Ana Sayfa Güncel Kurbanlıklar El Yakıyor

Kurbanlıklar El Yakıyor

Yaklaşan Kurban Bayramı kurbanlık hayvanların getirildiği hayvan pazarlarını hareketlendirdi. Bu sene İstanbul'da ilk defa yapılan uygulamayla Anadolu'dan getirilen hayvanlar Avrupa yakasına sokulmadı.

Giriş Tarihi: 6 Kasım 2010 Cumartesi 18:24
Kurbanlıklar El Yakıyor

Kurban pazarları dolmaya başladı. Kelkit Vadisinin yaylalarında yetişen hayvanlarda İstanbuldaki hayvan pazarlarına getirilmeye başladı. Alucra'dan gelen hayvan sahipleri bu sene İstanbul'da yapılan uygulamadan rahatsız olduklarını söylediler. Hayvancılığın durma noktasına geldiği yöremizde, hayvancılıkla uğraşan insanların hayvanların satış noktası için avrupa noktasına sokulmamasını yöre insanından tepki gördü.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Bayram öncesinde kurbanlık fiyatlarını düşürmek için kurbanlık satışlarının yoğun olduğu İstanbul’un Avrupa yakasına Anadolu’dan kurbanlık geçişine izin vermedi. Avrupa yakasında, ithal edilen hayvanlar satılacak. Anadolu’dan gelen hayvanlar ise Boğaz’ı geçemeyerek Anadolu yakasında hazırlanan satış alanlarına yönlendirildi. Bu durumdan oldukça rahatsız olan hayvan sahipleri uygulamanın yanlış olduğunu belirterek şikayetlerini ilettiler.

Geçen seneye nazaran fiyatların yüksek olmasını da Anadolu'da hayvancılığın oldukça azalması ve yükselen et fiyatlarına bağlayan hayvan sahipleri, geçen yıl 4.000 TL ye sattıkları hayvanların fiyatının bu yıl 6.000 ile 7.000 TL arasında değiştiğini söylediler. Alucra, Çamoluk ve Şebinkarahisar'da hayvancılıkla geçim sağlayan insanların sayısının azalması yörede geçim sıkıntısı çeken ailelerin başlıca dertlerinden biri. Hayvan sahipleri "yetiştirdiğimiz hayvana harcadığımız masraflar (veteriner, yem, saman vs.) hayvanı satmak istediğimizde masraflarımızı karşılamıyor. Köylü insanı geçim noktasında sıkıntılı, bu yüzden hayvancılıkla uğraşanların sayısı çok azaldı. Hayvancılığın azalmasından dolayı
et fiyatlarında artış olması vazgeçilmez oldu"

Alucra, Çamoluk ve Şebinkarahisarlı hemşehrilerimiz Üsküdar Ferah Mahallesindeki (Çamoluk Derneğinin 300 m ilerisi) hayvan satış noktalarında satışa başladı. İstanbul'da yaşayan hemşehrilerimize duyrulur.


İrtibat İçin:

Alucra Doludere Köyünden Ali Taşkıran: 0537 713 82 56
Şebinkarahisarlı Hemşehrimiz Aziz Bulduk: 0536 581 62 77

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber