Ana Sayfa Röportajlar Kütahya'daki Alucra Sevdalıları

Kütahya'daki Alucra Sevdalıları

Geçtiğimiz hafta yolum Kütahya ilimize düştü. 2 günlüğüne gittiğim Kütahya'da askerliğini yedek subay olarak Alucra'da tamamlamış olan Ali Sezgin bey'e ulaştım. Sonra başladık Alucra'dan konuşmaya...

Giriş Tarihi: 7 Temmuz 2010 Çarşamba 10:41
Kütahya'daki Alucra Sevdalıları

Kütahya'daki Alucra Sevdalıları


Geçtiğimiz hafta yolum Kütahya ilimize düştü. 2 günlüğüne gittiğim Kütahya'da askerliğini yedek subay olarak Alucra'da tamamlamış olan Ali Sezgin bey'e ulaştım. Sonra başladık Alucra'dan konuşmaya... O ne yapıyor, şu nasıl derken saatler su gibi akıp geçti. Ben kendisinden ve ailesinden yaptığımız konuşmaları not alarak Alucrahaber sitemizde yayınlamak için müsade istedim. Kendileri de oldukça memnun olarak bu isteği kabul etti. Gelelim o güzel sohbete ve Ali Asteğmenin Alucra'ya yolunun kesişmesine...

Ali Sezgin Kütahya'lı bir sınıf öğretmeni. İlk görev yeri olan Hakkari Şemdilli'de mecburi hizmet görevini yaptıktan sonra tayin ister. Çankırı'ya çıkan tayini, görev yerine başlamadan askerlik emri kendine tebliğ edilir. İzmir Eski Foca Dağ Komando Okuluna Yedek Subay olarak askerlik vazifesine başlar. Aslında Ali beyin Alucra ile tanışması Hakkari'de başlamaktadır. Dönemim Şemdilli Kaymakamının Alucralı olması ilk kez Alucra'yı orda duymasına neden olur. Van'da misafir olarak kaldığı ev sahipleri de Alucralıdır ve Alucrayı daha gelmeden öğrenir Ali bey. Acemilik eğitimi sonrası çektiği kura ile Trabzon'a gelen Ali Asteğmen Trabzon'da Alucra 2.Komando Bölüğünde görev yapacağını öğrenir ve Alucra'nın yolunu tutar.

KB: Ali Bey Alucra'yı sevdiniz mi?

Ali Sezgin: Sevdim tabii, çok memnun kaldım benim için tek bir dez avantajı vardı oda Kütahya'ya uzak olmasıydı. Yakın olsa askerlik sonrası Alucra'da öğretmenlik bile yapmayı planlamıştım ama nasip olmadı.

KB: Alucra'da askerlik nasıldı, ne bekliyordunuz, ne buldunuz?

Ali Sezgin: Bizim bölüğümüz eski ceza evinin orasıydı. Alucra'da askerlik güzeldi, çok samimi bir ortamımız vardı. Dahası askerliğimizin rahat olması Alucradaki insanların askerleri sevmesi ve askerine çok güvenmesi ile ilgiliydi. Hele köydekiler göreve giden askerin karnını doyurmadan bırakmaz hiç olmasa bile bir tas soğuk ayranını eksik etmezdi.

KB: Alucra'ya sonradan ailenizi de getirdiniz, onlar nasıl buldular Alucra'yı?

Ali Sezgin:
Eşim çok memnun kaldı o anlatsın Alucrayı. (Eşi Nuran Hanım Cevaplıyor) Alucra tam bir anadolu kasabası, küçük olması hasebiyle insanları birbirine çok bağlı. Çok samimi ve çok misafirperverler. Bu samimiyet bizim oraya çok çabuk alışmamıza vesile oldu, hatta çok kısa sürede kendimizi oranın bir parçasıymış gibi hissettik. Mahalledeki bayanlar arasındaki komşuluk ilişkileri çok güçlü, ben hiç bir komşumu unutmadım unutmam da. Çok iyi ve çok misafirperver bir anadolu insanı Alucralılar. Özellikle sayamadan geçemeyecem, mahalleden komşularım Suzan abla ve kızları, Nuran abla, Mercan hanım, Müşerref abla, Meryem Hanım sizleri hiç unutmadım selamlarımı iletiyorum hepinize.

KB: Nerdeyse 2 yıl Alucra'da kaldınız, unutamadığınız neler var?

Ali Sezgin:
Alucra'da unutamadığım herşeyden önce insanların samimiyeti var. Onun akabinde sürekli arazide dağda ormanda olduğumuz için mükemmel yaylaları ve el değmemiş doğası var. Unutulmayan bir Belediye suyu var, Cumartesi günlerinde satılan nefis oğlak kebabı birde çarşının gülü olan Ayşesi var. Bunları unutmadım.

KB: Askerlik dışında Alucra'da nasıl vakit geçirirdiniz?

Ali Sezgin:
Ben balık tutmayı çok severdim, yatılı bölge okulunda da benim gibi bir balık tutma hastası olan Zekeriya Eşgünoğlu abi vardı. Onunla tanışmıştık, bir motoru vardı onun. Görev olmadığı günlerde balık tutmaya giderdik çok güzel maceralarımız olmuştur, onada selamlarımızı gönderelim bu vesileyle.

KB: Alucra'da asker vatandaş ilişkisi nasıldı?

Ali Sezgin: Alucra halkı çok milliyetci ve askerini çok seven bir halk. Esnaflardan aklımda kalanlardan Şerif Bingöl, Mustafa Bekiroğlu, Durak Bingöl, Kasap Nejat ve Oktay Metinyurt bu isimler ilçenin önemli esnafları ve askerlerini çok seven esnafı vardı. Parası olsun olmasın askerin her türlü ihtiyacını gidermek için çabalarlar. Şerif Bingöl'ün çok meyve ve sebzesini yedik onunla tekrar görüşmek isterim.

KB:
Alucra'da göreviniz esnasında sıkıntılı bir durum olmuşmuydu?

Ali Sezgin: Olmadı Şükürler olsun, biz yaz aylarında yayla şenliklerinde de görev yapıyorduk çoğunlukla o zaman süresinde bir sorun olmadı.

KB: Alucra'nın tüm köylerini biliyorsunuz diye hatırlıyorum doğru mu?

Ali Sezgin:
Evet hemen hemen tüm köylerine gittim köyler çok güzel. Özellikle Boyluca ve Akçiçek köyü ormanları beni büyülemişti, çok güzeldi. Çamlıyayla köyününde ormanları ve manzarasını çok beğenmiştim. Harika bir doğası var. Çamlıyayla köyünde arazide bir köylüyle karşılaşmıştık, oda gurbetciymiş, Eminönünde saat tamiri satışı yapıyormuş öyle kaldı aklımda, kartını vermişti. İstanbul'a gelirsem ziyaret edicem o arkadaşı. Tüm askere o zaman köyde ikramda bulunmuştu sağolsun.

KB: Alucra'ya tekrar gelmek istermisiniz?

Ali Sezgin:
Tabii hemde çook istiyorum. Sen evlende senin bahanenle görelim o güzel yerleri. Doğası, insanı, havası ayrı bir güzel. Bu nedenle tekrar ordaki dostları ziyaret etmeyi çok istiyorum. Büyük kızım daha küçüktü biz ordayken oda hayal meyal hatırlıyor, oraları tekrar gidip bir ziyaret edicem mutlaka ama ya nasip diyelim.
 
KB: Alucra'ya iletmek istediğiniz notunuz var mı?

Ali Sezgin: Alucra bizim ikinci memleketimiz oldu, bizde fahri Alucralıyız. Kütahyada Alucralı bir aile olduğunu unutmasınlar, kapımız her zaman açıktır. Beni tanıyan tüm esnafa, köylülerimize kucak dolusu sevgi ve selamlarımı iletiyorum. Sanada teşekkür ederim senin vesilenle Alucrayı hayırla yad ettik, inşallah Alucra'da da görüşürüz.

KB:
İnşallah diyelim, biz teşekkür ederiz. Sizde Alucra'da bir evinizin olduğunu unutmayın her zaman bekleriz. Bize kapınızı açıp bu güzel sohbete vesile olduğunuz için biz teşekkür ederiz. Alucra'da görüşmek dileğiyle..

 Kadir BEKİROĞLU
07.07.2010


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan Kaymakçı: Alucra’nın Başkenti Beyoğlu

Başkan Kaymakçı: Alucra’nın Başkenti Beyoğlu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber