Ana Sayfa Güncel KARADENİZ SAHİL YOLU

KARADENİZ SAHİL YOLU

Yıllar süren bir çalışma ve tartışma süreci sonunda Karadeniz sahil yolunun Giresun geçişi yapıldı.

Giriş Tarihi: 26 Mart 2010 Cuma 23:11
KARADENİZ  SAHİL YOLU

KARADENİZ  SAHİL YOLU
 

Yıllar süren bir çalışma ve tartışma süreci sonunda Karadeniz sahil yolunun Giresun geçişi yapıldı. 

İlk proje aşamasından itibaren bugün ki geldiği noktaya kadar bu yolun projesine ve yapılış şekline itiraz ettim.Gerçekten şehirlere ve sahillere yazık oldu. 

Bunun hesabını çocuklarımız bizden soracaktır. 

Dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde yollar sahil boyunca yapılmazlar. Ülkemizde ise Dünya’nın en uzun deniz gören sahil yolunu yapmakla övünüyoruz. Olacak iş değil. Şimdi bu yolu sahil boyunca İstanbul’a kadar uzatma derdindeler. 

Doğu Karadeniz sahillerini yok ettik.Batı  Karadeniz sahillerini bari gelin kurtaralım.Doğu Karadeniz’de olduğu gibi oralarda da harika sahiller ve koylar var. Oralar sadece ülkemiz için değil tüm insanlık için çok gerekli. O sahiller geleceğimizin ekonomik değerleri. Oraları bari çocuklarımıza miras olarak bırakalım. 

Mevcut yolun yapımında maliyet açısından bazı tereddütlerim olduğunu hep belirttim bir kez daha belirtmek istiyorum.Bu soruları yazalım elinizin altında bulunsun cevapları bendede yok. 

1. Sağlanan kredi hangi kaynaklardan hangi faizle alınmıştır.

2.Sahil dolgu maliyetleri hesaplanırken kamyonlar kantarda tartılarak deniz dolguları yapılmıştır. Başka bir kontrol yöntemi uygulanmışmıdır.? Çünki deniz dolgusunu bitirdikten sonra kontrol şansı pek yoktur.

3. Yol daha güneyde şehirlerin dışından geçirilseydi maliyet ne olacaktı.Detaylı fizibilitesi yapılmışmıdır.?

4.Sahile yapılan dev ve çirkin çelik köprüler planlanırken daha fonksiyonel ve daha ucuz alternatifler araştırılmışmıdır?. 

Bu soruların cevabını hep merak etmişimdir.Başka soru sormaya gerek görmüyorum çünki biliyorum ki birileri çıkıp pişmiş aşa su kattığımı, yapılan işe karşı çıktığımı, Bittikten sonra ahkam kestiğimi filan söyleyecektir.Bunu söyleyenler bilmelidir ki ilk günden beri bunları söylüyorum ve söylemeye de devam edeceğim. Etkili ve yetkili yerdekiler bunu duymuyorsa bu benim suçum değil. Tarih onları er geç yargılayacaktır. 

Geçmişini sorgulamayan,hata varsa  üzerini örtmeyi tercih eden toplumlar geleceğini planlarken de hata yapmaya devam ederler.

Karadeniz de kalkınmanın lokomotifi sektörler bellidir bunları arttırmak kolay değildir. 

  1. Turizm.
  2. Gıda endüstrileri.
  3. Eğitim.

İlk sıraya yazdığım turizmin olmazsa olmazı sahillerimiz ve denizimizdir. Peki soruyorum şimdi, sahillerde; Otel yapacağımız yada sağlık turizmi için hastane yapacağımız deniz kıyısı arazilerimiz kaldı mı? 

Bu yazımda sizleri biraz düşündürmek istedim. Gelecek yazımda Sahil yolumuzun rehabilitesi için önerilerimi yazacağım.Devam eden yazılarımda ise yukarıda sıraladığım olmazsa olmaz lokomotif sektörlerle ilgili görüşlerimi yazacağım.

İstanbul-25.Mart.2010

Saygı ve sevgilerimle..

Mehmet KARAMUSTAFAOĞLU

İnş.Müh.(İ.T.Ü.)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber