Ana Sayfa Güncel MESUDİYE MAHALLE MUHTARINDAN DİLEK VE TEMENNİ

MESUDİYE MAHALLE MUHTARINDAN DİLEK VE TEMENNİ

İlçemiz Alucra'nın en büyük mahallesi olan Mesudiye Mahalle Muhtarı Dursun KILIÇKAYA ilçemizin göç vermesi ile ilgili görüşlerini beyan etmiştir.

Giriş Tarihi: 22 Şubat 2010 Pazartesi 14:34
MESUDİYE MAHALLE MUHTARINDAN DİLEK VE TEMENNİ
İLÇEM İÇİN DİLEK ve TEMENNİLERİM

Orta yaşlı bir insanım.Alucra niçin hep göç vermiş? Niçin gelişememiş? Bunun için kafa yordum.İlçemim tüm köy ve mahallelerini gezdim, araştırdım. Uzun yıllar bürokrasi tecrübem var. Farklı memleketlerde çalıştım. Hemen her dönemde milletvekili çıkarmışız ama doğru projeler üretip akıllı yatırımları alamamışız. Devletçi ekonominin bütün dünyada bittiği günümüzde Alucra ya devletin fabrika açmasını doğru bulmuyorum. Açsa da zaten kar etme ihtimali yok. Bizim isteğimiz düşük maliyetli kredi ve yatırım olanaklarının ilçemize kazandırılması. Allahın bir lütfu olarak hemen her köyde derelerimiz, akarsularımız var. Buna paralel sulama yatırımlarımız yok. İddia ediyorum Alucra ya 2-3 tane Gölet yapıldığında, uygun tarım alanları sulandığında göç kendiliğinden duracaktır. Tarımsal üretim olacaktır. Tarımsal üretim tarıma dayalı sanayi atölyelerini getirecektir. Örneğin süt ve et ürünleri, turşu vs. “ÜRETİM OLMAYAN MEMLEKETLER KALKINAMAZ, KALKINAMAYAN MEMLEKETLER BİTER” İlçemizdeki yüksek okul doğru projedir.

Anadolu lisesinin olmayışını çok büyük bir eksik görüyorum. Alucra’mızın bir olumsuzluğu da kışların çok soğuk olmasıdır. Uygun göletler yapıldığında iklimde yumuşama hemen hissedilecektir. Bunu komşu ilçe Şebinkarahisar’da Kılıçkaya barajından sonra fark ediyoruz. Rakımımızın yüksek olması hep olumsuzluk değildir. Bunu avantaja dönüştürebiliriz. Ceviz kiraz ve Çilek tarımı ön plana çıkıyor. Yeterli ekim dikim alanları oluştuğunda festivallere dönüştüre biliriz. Amasya-Tokat ilerinden Alucra’ya gelen kiraz mayıs-haziran aylarında yetişmektedir. İlçemizde temmuz başlarında kiraz yetişmektedir. Bu dönem piyasada ürünün bittiği bizde yeni başladığı bir zamandır. Birde gurbetçimizin okulların kapanmasıyla geri göçün olduğu bir dönemdir. Pazar ayağımıza geliyor. Sulanabilir tarım alanları arttığında Hayvancılık gelişecektir. Hayvancılıkta en büyük maliyet kaba yem açığıdır. Hayvancılıkta karlılığın olmazsa olmazı MISIR SLAJIDIR. Samanla hayvancılık dönemi bitmiştir. İlçemi yöneten seçilmiş ve atanmış yöneticilerimize arz olunur.

       Dursun KILIÇKAYA
Mesudiye Mahallesi Muhtarı
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Okul Arkadaşlarından Şehit Ailesine Ziyaret

Okul Arkadaşlarından Şehit Ailesine Ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber