vakıf sistemi tamamen yanlış, şimdi orada bildiğim kadarı ile 60 tane mütevelli heyeti var, onlardan başka kimse başkan olamıyor. Bir kere bu sistemin değişmesi gerekir, yeni bir sistem kurulması gerekir.Vakıf değil de Alucralılar derneği, federasyonu veya dernekler birliği gibi dernek kurulması gerekir, herkesi bir şemsiye altına alacak, kucaklayacak bir oluşum şart. Bir kere Vakıf sistemi ile bu işler yürümez, ben bunu gördüm, Vakıf sistemi ile kesinlikle olmaz, yapılacak işlerin önü tıkanıyor, önünü açmak için Alucralılar Birliği olarak dernek kurulması gerekir. Böyle bir sistem olması gerekir. Kurulan Birlik çatısı altında her köy derneğinin bir veya iki tane temsilcisi olması gerekir. Kesinlikle yeni bir oluşum şarttır.Biz sadece insanları bir araya getirmek için çalışmıyoruz, her işin başı sevgiden geçiyor, birbirimize sevgi ve saygı göstermek isek başarılı olamayız.Birbirlerini sevmesi için, insanların bir araya gelmesi gerekiyor.

Biz önce bunu yaptık.Benim Alucralı olarak, diğer köy derneklerine örnek olmam için bazı çalışmalar içindeyim.Hakikaten kafamızda bazı projeler var,nedir bu projeler.?Bizim Alucra’da gelir kaynakları yok,  hayvancılık,tarım yapacak arazilerimiz çok,bunları bir araya gelerek neden tartışmıyoruz,tesisler kurulabilir,insanlarımız çalışabilir,köylerden şehirlere göçler azalır.,Ben dördüncü dönem dernek yöneticisiyim, üç dönem yöneticisi olarak çalıştım, dördüncü dönemde başkan olarak görev yapıyorum, benim gördüğüm şekilde hiç bir zaman Vakıfta bir araya gelip böyle şeyleri tartışmadık, bizler Alucra’mız için ne yapabiliriz, bu insanlara neler sağlayabiliriz, biz bu insanlara nasıl ekmek verebiliriz, bunları tartışmamız gerekir.Hakikaten biz Çamlıyayla köyü dernek yönetimi olarak ciddi projelerimiz var.Son seçimlerde bile, seçimin son haftasında bir araya geldik, o zaman çağırdılar,bir hafta kalmış bizlere falanca adam bizim hemşerimiz buna oy verin gibisinden sözlerle konuşmalar yapılıyor..Bu böyle olmamalı, daha adaylar belirlenmeden bir sene evvelden çalışma yapılması gerekir.Çalışırsan başarırsın, çalışmazsan bir şey yapamazsın, önce bir kulis oluşturacaksın vs. siyaset maalesef böyle oluyor.

Biz bu işi Alucralılar olarak beceremiyoruz, oda Vakıf sisteminden kaynaklanıyor.Alucralılar birliği oluşumu olursa bunlar aşılır.Ben siyaseti pek benimsemedim, menfaat ilişkileri ön planda olduğu için bana ters geldi.,şahsi çıkarlar hep ön planda gördüğüm için siyasete pek ısınamadım.Siyasette önemli olan millet ve memleket menfaatleridir. Havası sert, adamı mert Alucra insanı siyasete faza ilgi göstermiyor, yalan söyleyemedikleri için siyasetten uzak duruyorlar.Dernek yönetiminde bir yıl olmasına rağmen dolu dolu yoğun bir yıl geçirdik.,taahhüt ettiğimiz bazı konuları daha bitiremedik,ama bunları yapmayacağımız anlamına gelmez,daha zamanımız var,bir ikinci dönem daha üyelerimizden yetki isteyeceğiz,böyle düşünüyoruz.Ama kısmet olur mu onu bilemeyiz.,eğer nasip olursa tekrar görev almayı düşünüyoruz.Yeni dönemde yapmak istediklerimiz, çok güzel bir köy okulumuz var, burayı ilçe milli eğitim müdürlüğünden 5 yıllık kullanım hakkı alıp, buradaki gibi kültür merkezi yapmak istiyoruz, gençleri bir kampa götürmek istiyoruz kaynaşmak için, Beyoğlu belediyesi ile ortaklaşa 2 günlüğüne bir kamp düzenleyeceğiz, onun dışında köyümüzde kalkınmaya yönelik bazı çalışmalarımız var, ziraat mühendisleri ile görüşmeler yapıyoruz, hava şartları, toprak analizini vs. bunları ciddi anlamda görüşüyoruz.Hakikaten bu çalışmalardan ve görüşmelerden iyi neticeler alınacağını söyleyebilirim.Mesela çilek üretimi, bu sene gittim çilek yedim, tadından yenilmiyor, çok güzeldi.Alucra şarlarında yetişecek ürünlerin çalışmasını yapıyoruz.Önemli olan, ürettiğimiz ürünleri satabilmek, yani pazar bulmak gibi.Beyoğlu belediye başkanı yaz sezonunda Alucra’ya geldi, köyümüzde uğradı, kendisini çok güzel ağırladık,çok da memnun ayrıldı.Eğitim konusuna ağırlık veriyoruz, dernek yönetimi olarak ilk defa fon oluşturduk,ihtiyaç olan kişilere gıda,erzak dağıtımı yaptık,şu anda yüksek öğrenim gören 18 tane gencimize burs dağıtmaya başlayacağız,onun dışında da bir bilgi yarışması yapmak istiyoruz,bunun çalışmalarına başladık,gençleri bazı şeylere teşvik edecek bir yarışma yapıp,yüksek öğrenime gelmeden başarılı gençleri tespit etmek istiyoruz,ellerinde tutmak istiyoruz.Alucra’da okumuşluk oranı, Şebinkarahisar’a göre çok düşük, size göre ve diğer illere göre düşük vaziyette,bu konuda sıkıntılıyız. 

ŞEBİNKARAHİSAR MUHAKKAK İL OLMALI

Şebinkarahisar, kesinlikle Giresun’dan ayrı bir vilayet olması şart, çünkü ben bir zamanlar bir inşaat işi ile uğraştım, ulaşım ve zaman sıkıntısı insanları zahmete sokuyor, Eğribel’in kış şartlarını düşünün, yollar kapalı ve tehlikeli, Türkiye’de kış şartlarının en ağır geçtiği bölge, kesinlikle Şebinkarahisar vilayet olmasını destekliyoruz.Şebinkarahisarlılarında burada eksikliği var. Alucralılarla, diğer ilçelerle ve bizlerle koordineli olarak meclise baskı yapmamız gerekir. Kesinlikle birlikte hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum.Bu sadece yalnız Şebinkarahisar’ın sorunu değil, bu bizlerinde sorunu, ama burada Alucralılar derneği, Şebinkarahisarlılar derneği bunların güzel çalışması gerekir.Bu yönetimlere çalışan insanlar gelmesi gerekir, ekip çalışması yapılması gerekir, bizim dernek binamız müsait buralarda konferans ve toplantılar düzenleyebiliriz.Siz basın olarak çok güzel işler yapıyorsunuz, tek tek dolaşarak görüşmeler yapıyorsunuz, böyle olursa hakikaten çözülmeyecek hiçbir sıkıntı yok.Birlik ve beraberlik şart, bizler hazırız desteğimiz her zaman olacaktır.Sonuç olarak,dernekçilik hakikaten insana hizmet açısından güzel bir şey,önce bu işi gönülden sevmek gerekir,biz buralara gelirken arkadaşlarımızla planlı,programlı geldik,hakikaten özverili çalışarak hepsini yerine getirmeye çalışıyoruz..Üyelerimizin görüşlerini alırsanız, bize göre başarılı bir sene geçirdik.Bu faaliyetlerimizin Alucra’mıza,birlik ve beraberlik çerçevesinde bunu yayarak,Şebinkarahisarlılarla birlikte,işte vilayetlik konusu da var,hep beraber derneklerle birlikte çalışarak aşamayacağımız bir sorun olmadığını,geri kalmış bölge Kelkit vadisini ekonomik bakımdan kalkındırarak,çok şeyler yapılabilir.Birbirimize destek olarak, vadi insanlarının hayır duası alınabilir.Bizlerin en güzel yapacağı hizmetler,

İNSANA HİZMET.’dir.Bütün hemşerilerime ve vadi insanlarına selam ve saygılarımla.Sohbette,Çamlıyayla köyü derneği başkan yardımcısı Faruk Bozyokuş ve Şebinmedya halkla ilişkiler müdürü Metin Ruşen hazır bulundu.

Sebinmedya
Fotoğraf: Metin Ruşen

www.camliyayla.org

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bir Anadolu Alpereni: Çağırgan Baba

Bir Anadolu Alpereni: Çağırgan Baba

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber