Ana Sayfa Yöremizden Isırgan Otu Ekonomiye Kazandırılıyor

Isırgan Otu Ekonomiye Kazandırılıyor

Giresun’un Espiye ilçesi Akkaya köyünde üretilen ısırgan otu ekonomiye kazandırılıyor.

Giriş Tarihi: 9 Ocak 2018 Salı 10:21
Isırgan Otu Ekonomiye Kazandırılıyor

Espiyeli kadınlar tarafından üretilen ısırgan otu çeşitli ürünlerle değerlendirilmeye başlandı.

Karadeniz Bölgesinde özellikle fındık bahçelerinde ve diğer tarlalarda yabancı ot olarak bulunan ısırgan bitkisinin, kimyasal yollarla imha edilmesi istenmediğinden, Akkaya köyünde yaşayan bayanlar organize edilerek ısırgan bitkisi toplatıldı. Toplanan ısırganlardan da katma değeri yüksek ürünler elde edilmeye başlandığını ifade eden Köy Muhtarı Kılıç, Akkaya köyünün kadınlarının ısırgan otu liflerinden iplik elde ederek çorap ve süs eşyaları örmeyi başardığını söyledi. Köyün kadınları kendilerine destek verilmesi halinde ısırgan otu tekstilinin yöre ekonomisine önemli katkı sağladığını söyledi.

Akkaya köyü Muhtarı Fahrettin Kılıç, "Isırgan otu, artık ekonomiye kazandırılıyor. İnsan sağlığına olan bin bir çeşit faydasıyla bilinen ısırgan otu, artık Türk ekonomisine de katkı sağlıyor. Sekiz kişi ısırgan üretiminde çalışıyor, hediyelik ısırgan otundan üretime başladık. Ürünlerimizin fiyatları 20 TL ile 250 TL arasındadır. Isırgan otundan kazak, çorap, bere, şal, dizlik, bileklik her türlü siparişe göre üretim yapıyoruz” dedi.

Isırgan oto üreticilerinden Elmas Kılıç ise, ısırganın sadece yemeğini yapmasını bildiklerini dile getirerek, "Sonra bir duyum aldık ki ısırgan ipliğinden yapılan ürünler çok para ediyormuş. Bunun üzerine bizim arazilerde de çok ısırgan olduğu için mahalleden sekiz arkadaşla bu işe başladık. Topladığımız ısırganları bir çok defa deneme yanılma yöntemiyle liflerini ayırıp iplik yapmayı başardık. İlk denememizde de çorap bileklik, atkı gibi bir çok ürün elde etmeyi başardık. Şimdi destek bekleyerek bunu ekonomiye dönüştürmek istiyoruz. Yetkililerden bir proje yaparak destek vermelerini bekliyoruz" diye konuştu.

YORUMLAR
  • yorum2018-01-09 08:53:44Hasan ÇAKIROĞLU

    Tebrikler sizlere , inşallah daha güzel işlere imza atarsınız .Yaptıklarınızı kameraya çekerek TV lere gönderin daha çok dikkat çeker size yardımcı da olacaklar çıkar. Başarılarınızın devamını diliyorum..

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ordu’da Şehitlerimiz Son Yolculuğuna Uğurlandı

Ordu’da Şehitlerimiz Son Yolculuğuna Uğurlandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber