Ana Sayfa Kültür / Sanat Kültür Temsilcilerimiz Radyo Programında

Kültür Temsilcilerimiz Radyo Programında

Ankara'da yayın yapan Hedef Radyo 5 Şubat 2011 tarihinde ilçemizin Kültür Temsilcilerini canlı yayına konuk etti.

Giriş Tarihi: 8 Şubat 2011 Salı 15:08
Kültür Temsilcilerimiz Radyo Programında

Radyoda program yapan aşık Yakup Temelli daha önceki bir etkinliklerine de davet ettiği temsilcilerimizi programına konuk ederek yayını Alucra Kültür Temsilcileriyle birlikte sundu. Şair Derya Tosun Yılmaz, Şair Yavuz Kayacık, Ses Sanatçısı Mustafa Kara, Türk müziği Sanatçısı Berk Tunga Taş ve Resim Kültür Sanatcısı Orhan Çınar ağabeyimiz katıldı.

Kültür Temsilcilerimiz yöremizi, sanatsal çalışmalarını anlatarak ve gelen izleyici telefonlarına samimi duygularla cevaplar verdiler. Yavuz Kayacık Ankara’da doğduğunu ama baba toprağı Alucra’yı hiç ihmal etmediğini, o kültürü hep yaşadığını, onun etkileri ile şiir yazmaya başladığını ve bu günlere geldiğini belirtti.

Derya Tosun Yılmaz Alucramızın Çalgan köyünden doğduğunu, 6 yaşında Ankara’ya geldiklerini, eğitim hayatını Ankara’da tamamladığını, ilk şiirlerini ortaokul yıllarında yazdığını, aldığı ödüllerin onu teşvik ettiğini ve bu şevkle şiir yazmaya devam ettiğini belirtti. Ayrıca şairimiz Derya hanım ilçemizi kültürel anlamda temsil etme cesareti gösteren ilk bayanlarımızdan biridir.

Mustafa Kara küçük yaşlardan beri müziğin içinde olduğunu, Mustafa Küçük, Ali Kızıltuğ, Muhlis Akarsu, Abdullah Papur, Hasan Erdoğan plakları dinleyerek büyüdüğünü, onlardan çok etkilendiğini ve dedesi İsmet Kara ünlü zurnacı olduğu için onunda teşvikleri ile bu sevdiği sanatı icra ettiğini, saz çalmayı ise askerde öğrendiğini belirtti.

Berk  Tunga Taş Ankara’da doğduğunu ama baba ocağının Alucra Çalgan köyü olduğunu, lise öğrencisi olduğunu, sekiz farklı müzik aleti kullanabildiğini, Mamak Belediye Konservatuarında eğitim gördüğünü, Kültür ve turizm Bakanlığı Türk müziği gençlik korosunda solist olarak görev yaptığını, radyo dinleyicilerine udu ile türk sanat müziği okuyacağını belirtti.

Son olarak söz alan Orhan Çınar ağabeyimizde amatörce şiir denemelerim olduğunu, bazı sanat dergilerinde şiir ve yazılarımı paylaştığını, otuz yıldır amatörce fotoğraf çektiğini, bu ozan ve şairlerle tanışmama vesile olan Yavuz Kayacık'a teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Üç bölüm olarak yayınlanan programda sıra ile şiir, müzik, sohbet olarak keyifle devam etti, Aşık Yakup Temelli temsilcilerimize teşekkür ederek Alucrayı şimdi daha çok merak ettiğini, temsilcilerimizin beraberliğinden büyük mutluluk duyduğunu ve istediğimiz zaman konuk olabileceğimizi bildirdi.

Kültür Temsilcilerimiz de programa davet eden Aşık Yakup Temelli radyo çalışmalarında ve sanat çalışmalarında başarı dileyip teşekkür ederek programdan ayrıldı.

Haber ve Resimler için Orhan Çınar'a Teşekkür ederiz.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ankara Alucralılar Derneği Kuruldu

Ankara Alucralılar Derneği Kuruldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber