Ana Sayfa Eğitim / Sağlık Op.Dr. Ö.Muharrem Yağcıoğlu İle Vadiye Farklı Bakış

Op.Dr. Ö.Muharrem Yağcıoğlu İle Vadiye Farklı Bakış

Alucra'lı hemşerimiz Kartal Eğitim ve Araştırma hastanesi Başhekim yrd. Op. Dr.Ömer Muharrem Yağcıoğlu, Kelkit Vadisi ve bölgedeki gelişmeleri sürekli takip ederek fikir ve düşüncelerini beyan ediyor.

Giriş Tarihi: 22 Nisan 2011 Cuma 09:08
Op.Dr. Ö.Muharrem Yağcıoğlu İle Vadiye Farklı Bakış

Gazetemizin sürekli takipçisi ve okuyucusu Op. Dr.Yağcoğlu içten, samimi ve mütevazi kişiliği ile gazetemize Vadi hakkında açıklamalarda bulundu.

Op. Dr. Ö. Muharrem Yağcıoğlu
; Sivil Toplum örgütlerinin önemli misyon aldıkları, iş kotardıkları, Demokrasiye katkılarda bulundukları, temsil ettikleri kitlenin çıkarlarını, menfaatlerini savundukları ve iddia sahibi oldukları bir dünyada yaşıyoruz. Sivil örgütlenmeler çok önemli.

Ulus devlet dediğimiz yapı, 19. yüzyılın yapısı artık ona ait bazı değerleri sürdürmek artık zor. Aynı yönde yürüyen İnsanlar, aynı şekilde davranan insanlar, çeşitli ritüellerle bazı şeylerin vurgulanmasıdır. Bunlar, artık bu dönemin geçer akçesi değil. Bu dönemin geçer akçesi, bireylerin kendilerini ifade edebildikleri örgütlenmeler, küçük küçükte olabilir, bir federasyon veya konfederasyon çerçevesinde dernekler birleşebilir. Daha üst kimlikle sivil toplum oluşturulabilir. Nedir mesela, Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk, hatta yakın çevremizdeki Sıvasın ilçeleri, Erzincan'ın ilçeleri, Giresun un ilçeleri, Trabzon'un, Ordunun ilçeleri yani bizler sonuçta İnsan olarak bu ülkede yaşayan her insanı kardeş bilecek bir kültürden geliyoruz. Hem Karadeniz'den hemşerilerimiz var, hem Doğudan, hem iç Anadolu'dan hemşerilerimiz var. Çünkü Kelkit havalisi ve İnsanı bir yol güzergâhında oturduğu için zaten öteki oluşturmayan geleneği temsil ediyoruz, öteki yok.

Ben şuyum o da öteki, bu yok. Bizde ötekileştirme yok. Sonuçta bunun Coğrafyamızla da ilgisi var niye ötekileştirme çeşitli coğrafyalarda belirginken bizde niye yok. Biz ipek yolu üzerindeyiz. İpek yolu üzerinde olunca, yolcu ile muhatabız. Yolcu her meşrepten olabilir. Her inanca sahiptir. Rengi esmerdir, sarıdır, kumraldır. Dili, inancı farklı olabilir. Bizler, insanı Allah yaratmıştır diye severiz. Bu kültürümüz alt yapımız, bizim aslında bu dönemde sivil toplum örgütlerinin daha revaçta olduğu, sözlerini daha net söylediği bu dönemde, bizim bir avantajımız geleneğimiz ve töremizdir.

Biz Trabzonluyuz demeyiz, Trabzonculukta yapmayız. Onlar dilleri ve lehçeleri ile kendilerini belli ederler. Erzurumlular aynı şekilde şivesinden belli olur. Bizim yörenin insanı her coğrafyanın insanı ile anlaşabilecek dili ve duruşu vardır.

Sadi Toygar: Kelkit Vadisi,Dilimiz öz Türkçenin kullanıldığı bölgelerin başında geliyor değil mi?

Tabi'i ki Köylerimizden, Karabörk, Kınık, Kuman, Zıhar hepsi Türk boylarından yerleşen dedelerimiz Alperenlerdir. İpek yolu Kervanlarını, Pontus Rum ve Ermeni çetelerden korumak için, oralara Selçuklu beylerinin, Osmanlı devlet adamlarının yerleştirdikleri birer Alperen ocaklarıdır. Biliyorsunuz Zunda bir ocak var.

Sadi Toygar: Sizin gibi İlim ve İrfan sahibi olan hemşerilerimizin fikirlerini öğrenerek onları okurlarımıza tanıtmak bizim görevimiz.

Şunu da belirteyim, seçimler yaklaşıyor, kendi yöremizdeki sorunlarımızı seçilenlere daha net aktarmak. Burada küçük çıkarlar değil de daha büyük davaları gütmek, İnsana insanca değer vermek açısından birbirimize sırtımızı yaslamalıyız. Sonuçta gurbetçi kültürümüzde var. Buda avantaja dönüşmüş, şehirleşmişiz katma değer üretiyoruz. Bürokraside önemli insanlarımız, siyasilerimiz var. İktidar partisinde güçlü milletvekillerimiz var. Bunları değerlendirmemiz, birbirimizi sevmemiz lazım. Demokraside artık esas duruş sağa bak sola bak devri bitti. Demokraside İnsanları dinlemek, ikna etmek, kalp kazanmak var, formül bu.

Sadi Toygar: Hemşerilerimize neler söylemek istersiniz.

Bana zaman ayırıp düşüncelerimi hemşerilerimle paylaşma fırsatı verdiğiniz için, Şimdi konu açılmışken, Hemşerilerimizin bu konularda daha katılımcı olmaları daha çok medyayı da kullanmaları gerekir. Sizlerin sayesinde insanlar birbirlerini tanıyorlar. Sizin değeriniz medya olarak ortaya çıkıyor. Buraya kadar gelip benimle röportaj yapan Şebinmedya gazetesi Sadi Bey ve Ahmet beye teşekkür ederim. Bu vesile ile önümüzdeki seçimin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.


Şebinmedya
Sadi Toygar

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'da Karne Heyecanı

Alucra'da Karne Heyecanı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber