Ana Sayfa Genel Nurettin Canikli'nin Şebinkarahisar'a Bakış Açısı

Nurettin Canikli'nin Şebinkarahisar'a Bakış Açısı

Giresun milletvekili Nurettin CANİKLİ 03.02.2011 tarihinde CHP milletvekili Muharrem İNCE' nin Giresun Ordu ve Trabzon da nüfusun neden azaldığını madem bu insanlar zengindi çok para kazanıyorlardı neden göç ettiler sorularına cevaben TBMM kürsüsünden ' Giresun ve Ordu da daha önce nüfusun şişirildiğini, Şebinkarahisar ilçesinde nüfusun 36 bin gözüktüğünü, bu nüfus kayıt sistemi geldikten sonra nüfusun 13 bin olduğunu, şimdi ki nüfusun gerçek nüfusa düştüğü için sanki azalmış gibi görüldüğünü, nüfusun azalmadığını, göç olmadığını' söylemiştir.

Giriş Tarihi: 14 Şubat 2011 Pazartesi 16:33
Nurettin Canikli'nin Şebinkarahisar'a Bakış Açısı

Sayın CANİKLİ bu söylemleriyle bölgemizde işsizliğin ve yoksulluğun olmadığını, insanların refah ve mutluluk içinde yaşadığını hayatını kazanmak için başka bölgelere göç etmelerine gerek kalmadığını, göç olgusunun bulunmadığını, söyleyerek sekiz yıllık icraatlarının sonucu olan yoksulluk ve göç olgusunu yok sayıp icraatlarının sorumluluğundan kaçarak gerçekleri saptırmıştır.

İlçemiz Şebinkarahisar kamuoyu ve TBMM gündemine, şimdiye kadar mağdur edilmiş, il hakkı elinden alınmış, hakkını talep eden mağdur ve mazlum bir ilçe olarak gündeme gelmekteydi her ne kadar bu hakkı teslim edilmemiş olsa da ismi tarihten gelen yapısıyla ve mağduruyeti dolayısı ile saygı ile anılır idi.

Sayın CANİKLİ Türkiye gerçeğini bilmezmiş gibi ilçemizi belediyelere aktarılan genel bütçeden daha fazla pay almak üzere şişirme (çakma) nüfus gösterdiğini adeta meclis kürsüsünden ilçemizi gammazlamıştır ve geçmişteki yöneticileri sahtekarlıkla suçlamıştır.İl olma idealini her zaman canlı tutan bu idealini nesillerden nesillere vasiyet eden halkımızı CANİKLİ nin bu beyanları üzdüğü gibi aynı zaman da rencide etmiştir.İl olma konusunda halkımız CANİKLİ den destek beklerken adeta köstek olmuştur.

Bir çok il ve ilçe malum sebeplerden dolayı nufus sayısını abarttıkları bilindiği halde meclis kürsüsünden ilçemizin adının telaffuz edilmesinin şuur altındaki olumsuz bakışın dışa vurumu olsa gerektir.

Türkiye deki birçok belediye(il belediyeleri de dahil) başka geliri olmadığı için genel bütçeden daha fazla pay almak ve halkına daha iyi hizmet verebilmek amacıyla her zaman nüfus sayısını fazla göstermek zorunluluğu içine düşürülmüştür.Ancak ilçemiz özelinde bu gösterilen nüfusun tamamının şişirilme olduğu anlamına gelmez.Çünkü önceki şehir nüfusumuz 36 bin iken köy nüfusumuzda 25 bin idi.CANİKLİ nin mantığı ile şehir nüfusu genel bütçeden fazla pay almak için şişirildi ise köy nüfusunun şişirilmesinin hiçbir mantıklı izahı yoktur.

Şehir nüfusu abartılı olsa bile köylerimizin nüfusu gerçek sayısında idi.Sayın CANİKLİ kabul etse de etmese de iktidarları süresince yoğun göç vermekteyiz.Köylerimizin nüfusu en az yarı yarıya azalmıştır.

Göçün şehir merkezindeki en önemli sebebi işsizliktir.Kız olsun erkek olsun liseyi bitiren gençlerimiz önce üniversite tahsili yapmak,peşinden de iş bulabilmek üzere büyük şehirlere göç etmek zorundadır.Çünkü ilçemizde hiçbir iş sahası yoktur.İş sahibi olan esnaf ve sanatkarlarımızın çocukları da baba mesleğinde gelecek göremedikleri için göç etmek zorunda kalmaktadırlar.

Köylerde göçün sebebi ise tarım ve hayvancılık politikalarının getirdiği yıkımdır.Çünkü bölgemizde doğası gereği tarımın verimi düşük maliyeti çok yüksektir.Hububat tarımı yapılmaktadır.Tarım bölgemizde hayvancılığı desteklemek yem ve kaba yem ihtiyacını karşılamak üzere yapılmaktadır.Uygulanan politikalar sonucunda ülkemizde hayvancılık sekteye uğramıştır.İlçemizde bundan payını almıştır.Köylerimizde yetişen gençler yapacakları tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayamayacağını gördüğü için vasıfsız iş gücü olarak büyük şehirlerin varoşlarına göçmek zorunda kalmaktadırlar.

İlçemiz ekonomisi için yol(ulaşım) hayati öneme haizdir. İlçemiz yol ağı açısından kapalı bir bölgeye dönüştürülmüştür.Ülkemizin her yanında yapılan bölünmüş yollardan ilçemiz nasibini alamamıştır.Kırk kilometrelik Suşehri bağlantı yolu sayın CANİKLİ nin defalarca söz vermiş olmasına rağmen normal karayolu standardına getirilememiştir.Hakeza Giresun yolu ve Eğribel tüneli yapımı CANİKLİ nin ve bakanlarının defalarca söz vermiş olmanıza rağmen yılan hikayesine dönüştürülerek her seferinde istismar konusu edilmiştir.

İlçemiz ekonomisi için çok önemli olan komşu ilçelerimiz Çamoluk ve Akıncılar 30-40 kilometrelik bağlantı yolları ilçemize çok görülürken Kurtbeli yayla yoluna trilyonların harcanmasında bir beis görülmemiştir.

Bölge milletvekilimiz olan sayın CANİKLİ şahsına ve partisine Türkiye ortalamasının üstünde siyasi destek veren halkımızı hayal kırıklığına uğratmıştır.Sekiz yıllık icraatları boyunca ilçemizin hiçbir sorununa çözüm getirmediği gibi vaatlerini de yerine getirmemiştir.

İlçemizin ekonomik girdisi emekli ve memurların maaşı ile yüksek okul öğrencilerinin harcamalarından ibarettir.

Sayın CANİKLİ bölgemizin ekonomisinin iyi olduğunu iddia ederken acı gerçekler kendisini tekzip etmektedir.Memleket gerçeklerinden bihaberdir.

Sayın CANİKLİ acaba Şebinkarahisar icra müdürlüğünde iki binin üzerinde icra takip dosyası olduğunun farkında mı?

İlçemizde yaşayan esnaf sanatkar ve çiftçilerimiz bankalardan kredi almakta yeterince kefil bulamadıklarından zorlanmakta olduklarını,Çünkü ekonomik güçlükler nedeniyle halkımızın büyük bir kısmı bankalarla problemli hale geldiğinin farkında mı?

Esnafımız ve çiftçimiz risk gurubuna girdiğinden kredi taleplerine bankaların isteksiz davrandığının farkında mı?

Yasakladığınız tütün ekimi dolayısıyla dört bin ailenin en azından gençlerinin göçmek zorunda kaldığının farkında mı?

Tekele ait tütün işleme birimleri iktidarınız tarafından kapatıldığı için tekelde çalışan 80-100 personelin aileleriyle birlikte ilçemizi mecburen terk ettiğinin farkında mı?

Hayvancılığa verdiğiniz destekten ipotek olarak şehir merkezinden tapu istendiğinden gerçek köylü ve hayvancılıkla geçinenlerin bu krediden yararlanamadığını, şehir merkezinde tapulu mülkü insanların kullanacağı bir kredinin köylüye hiçbir faydası olamayacağının farkında mı?

Avrupa Birliğinin telkinleri doğrultusunda tarımda ki

İstihdamı süratle düşürdüğünüzden köydeki aktif iş gücünün yoğun bir şekilde göçe maruz kaldığından köylerde tarım ve hayvancılık yapacak genç nüfusun kalmadığını köylerin ölümü bekleyen yaşlıların mekanı haline geldiğinin farkında mı?

Özet olarak ilçemiz yoğun bir şekilde göç vermektedir. Bu göçün ana sebepleri işsizlik, geçim sıkıntısı ve gençlerimizin istikbal kaygısıdır. Göçün tamamı genç nüfustan oluşmaktadır.Sizden öncede göç olgusu vardı.Ancak iktidarınız da daha da hızlanarak artmıştır.

Sayın CANİKLİ nin iki sebepten dolayı ilçemiz halkından özür dilemesi gerekmektedir.

1-Sekiz yıllık iktidarları boyunca uyguladıkları politikalarla ilçemiz ekonomisine katkı sağlamadıkları, bölge milletvekili olarak hiçbir sorunumuzu çözmediği, yıllar boyunca vaatlerle halkımızı aldattığı için

2-Yetersiz başarısız ve kötü yönetimlerini gizlemek için ilçemizin adını olumsuz yönde dile getirmesi daha önce ki yöneticilerin zımmen de olsa nüfusu abartarak adeta sahtekarlık yaptıklarını meclis kürsüsünden tutanaklara geçirerek kamu oyuna ilan ettiği cumhuriyet tarihi boyunca magdur edilen ihmal edilen ilçemizi sahtekarlıkla suçladğı için özür dilemesi gerekmektedir.

Konunun yerel yöneticiler yerel medya ve siyasiler tarafından dillendirilmemesi hiçbir tepki gösterilmemesi ilçe menfaatleri üzerinde hassasiyeti olan insanları ayrıca üzmüştür.

Sayın CANİKLİ çok zeki ve çok yetenekli bir insan olabilir, ancak ilçe halkının aptal olmadığını, balık hafızasına sahip olmadığını, verilen sözlerin ve yerine getirilmeyen vaatleri de unutmayacağını takipçisi olunacağını günü gelince siyaseten hesabının sorulacağını bilmesi gerekir.Kendilerinden önce bol keseden vaatlerde bulunup vaatlerini yerine getirmeyen politikacıların halkımız tarafından lanetlenmekte olduğunu da hatırlaması tavsiye edilir.

BİR GÜN SENİN DE GEÇER GÜNÜN

NE ŞÖHRETİN KALIR NE ESKİ ŞANIN

BUDUR KANUNU KAHPE DÜNYANIN

DÖRT MEVSİMDE BİR BAHAR VARDIR

Coşkun KURT

Emekli Öğretim Görevlisi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halı Saha İhale Ediliyor

Halı Saha İhale Ediliyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber