Ana Sayfa Ekonomi ORGANİK TARIM BÖLGENİN GERÇEĞİ

ORGANİK TARIM BÖLGENİN GERÇEĞİ

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, gelecek nesilleri korumak ve ekolojik dengeyi gözetmek adına organik tarımın kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Giriş Tarihi: 26 Şubat 2010 Cuma 10:52
ORGANİK TARIM BÖLGENİN GERÇEĞİ

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, gelecek nesilleri korumak ve ekolojik dengeyi gözetmek adına organik tarımın kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Çakırmelikoğlu, organik tarımın, ekolojik sistemde zamanla çıkan hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi tekrar düzenlemek için, sentetik kimyasal ilaçlar ve gübrelerin kullanımının yasaklanması üzerine, üretimde miktar artışını değil, ürünün kalitesinin yükseltilmesini amaçlayan bir üretim şekli olduğunu belirtti. Hormonlu gıdaların sağlık üzerindeki olumsuz etkilerine de değinen Çakırmelikoğlu şunlara değindi..

"Günümüzde kanser hastalığındaki artışın nedenleri yediğimiz hormonlu gıdaların etkileriyle ortaya çıktığını belirten uzmanlar, gıdadan giyime kadar her türlü tüketimde organik üretimin kullanılmasını tavsiye etmektedirler. Türkiye, 1980'li yıllarda Avrupa'dan gelen organik tarım üretimi talepleri üzerine bu sektör ile tanıştı. 1985 yılından itibaren ülkemiz gündemine giren organik tarım henüz Avrupa ülkeleri kadar ilgi duyulan seviyeye ulaşmasa dahi son dönemde bilinçli tüketici kesiminin gözle görülür oranda artması, organik gıda tüketimi talebini yükselttiği gibi üretimini de tetiklemiştir. Dış pazar kadar olmasa bile, artış eğilimi gösteren iç pazar da organik ürünler raflarda ki yerini almaya başlamıştır. 2000'li yıllar ile iç pazarda rağbet görmeye bağlayan organik tarımda bölgemiz özelikle fındıkta ön plana çıkmaktadır. Sadece 2005 yılında 10 bin tona yakın organik fındık üretiminin yapıldığı ve satışının gerçekleştiği bilinmektedir. Bu sürecin ardından çayda da organik üretim yapılmaya başlanmıştır. Giresun ve yöresi, elverişli arazi yapısı ve bitki örtüsü ile organik tarıma en verimli alanlardan biridir.

Bölgemiz zengin mineralli toprak yapısı ile organik tarıma uygun yöreler arasında başı çekmektedir. Özellikle Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk bölgeleri organik tarıma müsait alanlar olarak Giresun'da ön plana çıkmaktadır. Ayrıca sahil kesiminde fındık, Tirebolu ile Güce bölgesinde çay üretiminde de organik tarım yapılmaktadır. Tarımın çeşitlendirildiği ve organik olarak yetiştirildiği bölgemizde bal üretiminde de son dönemde önemli yol alınmıştır.

Alucra, Çamoluk, Şebinkarahisar ve Eğribel bölgelerinde organik bala dönük yapılan çalışmalar, bu sahaların önemini artırmaktadır. Yine Alucra ve Şebinkarahisar yöresinde meyve ve sebzenin organik olarak üretimi yapılmaktadır ve bu bölgede bilinçli bir organik üretim sahası ile çiftçisi oluşmuştur. İlimiz Kelkit havzasında yer alan bölümüyle organik tarım yapılabilecek verimli ve bakir topraklara sahiptir. Giresun ve yöresi görüldüğü gibi organik tarıma müsait alanlar içersinde değerlendirilebilecek, aynı zamanda önü açık şartların elverişli olduğu bölgeler arasında yer almaktadır."

Giresungazete

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 2018 Yılı Yeni Uygulamalar

2018 Yılı Yeni Uygulamalar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber