Ana Sayfa Yöremizden Keneyle Mücadelede Beç Tavuğu

Keneyle Mücadelede Beç Tavuğu

Bölgemizde keneyle mücadelede Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerinde köylerde beç tavuğu dağıtıldı.

Giriş Tarihi: 9 Ağustos 2017 Çarşamba 23:01
Keneyle Mücadelede Beç Tavuğu

Özel bir merkezde üretilerek kente getirilen beç tavukları, Şebinkarahisar Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şefliğince vatandaşlara teslim edildi.

DKMP Şefi Fatih Albayrak, tavukların dağıtımında yaptığı konuşmada, tavukların Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının taşıyıcısı olan kenelerin biyolojik mücadelecisi olduğunu söyledi.

Vatandaşlara bahçelerinde beslemeleri koşuluyla toplamda 180 adet beç tavuğunun üç ilçede belirli köylere hane başı 2´şer adet olmak üzere dağıttıklarını ifade eden Albayrak, bu tavukların normal tavuk cinslerinden daha iri yapıda ve bir sezonda yaklaşık 180 yumurta verdiğini kaydetti.

KENEYE KARŞI BEÇ TAVUĞU

Türkiye, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığıyla yaygın olarak önceki yıllarda tanıştı. Kene ısırığından bulaşan virüsün yayılmasıyla ortaya çıkan hastalık nedeniyle birçok insan hayatını kaybetti. Orman ve Su İşleri Bakanlığı /Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, keneyle mücadele için 2005´te doğaya yaklaşık 50 bin sülün ve keklik bıraktı. Vakaların aynı hızda devam etmesi üzerine yeni arayışlara gidilerek "Beç Tavuğu" keşfedildi. Yozgat Kanatlı Yaban Hayvanı Üretim Merkezinde üretilen Beç Tavukları için düzenlenen “2017 Yılı Beç Tavuğu Dağıtım Programı” kapsamında; beç tavuklarının birer çift olarak Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının ve bahse konu hastalığı taşıyan kenelerin yoğun olduğu yerleşim alanlarındaki vatandaşlara/ailelere sadece bahçelerinde beslemeleri için (tabiata salmamaları şartıyla) ücretsiz dağıtıldı.

Bu maksatla, Giresun DKMP Şube Müdürlüğümüzce, kenelerin yoğun olarak görüldüğü yerleşim yerlerinden Alucra, Çamoluk ve Şebinkarahisar´daki köylere 200 adet beç tavuğu dağıtımı yapıldı.

Gün boyu tarla bahçe ve köy meydanlarında dolaşıp günde ortalama 200 kene yediği belirlenen bu tavuklar sayesinde KKKA vakalarında bir düşüşün yaşanması bekleniyor.

YORUMLAR
  • yorum2017-08-10 08:44:37Bahattin Satıloğlu

    Böyle basit olaydan dolayı ölüm vakaları olunca üzülüyoruz.İsabetli karar.Vatandaşımız köyde oturuyor tavuk beslemiyor nasıl bir mantık anlamıyorum.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Çamoluk'ta 300 Dekar Alana Siyez Buğdayı Ekildi

Çamoluk'ta 300 Dekar Alana Siyez Buğdayı Ekildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber