Sarıkamış Şehitlerimiz Unutulmadı

Ana Sayfa » Röportajlar » Orhan Pamuk'tan daha çok satan Alucralı yazar Arif Pamuk

Orhan Pamuk'tan daha çok satan Alucralı yazar Arif Pamuk

Hemen her evde bir Yâsin cüzü ya da şifalı bitkiler kitabı vardır. Sizden isteğimiz, evinizdeki bu kitapların yazarına bir göz atmanız. Birçoğunuz, hayat hikâyesini anlatacağımız Arif Pamuk'un ismiyle karşılaşacak. Çünkü Arif Pamuk'un yalnızca bir kitabı bile, ilk yayımlandığı 1970'li yıllardan bu yana yüz binlerce sattı, satmaya da devam ediyor.

 
 
 
Orhan Pamuk'tan daha çok satan Alucralı yazar Arif Pamuk

Hayatımızın her döneminde kitaplarına başvurduğumuz bir isim Arif Pamuk. Neredeyse her evde, her camide ya da Kur'an kurslarında onun bir eserine rastlamak mümkün. Çocukken elimize aldığımız ilk Elifba'lar da, daraldığımızda bize huzur veren dua kitapları da onun. Yasin, Tebârake ve Amme surelerinin bulunduğu cüzleri, birçok soruya cevap veren fıkıh eserleri, saymakla bitiremeyeceğimiz yüzlerce kitabı var. Sadece dinî alanda değil, şifalı bitkiler konusunda da uzman bir isim. Türkiye'de, 1970 yılında basılan ilk şifalı bitkiler kitabı yine onun eseri. Bu nedenle olsa gerek, bu alanda yazılan kitapların yüzde doksanında Pamuk'un eserlerinden alıntılar var. Sadece alıntılanmıyor, yayınladığı 100'e yakın kitabı 40 yılda yüzbinlerce sattı, satmaya da devam ediyor. Peki, farkında olmasak da bu kadar hayatımızın içinde olan Arif Pamuk kim? Şimdi neler yapıyor, nasıl bir hayat yaşıyor?

Arif Hoca'nın devamlı okuyarak, notlar alarak ve tabiî ki yazarak sürdürdüğü bir hayatı var. Vaktinin çoğunu 1969'da kurduğu Pamuk Yayınevi'nde ve Hırka-ı Şerif Camii'nin arkasındaki evinin kütüphanesinde geçiriyor. Gece gündüz demeden sürekli okuyor, okuyor ve "Kitaplar benim her şeyim. Bir kez daha dünyaya gelsem yine okumaya devam ederim." diyor. Ancak ilgisi eski eserlere. Yeni kitapları kendi kitapları da dâhil- okuyamadığını söylüyor. Nedenini ise şöyle açıklıyor: "Eski eserlerin sayfalarını açar açmaz neden bahsettiği anlayabilirsiniz. Fakat yeni kitaplarda konuyu anlamak için en az birkaç paragraf okumak gerekiyor. Bir sayfada ne yazdığını hemen anlamak istiyorum. O yüzden yenileri okuyamıyorum."

Kitaplara merakı 8 yaşında başlıyor

Kütüphanesinde bulunan bin yıllık kitaplar ve Arapça, Farsça, eski Türkçe ve Latince el yazması eserler Pamuk'un en kıymetlileri. Onlara hayranlıkla bakarken, şu cümleler dökülüyor dilinden: "Aslında kitaplara ayrı bir daire alacaksın. Sonra kitaplarla yatıp kalkacaksın. Yastık olarak kitabı kullanacaksın. Hiçbir zaman kitap elinden düşmeyecek. 'En hayırlı, en güzel şey nedir?' diye soranlara hiç tereddüt etmeden 'Kitaptır.' diyeceksin."

1942 yılında Giresun'un Alucra İlçesi Yükselen Köyü'nde doğan Pamuk'un kitaplara merakı 8 yaşında, İstanbul'a ağabeyinin yanına gelmesiyle başlıyor. Ağabeyi Ali Pamuk, o dönemler Beykoz'da din görevlisi. Arif Hoca, İstanbul'a geldikten sonra ağabeyinin yönlendirmesiyle Fatih'te Medineli Hacı Osman Efendi'nin yanında ders almaya başlıyor. Hafız olmak için çaba sarf ettiği o yıllarda Hacı Osman Efendi'ye hastalar geliyor, o da çeşitli reçeteler yazıyor. Arif Hoca'nın şifalı bitkilere merakı bu dersler sırasında başlıyor. Onun ilgisini fark eden hocası bir gün genç Pamuk'u yanına çağırıyor ve tıpla ilgili bütün kitaplarını hediye ediyor.

Kitapçılar kapısını kırmış

Hacı Osman Efendi'nin vefatından sonra Arif Hoca'nın yazı hayatı başlıyor. Ancak o dönem şifalı bitkiler ile ilgili bir kütüphane görevlisinin yazdığı 10 formalık küçük bir eserden başka kitap yok. Arif hoca, onlarca Arapça, Osmanlıca ve Farsça kitap tarıyor. İbn-i Sina, İbn Vahşiyye gibi birçok üstadın eserlerini inceliyor. Uzun bir araştırma sürecinden sonra, şifalı bitkilerin 'kocakarı ilacı' kabul edildiği 1970 yılında 'Şifalı Bitkiler ve Emraz' isimli ilk kitabını hazırlıyor ancak basımı için din görevlisi olarak işe başlamayı bekliyor. Çünkü kitaplar satılmazsa matbaanın ve yayınevinin hakkını ödeyemeyeceğinden korkuyor. Ancak korktuğunun aksine 1 ay içinde bütün kitapları (5 bin adet) satılıyor. Öyle ki memlekete izne gittiği sırada Arif Hoca'ya ulaşamayan kitapçılar, evinin kapısını kırarak kitapların tamamını alıyor.

İşte böyle başlayan bir yazı hayatının ardından Hafız Arif Hoca; dinî, tasavvufî, fıkhî alanda birçok esere imza atıyor. Şifalı bitkiler konusunda 15, dinî konularda yüze yakın kitabı olmasına rağmen yeni basılacak kitaplarını, 'bir çocuğu doğacakmış' gibi beklediğini söylüyor. Ancak onu çok üzen bir konu var: Eserlerinin korsan basılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması. Pamuk, "Sadece şifalı bitkiler konusunda bile 10 bin sayfa kitap yazabilirdim. Ama beni küstürdüler." diyor.

Hocanın dünyanın 4 bir yanından ziyaretçisi var. Kitaplarından İslam'ı öğrenen de, hastalığına şifa bulan da 'Allah razı olsun.' demek için kapısını aşındırıyor. Aralarında başhekimler de var, eczacılık fakültesi dekanları da, hükümlüler de... Kimi gırtlağı kesilmek üzereyken, kitabında yer alan bir terkibi okuyarak iyileşmiş, kimi modern tıbbın çare bulamadığı hastalığına deva bulmuş.

Hapishaneden gelen mektuplar

Arif Hoca'nın röportaj boyu üzerine basarak söylediği bir cümle vardı: "Bir kişinin imanına vesile olursak, bütün beşeriyeti kurtarmış gibi sevaba nail oluruz." O, hayat boyu bu amaç için uğraşmış. Cezaevlerine, içinde dualar, veda hutbesi ve hadislerin bulunduğu ücretsiz Yasin-i Şerif'ler göndermiş. Şimdi evinde hapishanelerden gelen onlarca mektup var. İşte o mektuplardan göz yaşartan birkaç satır: "Ben 4 senedir uyuşturucu denen illeti kullanıyordum. Şu an cezaevindeyim. Kitaplarınızı okudukça öğrendim ki şu ana kadar hep boş yaşamışım. Şimdi ben de buradaki arkadaşlarım da sizin kitaplarınız sayesinde namaza başladık."

Esra KESKİN
Zaman Gazetesi Pazar Eki
02.01.2011


 
2 Ocak 2011 Pazar 19:15
Okunma: 3767
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Arşiv
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak02:48
 • Güneş05:01
 • Öğlen12:44
 • İkindi16:42
 • Akşam20:06
 • Yatsı21:59
 
Anket
Alucra'nın Gelişiminde Öncelik Ne Olmalı?
Sosyal ve Kültürel Tesisler
Kültürel Festival ve Eğlenceler
Üniversitemizin Büyümesi ve Gelişmesi
Nüfusun ve Şehirleşmenin Büyümesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1605 - Cervantes'in Don Kişot adlı romanı ilk kez yayımlandı. Romanın 2. bölümü ise tam 10 yıl sonra basılacaktır.
1685 - Viyana'da ilk kafe Johannes Diodato tarafından açıldı.
1819 - Simon Bolivar Kolombiya Cumhuriyeti'ni ilan etti.
1851 - Şirket-i Hayriye kuruldu
1852 - Sand River antlaşması ile BirleşikKrallık, Transvaal'deki (Güney Afrika) Boer kolonilerinin bağımsızlığını kabul etti.
1875 - Karaköy Beyoğlu arasındaki Tünel hizmete girdi. Tünel dünyanın en eski ikinci ve en küçük metrosuydu.
1904 - Anton Çehov'un yazdığı Vişne Bahçesi oyunu ilk kez Moskova Sanat Tiyatrosu nda sahnelendi.
1909 - Fenerbahçe ile Galatasaray ilk kez karşılaştı; FB:0, GS:2
1917 - ABD, Virgin Adaları karşılığında Danimarka'ya 25 milyon dolar ödedi.
1923 - Mustafa Kemal Paşa'nın İzmit'te düzenlediği ilk basın toplantısı, sabaha karşı sona erdi.
1929 - Elzie Crisler Segar tarafından yaratılan Temel Reis (Popeye) karikatürü ilk kez bir gazetede yayımlandı.
1942 - Ankara'da ekmek karneye bağlandı.
1944 - Monte Cassino Savaşı: II. Dünya Savaşı'nın en uzun ve kanlı çarpışmalarından biri başladı.
1945 - SSCB ve Polonya birlikleri Varşova'ya girdi.
1946 - BM Güvenlik Konseyi ilk toplantısını yaptı.
1960 - Yahya Kemal Müzesi açıldı. Müze Fatih Külliyesi'nin Baş Kurşunlu Medresesi'nde bulunuyor.
1961 - Kongo Başbakanı Patrice Lumumba öldürüldü.
1964 - Londra Konferansı'nda Kıbrıs Türk toplumunu temsil eden Rauf Denktaş konuştu. Rauf Denktaş, federal yönetime gidilmezse, ayrı bir hükümet kuracaklarını açıkladı.
1966 - Bir Amerikan B-52 bombardıman uçağı, İspanya üzerinde bir yakıt tanker uçağı ile yakıt ikmali sırasında çarpıştı ve dört hidrojen bombasını Palomares köyü civarına düşürdü. Palomares olayı olarak hatırlanan olayda çevrede radyasyon kirliliği oluştu.
1971 - Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörü Erdal İnönü'nün evinin önüne dinamit atıldı.
1973 - Ferdinand Marcos, Filipinler'in "ömür boyu" başkanı oldu.
1974 - Resmî olarak son Anadolu parsı öldürüldü.1
1984 - Dolandırıcılıktan yargılanan Abidin Cevher Özden (Banker Kastelli) beraat etti.
1987 - Bülent Ecevit, Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı davranmaktan 11 ay 20 gün hapse mahkum edildi. 12 Eylül darbesinden sonra Bülent Ecevit hakkında 80, Süleyman Demirel hakkında 55 dava açılmıştı.
1990 - Yazar Aziz Nesin, kendisine "vatan haini" dediği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Kenan Evren aleyhine tazminat davası açtı.
1991 - 2. Körfez Savaşı, müttefik uçaklarının Irak ve Kuveyt'teki hedefleri vurmalarıyla başladı. Irak, misilleme olarak İsrail'e 8 adet Scud füzesi yolladı.
1992 - İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) Kuzey İrlanda'da protestanlara ait bir binayı bombaladı, 7 işçi öldü.
1994 - Güney Kaliforniya'da 6,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi: 61 kişi öldü, 20 milyar dolar hasar olduğu tahmin ediliyor.
1994 - 21 Ocak'ta fırlatılması planlanan ilk Türk uydusu Türksat 1A'yı taşıyacak Arien füzesi arızalandı. Fırlatma işlemi 10 gün ertelendi.
1995 - Avrupa Parlamentosu, Saharov Ödülü'nü cezaevinde bulunan eski DEP milletvekili Leyla Zana'ya verdi.
1995 - Japonya'nın Osaka-Kobe bölgesinde 7,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi: 6 binden fazla kişi öldü.
2000 - İstanbul'da bir villaya operasyon düzenleyen polisle çıkan çatışmada, Hizbullah'ın elebaşı Hüseyin Velioğlu ölü ele geçirildi. Genişletilen operasyonda, mezar evler ortaya çıkarıldı ve çok sayıda Hizbullah mensubu yakalandı.
2005 - İstanbul'da 97 şehit asker ailesi ve malul gaziye Cumhurbaşkanlığı Devlet Övünç Madalyası ve Beratı verildi.
2007 - Kuzey Kore'nin nükleer denemesi üzerine Chicago Üniversitesindeki sembolik Kıyamet Günü Saati 11:55'e ayarlandı (12 Kıyamet demektir) Saat soğuk savaş boyunca 18 kez değiştirilmiştir.
 
Süper Loto
12.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu081315212246
 
 
Kurumsal

İçerik

  Gündem

  Siyaset

  Teknoloji

  alucrahaber