Ana Sayfa Ekonomi Kestane Kazanç Kapısı Olabilir

Kestane Kazanç Kapısı Olabilir

Şebinkarahisar ilçesinde girişimci bir vatandaşımız tarafından yaklaşık 4 sene önce ekilen Bursa kestanesi aradan geçen süre zarfında bölgenin iklimine de uyum sağladı.

Giriş Tarihi: 27 Eylül 2016 Salı 21:44
Kestane Kazanç Kapısı Olabilir

Şebinkarahisar'lı Hemşehrimiz Muammer Sucu, 2012 yılında Bursa'da katıldığı seminerlerde yetiştiricilikle ilgili öğrendiği bilgiler sayesinde, Bülbül Mahallesi'ne bağlı Yedidutlar Semti´ndeki bahçesine Bursa Kestanesi ekti. Yıllık yağış ortalaması 600 ila 1600 mm olan yerlerde yetişen ve kilosu 15 TL'ye kadar çıkabilen kestane ağacı, ilçemizde de uyum sağlarken don afetinden de etkilenmemesi dikkat çekti.

Muammer Sucu'nun bahçesine diktiği kestane ağacı ilk yılından itibaren meyve vermeye devam ederken don afetinden etkilenmemesi, alternatif ürün olarak değerlendirilebilir.

2012 yılında ilk meyvesini alan Sucu, 4 sene önce basına verdiği beyanatta "Ilıman, nemli ve serin bölgelerin meyvesi olan kestanenin eğer geliştirilirse cevize alternatif ürün olacağını da düşünüyorum." ifadelerini kullanmasından sonra bu yıl da sözlerini yineleyerek üşüyen cevizlerin aksine ürün vermeyi başaran kestane ağacının öneminin fark edilmemesinden yakındı.

Son yıllarda sık sık yaşanan don afetinden sonra meyve ağaçlarından ürün alamayarak ekonomik zarara uğrayan üreticiler kestane üretimi konusunda bilgilendirilerek bilinçli bir şekilde üretim yapabilme imkanı bulunuyor.

Diğer taraftan bal üretimi oldukça fazla olan ilçemizde yine kestane ağaçlarının bitişiğine konulan arı kovanları sayesinde de koyu kahverengi, kestane kokusuna özgü tadı olan ve kilosu 80-90 TL´ye kadar çıkabilen kestane balı üretimi de sağlanabiliyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'da Hazine Arazileri Satış İlanı

Alucra'da Hazine Arazileri Satış İlanı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber