Ana Sayfa Genel Mareşal Fevzi Çakmak Mezarı Başında Anıldı

Mareşal Fevzi Çakmak Mezarı Başında Anıldı

Ulu Önder Atatürk'ün silah arkadaşı, merhum Mareşal Fevzi Çakmak'ı Eyüp'teki mezarı başında anıldı.

Giriş Tarihi: 10 Nisan 2011 Pazar 22:49
Mareşal Fevzi Çakmak Mezarı Başında Anıldı
10.04.2011 Pazar günü Fevzi Çakmak Köyü Derneği başkanı Arif Baba, yönetim kurulu üyeleri Alucra Vakıf Başkanı Necdet Bekçi, Gençlik Komite başkanı Bilal Gülep yönetimi, Alucrahaber.com değerli yazarı Erdem Ekşi ve Fevzi Çakmaklılar Mareşal Fevzi Çakmak’ı 60 yılında Eyüp’ teki mezarı başında ziyaret ettiler.

Yasin-i Şerif okuyarak dualar edildikten sonra emekli albay Adem Darama; Fevzi Çakmak Paşa, 1.dünya savaşında Kafkas orduları komutanı olarak (11. kolordu) 1916–17 yıllarında Ruslara karşı vatan savunmasını Alucra ilçesinin Zıhar köyünü merkez edinerek düşmanın yurdumuzdan atılması için savaşmıştır.

Bir buçuk yıl gibi bir süre ordu merkezini Zıhar köyünden sürdüren Fevzi paşa  bulunduğu dönem içerisinde yöremiz insanın kadirşinaslığı görmüş ve bunun üzerine 57 tane Alucralı yetim evladı Sivas askeri lisesine  kaydının yapılmasını sağlamıştır.

Fevzi paşa Zıhar köyünde bulunduğu süre içerisinde Topal Osman ağa ve Giresun askerlik şubesi başkanı Hüseyin Avni Alpaslan ile tanışma imkânına kavuşmuş ve her iki şahsiyetin ne kadar vatanperver olduklarını kanısına varmıştır. Bunun sonucu olarak ta  Fevzi Çakmak Paşanın destekleri ve  teşvikleri ile 42 ve 47 gönüllü alayları kurulmuştur.

Zıhar köyünde Fevzi Çakmak Paşa, yoğurdu kara mahallesini ( bugün Hacıhasan köyüne bağlıdır ) karargâh merkezi haline getirmiş ve bu mahalleye de bugün kendi ismi ile yaşayan tarihi çeşmeyi yaptırmıştır.

Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasında, Türk ordusunun  yapılanmasında ve 1946 yılında demokrasinin yerleşmesinde büyük emekleri olan Mareşal Fevzi Çakmak Paşayı Rahmet ve Minnetle anıyoruz.Tülay Dolu
Feckoyder.org.tr
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Onur Hoca Veda Etti

Onur Hoca Veda Etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber