Ana Sayfa Güncel Kanser Haftası Yürüyüşü Yapıldı

Kanser Haftası Yürüyüşü Yapıldı

1-7 Nisan Dünya Sağlık Günü ve Kanser Haftası kapsamında ilçemizde yürüyüş etkinliği yapıldı.

Giriş Tarihi: 10 Nisan 2017 Pazartesi 15:19
Kanser Haftası Yürüyüşü Yapıldı

1-7 Nisan Kanser Haftası olması nedeniyle Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Alucra Toplum Sağlığı Merkezi tarafından, Turan Bulutçu Meslek Yüksek Okulundan Hürriyet Caddesi üzerinden Belediye Binasına kadar yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüşe; Belediye Başkan Vekili Sadık Dolu, İlçe Müftümüz Muhammet Salman, Turan Bulutçu Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlileri, TSM Çalışanları ve öğrenciler katıldı.

Yürüyüş boyunca, kanser de erken teşhisin ve kanser taramalarının önemi üzerinde duruldu. Serviks kanseri taramasının 30-65 yaş kadın, Meme kanseri taramasının 40-69 yaş kadın ve Kolorektal kanser taramasının 50-70 yaş kadın ve erkeklere yapıldığı anlatıldı. Serviks kanseri taraması ve Kolorektal kanser taraması için Aile Sağlığı Merkezi ve KETEM'e, Meme kanseri taraması için de KETEM'e başvurulması gerektiğinin, ayrıca HPV ve Gaitada Gizli Kan testleri için de Aile Sağlığı Merkezi ve KETEM'e başvurulması gerektiğinin altı çizildi.

Alucra İlçe Sağlık Müdürü Doktor Halit Aslan;

"İlçemizdeki  Kanser Haftası nedeniyle kansere dikkat çekmek için bir yürüyüş düzenledik. Kanserde en önemli nokta erken teşhistir. Erken teşhisde kanserin tedavisi çok kolay olabiliyor. Hastalığın ilerleyen aşamalarında hastalarımızın yaşam kalitesi düşerken ve yaşamlarını kaybetme oranıda maalesef büyüyor. Kanser Hastalığına farkındalık oluşturmak için yapmış olduğumuz yürüyüşe destek veren Alucra Belediye Başkan V. Sadık Dolu, İlçe Müftüsü Muhammet Salman, Aile Hekimimiz Zekeriya Gündoğdu, Üniversite ve Liselerdeki değerli Hocalarımıza, KYK çalışanlarına, TSM çalışanları ve ilçe halkımıza teşekkür ederim" dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber