Şehidimizin Defin Programı Belli Oldu

Ana Sayfa » Eğitim / Sağlık » Op.Dr. Ö.Muharrem Yağcıoğlu İle Vadiye Farklı Bakış

Op.Dr. Ö.Muharrem Yağcıoğlu İle Vadiye Farklı Bakış

Alucra'lı hemşerimiz Kartal Eğitim ve Araştırma hastanesi Başhekim yrd. Op. Dr.Ömer Muharrem Yağcıoğlu, Kelkit Vadisi ve bölgedeki gelişmeleri sürekli takip ederek fikir ve düşüncelerini beyan ediyor.

 
 
 
Op.Dr. Ö.Muharrem Yağcıoğlu İle Vadiye Farklı Bakış

Gazetemizin sürekli takipçisi ve okuyucusu Op. Dr.Yağcoğlu içten, samimi ve mütevazi kişiliği ile gazetemize Vadi hakkında açıklamalarda bulundu.

Op. Dr. Ö. Muharrem Yağcıoğlu
; Sivil Toplum örgütlerinin önemli misyon aldıkları, iş kotardıkları, Demokrasiye katkılarda bulundukları, temsil ettikleri kitlenin çıkarlarını, menfaatlerini savundukları ve iddia sahibi oldukları bir dünyada yaşıyoruz. Sivil örgütlenmeler çok önemli.

Ulus devlet dediğimiz yapı, 19. yüzyılın yapısı artık ona ait bazı değerleri sürdürmek artık zor. Aynı yönde yürüyen İnsanlar, aynı şekilde davranan insanlar, çeşitli ritüellerle bazı şeylerin vurgulanmasıdır. Bunlar, artık bu dönemin geçer akçesi değil. Bu dönemin geçer akçesi, bireylerin kendilerini ifade edebildikleri örgütlenmeler, küçük küçükte olabilir, bir federasyon veya konfederasyon çerçevesinde dernekler birleşebilir. Daha üst kimlikle sivil toplum oluşturulabilir. Nedir mesela, Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk, hatta yakın çevremizdeki Sıvasın ilçeleri, Erzincan'ın ilçeleri, Giresun un ilçeleri, Trabzon'un, Ordunun ilçeleri yani bizler sonuçta İnsan olarak bu ülkede yaşayan her insanı kardeş bilecek bir kültürden geliyoruz. Hem Karadeniz'den hemşerilerimiz var, hem Doğudan, hem iç Anadolu'dan hemşerilerimiz var. Çünkü Kelkit havalisi ve İnsanı bir yol güzergâhında oturduğu için zaten öteki oluşturmayan geleneği temsil ediyoruz, öteki yok.

Ben şuyum o da öteki, bu yok. Bizde ötekileştirme yok. Sonuçta bunun Coğrafyamızla da ilgisi var niye ötekileştirme çeşitli coğrafyalarda belirginken bizde niye yok. Biz ipek yolu üzerindeyiz. İpek yolu üzerinde olunca, yolcu ile muhatabız. Yolcu her meşrepten olabilir. Her inanca sahiptir. Rengi esmerdir, sarıdır, kumraldır. Dili, inancı farklı olabilir. Bizler, insanı Allah yaratmıştır diye severiz. Bu kültürümüz alt yapımız, bizim aslında bu dönemde sivil toplum örgütlerinin daha revaçta olduğu, sözlerini daha net söylediği bu dönemde, bizim bir avantajımız geleneğimiz ve töremizdir.

Biz Trabzonluyuz demeyiz, Trabzonculukta yapmayız. Onlar dilleri ve lehçeleri ile kendilerini belli ederler. Erzurumlular aynı şekilde şivesinden belli olur. Bizim yörenin insanı her coğrafyanın insanı ile anlaşabilecek dili ve duruşu vardır.

Sadi Toygar: Kelkit Vadisi,Dilimiz öz Türkçenin kullanıldığı bölgelerin başında geliyor değil mi?

Tabi'i ki Köylerimizden, Karabörk, Kınık, Kuman, Zıhar hepsi Türk boylarından yerleşen dedelerimiz Alperenlerdir. İpek yolu Kervanlarını, Pontus Rum ve Ermeni çetelerden korumak için, oralara Selçuklu beylerinin, Osmanlı devlet adamlarının yerleştirdikleri birer Alperen ocaklarıdır. Biliyorsunuz Zunda bir ocak var.

Sadi Toygar: Sizin gibi İlim ve İrfan sahibi olan hemşerilerimizin fikirlerini öğrenerek onları okurlarımıza tanıtmak bizim görevimiz.

Şunu da belirteyim, seçimler yaklaşıyor, kendi yöremizdeki sorunlarımızı seçilenlere daha net aktarmak. Burada küçük çıkarlar değil de daha büyük davaları gütmek, İnsana insanca değer vermek açısından birbirimize sırtımızı yaslamalıyız. Sonuçta gurbetçi kültürümüzde var. Buda avantaja dönüşmüş, şehirleşmişiz katma değer üretiyoruz. Bürokraside önemli insanlarımız, siyasilerimiz var. İktidar partisinde güçlü milletvekillerimiz var. Bunları değerlendirmemiz, birbirimizi sevmemiz lazım. Demokraside artık esas duruş sağa bak sola bak devri bitti. Demokraside İnsanları dinlemek, ikna etmek, kalp kazanmak var, formül bu.

Sadi Toygar: Hemşerilerimize neler söylemek istersiniz.

Bana zaman ayırıp düşüncelerimi hemşerilerimle paylaşma fırsatı verdiğiniz için, Şimdi konu açılmışken, Hemşerilerimizin bu konularda daha katılımcı olmaları daha çok medyayı da kullanmaları gerekir. Sizlerin sayesinde insanlar birbirlerini tanıyorlar. Sizin değeriniz medya olarak ortaya çıkıyor. Buraya kadar gelip benimle röportaj yapan Şebinmedya gazetesi Sadi Bey ve Ahmet beye teşekkür ederim. Bu vesile ile önümüzdeki seçimin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.


Şebinmedya
Sadi Toygar

 
22 Nisan 2011 Cuma 09:08
Okunma: 3099
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Arşiv
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak02:48
 • Güneş05:01
 • Öğlen12:44
 • İkindi16:42
 • Akşam20:06
 • Yatsı21:59
 
Anket
Alucra'nın Gelişiminde Öncelik Ne Olmalı?
Sosyal ve Kültürel Tesisler
Kültürel Festival ve Eğlenceler
Üniversitemizin Büyümesi ve Gelişmesi
Nüfusun ve Şehirleşmenin Büyümesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1522 - Rodos'un Osmanlı donanmasınca fethi.
1774 - Osmanlı Padişahı III. Mustafa öldü. I. Abdülhamit tahta çıktı.
1793 - Vatana ihanetten suçlu bulunan Fransa kralı XVI. Louis, giyotinle idam edildi.
1899 - Opel ilk otomobilini üretti.
1908 - New York belediyesinin aldığı bir kararla kadınların toplum içinde sigara içmeleri yasaklandı.
1911 - İlk Monte Carlo Rallisi başladı.
1921 - İtalyan Komünist Partisi kuruldu.
1924 - Vladimir İlyiç Lenin öldü.
1925 - Arnavutluk Cumhuriyeti ilan edildi.
1941 - II. Dünya Savaşı: Avustralya ve Birleşik Krallık birlikleri Tobruk-Libya'ya saldırı başlattı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Kuzey Afrika cephesinde Rommel'in Sirenayka taarruzu.
1942 - Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1943 - Varlık Vergisi ödemesinin son günüydü. Vergisini ödemeyen mükelleflerin ev ve işyerlerindeki malları haczedildi, daha sonra da icra yoluyla satış yöntemiyle vergileri tahsil edildi.
1946 - Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu kuruldu.
1951 - Kore'den ilk hasta ve yaralı kafilesi, Ankara'ya geldi.
1952 - Milli Savunma Bakanlığı, Kore'de 34 subay, 46 astsubay ve 1252 erin şehit olduğunu açıkladı.
1952 - Eski Ordu milletvekili, mizah dergisi Akbaba'nın sahibi Yusuf Ziya Ortaç Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etti.
1954 - İlk nükleer denizaltı Nautilus, Connecticut'ta denize indirildi.
1958 - Lefkoşa'da taksim lehine gösteri yapan Kıbrıslı Türk gençlerine İngiliz askerleri müdahale etti; bir genç ağır yaralandı, altı kişi tutuklandı.
1959 - Ulus gazetesi yazı işleri müdürü Ülkü Arman ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu birer yıl hapse mahkum oldu; gazete bir ay süreyle kapatıldı. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Nalıncı Keseri" başlıklı yazısı dava konusu olmuştu.
1961 - Saraçhane Tiyatrosu açıldı. İlk olarak Cevat Fehmi Başkut'un Hacıyatmaz oyunu sahnelendi.
1963 - 21-25 Ocak'da şiddetli soğuklar ülkenin her yanını etkiledi. Elektrikler, sular kesildi, trenler yollarda kaldı; Uludağ'da kar kalınlığı 25 metre.
1967 - Türkiye Milli Talebe Federasyonu'nun beş yöneticisi günü tutuklandı. Sencer Güneşsoy, Baykan Kalaba, Naci Özdemir, Hüsnü Temiz, Kâzım Musa bir gün önce polis tarafından mühürlenen federasyon binasına girmek istemişlerdi.
1967 - Uluslararası Las Vegas Maratonu'nda İsmail Akçay ikinci oldu. İsmail Akçay'ın derecesi 2 saat, 23 dakika, 3 saniyeydi.
1970 - Jumbo-Jet Boeing 747 ticari seferlerine başladı.
1972 - Cidde'ye yaptığı Hac seferinden dönen Marmara adlı THY uçağı 5 kişilik mürettebatıyla düştü. Hostes Hülya Maviler yanarak öldü, diğerleri yaralı olarak kurtarıldı.
1976 - Concorde, Londra-Bahreyn ve Paris-Rio de Janeiro hatlarında ticari uçuşlarına başladı.
1977 - Amerika Birleşik Devletleri başkanı Jimmy Carter, Vietnam savaşı sırasındaki asker kaçaklarının hemen hepsini affetti.
1981 - 444 gündür Tahran'da rehin tutulan Amerikalılar serbest bırakıldı.
1981 - Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ü öldürmekten sanık sağ eylemci İbrahim Çiftçi, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nce üçüncü kez ölüm cezasına çarptırıldı.
1983 - Eski İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan tahliye edildi. İsvan, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasında yargılanmaktaydı.
1985 - 1983'ten beri süren Yazarlar Sendikası davasında sanıklar beraat etti.
1990 - Adnan Oktar ve müridi oldukları öne sürülen 66 erkek ve 68 kadın gözaltına alındı.
1992 - İstanbul'da evlerde doğal gaz kullanılmaya başladı.
1996 - Özgürlük Ve Dayanışma Partisi kuruldu.
1996 - Filistin'de ilk kez devlet başkanlığı seçimleri yapıldı. Yaser Arafat devlet başkanı seçildi.
1997 - Atatürkçü Düşünce Derneği, Başbakan Necmettin Erbakan hakkında konutta verdiği yemek daveti nedeniyle suç duyurusunda bulundu.
1999 - Amerikan tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu: sahil güvenlik kuvvetlerinin durdurduğu bir gemide 4.300 kg kokain ele geçirildi.
2005 - İzmit İşletmesinin kapatılmasını protesto için fabrikaya kapanan SEKA işçileri, Kurban Bayramı'nı fabrikada geçirdi.
 
Süper Loto
19.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010727325051
 
 
Kurumsal

İçerik

  Gündem

  Siyaset

  Teknoloji

  alucrahaber