Ana Sayfa Genel Mareşal Fevzi Çakmak Kabri Başında Anıldı

Mareşal Fevzi Çakmak Kabri Başında Anıldı

Milli mücadele döneminin sembol isimlerinden eski Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak, ölümünün 67. yıl dönümünde Eyüp Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı.

Giriş Tarihi: 11 Nisan 2017 Salı 10:11
Mareşal Fevzi Çakmak Kabri Başında Anıldı

Vatanımızın düşman işgalinden kurtuluş mücadelesinde adını taşıyan Alucra Fevzi Çakmak köyünde karargah kuran Genel Kurmay Başkanlarımızdan Mareşal Fevzi Çakmak ölüm yıldönümünde Eyüp Sultan Mezarlığında kabri başında törenle ve dualarla anıldı.

Törene Eyüp Kaymakamımız sayın Abdullah DÖLEK, Türk Silahlı Kuvvetleri Temsilcileri, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkan Yardımcısı, Fevzi Çakmak'ın Aile temsilcileri, Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütcü, Şube Müdürü  Fatih Deniz , Alucra Kalkınma ve Eğitim Vakfı Başkan Yardımcısı Arif Dede, Fevzi Çakmak Köyü Güzelleştirme ve Kalkındırma Derneği Başkanı Cengiz Çıtır ve yönetim kurulu üyeleri ile Eyüp Mareşal Fevzi Çakmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yönetici, Öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Program Saygı Duruşu ile başlayıp Çelenklerin Sunumu, Mareşal Fevzi Çakmak'ın Özgeçmişinin okunması ve Kuran okunarak dua edilmesi ile tamamlandı.

Törene katılan Fevzi Çakmak köylülerine bu düşünceleri nedeni ile  Kaymakam sayın Abdullah DÖLEK ve Fevzi Çakmak ailesinin temsilcileri tarafından teşekkür edildi. Dernek yönetimi tarafından Çakmak Ailesi temsilcilerinin Fevzi Çakmak Köyüne ve Derneğe davet edilmeleri memnuniyetle kabul edildi.

Törenin ardından Çakmak ailesi üyeleri kabir başına gelerek dua etti.

Mareşal Çakmak, 12 Ocak 1876'da İstanbul'da doğdu. Askeri hayatında ordunun çeşitli birimlerinde karargah birlik komutanlığı yaptı. Ordu komutanlığı yaptığı milli mücadele dönemindeki askeri başarıları ile öne çıkan Çakmak, ömrünün 54 yılını askeri görevlerde geçirdi. Filistin, Kafkas ve Çanakkale'de kolordu ve ordu komutanı olarak görev yapan Çakmak, 10 Nisan 1950'de 74 yaşında vefat etti.

Allah rahmet eylesin. Kabri nur, mekanı cennet olsun.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Giresun Vakfından Eğitime Destek

Giresun Vakfından Eğitime Destek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber