Ana Sayfa Güncel OR-Gİ HAVAALANI HAKKIMIZ

OR-Gİ HAVAALANI HAKKIMIZ

Ordu ve Giresunun toplam nüfusu 1 milyon 132 bin 914 . Bu nüfus havaalanına kavuşan veya yeniden açılan bazı illerin nüfusunun 3- 4 kat üzerinde Ordu ve Giresun'da her gün ortalama 2500'ün üzerinde bir yolcu akışının olduğu ortaya çıkıyor.

Giriş Tarihi: 21 Kasım 2009 Cumartesi 23:28
OR-Gİ HAVAALANI HAKKIMIZ

Bunun sadece yüzde 5'i 1 uçak koymak suretiyle havayoluyla taşınacak olsa, günlük yaklaşık 125 yolcu ediyor


OR-Gİ havaalanının Çarşamba (Samsun) ve Trabzon havaalanlarına yakınlığı ise  iddia edildiği gibi herhangi bir engel oluşturmuyor. Ordu-Çarşamba arası 128 km, Ordu Trabzon arası ise 181 km. Buna karşılık havaalanlarına sahip olan Sivas-Tokat arası 108 kilometre, Mardin-Diyarbakır  arası 95 kilometre ve Adana  Hatay arası ise 192 km. OR-Gİ Havaalanı Ordu ve Giresun illerinin gelismesi açısından son derece önemli olurken, henüz devlet yatırım proğramına alınmamış olması her iki ilde de üzüntüyle beraber tepkiyi de beraberinde getiriyor. Her iki ilin iktidar milletvekillerinin tüm çabalarına rağmen Bakanlık düzeyinde pek sıcak bakılmayan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın “Orta Vadede Olabilir” diye değerlendirdiği havaalanı konusunda iki il'e haksızlık yapıldığı görülüyor.

Ordu ve Giresun'un toplam nüfusu 1 milyon 132 bin 914 dür. Bu nüfus havaalanına kavuşan veya yeniden açılan bazı illerin nüfusunun 3- 4 kat üzerindedir. İstanbul'da yaşayan Ordu ve Giresunlu sayısının ise yaklaşık 1 milyon 500 bin kadar olduğu düşünüldüğün-de OR-Gİ Havaalanı için gerekli potansiyel son derece yeterlidir.

Diğer yandan, OR-Gİ havaalanının Çarsamba (Samsun) ve Trabzon havaalanlarına yakınlığı ise herhangi bir engel oluşturmamaktadır.  Ordu-Çarşamba arası 128 km, Ordu  Trabzon arası ise 181 km dir. Havaalanlarına sahip olan Sivas-Tokat arası 108 kilometre, Mardin- Diyarbakır arası 95 kilometre ve Adana  Hatay arası ise 192 km dir.


Türk Hava Yolları ve diğer özel havayolu acentelerinden alınan bilgiler doğrultusunda Ordu ve Giresun'dan günlük ortalama 80 yolcu, uçak ile İstanbul'a ve Ankara'ya gitmekte-dir. Aylık olarak düşündüğümüz zaman ise yolcu sayısı 2400 kişi civarındadır.

Bu rakamlara internetten yapılan bilet satısları ise dahil değildir. Ordu'dan Ankara  İstanbul istikametine ortalama 20 otobüs kalkmaktadır. Zaman zaman bayram aralıklarını ve Üniversitelerin yapılandığını da düsünürsek, rakamın 30'u geçtiğini düsündüğümüzde, günlük yolcu kapasitesi 1500'ün üzerinde bir rakama ulastığını görmekteyiz. 417 bin 505 nüfusa sahip Giresun'da ise Ankara  İstanbul istikametine ortalama 15 otobüs  kalkmaktadır.

Bayramlar ve özel günleri de kattığımızda, rakamın 20'yi geçtiğini düsündüğümüzde günlük yolcu kapasitesi 1000'in üzerinde bir rakama ulastığını görmekteyiz. Ordu ve Giresun illerini beraber değerlendirildiğinde her gün ortalama 2500'ün üzerinde bir yolcu akısının olduğu ortadadır. Bunun sadece yüzde 5'ini günde 1 tane uçak koymak suretiyle havayoluyla tasınacak olsa, yaklasık günlük 125 yolcu etmektedir. Dolayısıyla günlük hava tasımacılığını kullanan mevcut 80 yolcuya ve internetten bilet satın alan yolcu sayısına bu rakamları da eklediğimiz zaman gün de 1 tane uçak kalkacak sekilde potansiyelin olduğu açıkça ortadadır. Otobüs yolculuğundan ziyade uçak yolculuğunun tercih edildiği de gittikçe yayılmaktadır.

ÇOK ŞEY KAZANDIRACAK

Ordu ve Giresun sanayisinin dünyaya açılabilmesi ve yeni yatırımların ilimize ve bölgemize gelebilmesi için, sivil havaalanının acilen açılması son derece önem tasımaktadır. Avrupa'da ya da Büyüksehirler de ki isadamlarını yatırım yapmak üzere davet ettiğimizde ilk sordukları sey, “uçakla direk inip inemeyecekleri olmaktadır.” Dolayısıyla Ordu ve Giresun'da havaalanının olmaması nedeniyle yeni yatırımlar bölgemize gelmemektedir.


Ordu ve Giresun'a her yıl gelen turist sayısı yaklasık 700 bin turist civarındadır. Havaalanı eksikliği nedeniyle birçok tur operatörü Ordu ve Giresun'u gezi programına almamaktadır. Ordu ve Giresun'da ki doğal güzellikler, yesil ile mavinin bulustuğu noktalar, turizm bölgesi olan Ege ve Akdeniz bölgelerinden çok daha güzeldir. Doğal güzelliklerimizi turizm açısından tanıtmak, potansiyellerimizi daha iyi kullanabilmemiz için havaalanı illerimiz açısından son derece önemlidir. Ordu'da Çambası Yaylası, Boztepe, Yason Burnu ve Kurul Kalesi, Giresun'da ise Giresun Kalesi, Bektas ve Kümbet yaylaları, Giresun Adası gibi çok önemli değerlere sahiptir. Bu kapsamda 7
Ordu'nun potansiyellerini daha iyi tanıtmak amacıyla “Ordu Tanıtım Kulübü ” kurularak bir çalısma baslatılmıstır. Ancak bu tanıtım gerçeklesse dahi hava yoluyla ulasım sorunu çözülmediği sürece turist sayısının artırılmasında basarı sağlanamayacaktır. OR-Gİ sivil hava alanının yapılması durumunda Ordu ve Giresun'a gelen turist sayısı 2-3 katına çıkacaktır. OR-Gİ Havaalanın yapılmasıyla, dağ turizmi, kayak turizmi gibi yeni turizm yatırımların da önü açılmıs olacak ve yeni tesislerin yapılmasına da yardımcı olacaktır.

Ordu ve Giresun`da yıl boyunca ulusal ve uluslararası birçok fuar düzenlenmektedir. Bu fuarlara özellikle Avrupa ülkelerinden ve büyüksehirlerden katılımın havaalanının olmaması nedeniyle istenilen düzeyde olmadığı açıkça ortadadır. Katılımcılar fuarlara daha çok kara yoluyla gelebildikleri için ulasım sorunu çektiklerini dile getirmektedirler. Bu kapsamda sivil havaalanının yapılması ile Ordu ve Giresun'a gelecek ziyaretçi sayısı da artıracaktır.

Giresunsonhaber

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Okul Arkadaşlarından Şehit Ailesine Ziyaret

Okul Arkadaşlarından Şehit Ailesine Ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber