Ana Sayfa Ekonomi Or-Gi'nin Temeli Ne Zaman Atılıyor?

Or-Gi'nin Temeli Ne Zaman Atılıyor?

Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Milletvekili Rahmi Güner, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplanmak üzere OR-Gİ havaalanı hakkında Meclis'e soru önergesi verdi.

Giriş Tarihi: 10 Ekim 2010 Pazar 21:45
Or-Gi'nin Temeli Ne Zaman Atılıyor?

Ordu Milletvekili Güner soru önergesinde "Partiniz milletvekilleri ve Sayın Başbakan ilimizde yaptığı açıklamalarda mart ayında temel atılacağını ifade etmekteler. Buna ilişkin olarak; 2008 yılında yapmış olduğunuz değerlendirmelerinizle aynı noktada mısınız? Sayın Başbakan ve bölge milletvekilleri referandum süreci öyle gerektirdiği için mi bu açıklamaları yapmışlardır? Yoksa bakanlığınızın projeye bakışında köklü bir değişiklik mi ortaya çıkmıştır? Ordu ve Giresun illerini yakından ilgilendiren OR-Gİ havaalanının yapılması için proje dâhil herhangi bir çalışma yapılıyor mu? Şayet yapılıyorsa çalışmalar hangi aşamadadır? Ordu çevre yolu ile ilgili olarak bakanlığınız nezdinde yapılan çalışmalar hangi aşamadadır? 2002 Kasım ayından günümüze alınan mesafe nedir? Bu projeyi yakın gelecekte bitirmeye dönük bir çalışma yapılmakta mıdır? Ünye ve Fatsa çevre yolu projeleri ile ilgili olarak 2002 Kasım ayından bu güne neler yapılmıştır? Projelerde fiziki ve nakdi gerçekleşme oranları nedir? Hangi tarihte bitirilmesi öngörülmektedir?"

Güner, Bakan Yıldırım'ın 18 Kasım 2008 Salı günü TBMM Genel Kurulu'nda ORGİ Havaalanı projesiyle ilgili sorularına,

"Gerek Trabzon gerekse Samsun Çarşamba'da havaalanımız mevcut olup Karadeniz sahil yolu altyapı ve fiziki standartlarda çok geliştirildiğinden şu anda Ordu'dan Çarşamba'ya bir saat on beş dakikada, yine Giresun'dan da Trabzon'a bir saatte gidilebilir hâle gelmiştir. Dolayısıyla kısa ve orta dönem hava ulaşım ihtiyacı bu iki havaalanımızdan illerimiz itibarıyla mümkün hâle gelmiştir, rahatlıkla yapılabilmektedir. Şu aralar da gerek Ordu'dan gerekse Giresun'dan düzenli otobüs seferleri konma çalışmaları bir özel firma tarafından gerçekleştirilme aşamasındadır. Bununla beraber ORGİ adı verilen Giresun-Ordu arasında denizden doldurulacak havaalanıyla ilgili tekrar bir etüt çalışması yapımı konusunda ilgili illerin valilikleri müracaatta bulunmuş, konu bakanlığımızda değerlendirilmektedir" diyerek cevap verdiğini hatırlattı. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Solucan Gübresi Üretimine Destek

Solucan Gübresi Üretimine Destek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber