Ana Sayfa Genel Osman Ağa Ve Şehitlerimizi Andık

Osman Ağa Ve Şehitlerimizi Andık

Milli Mücadele Kahramanı Osman Ağa ve silah arkadaşları bugün bir kez daha anıldı. Anma Törenleri "Osman Ağa ve Giresun Uşakları Heykeli"nin bulunduğu Bulancak Durağı'ndaki anıt önünde başladı, Osman Ağa'nın Kale'deki Anıt Mezarında sona erdi.

Giriş Tarihi: 2 Nisan 2011 Cumartesi 12:11
Osman Ağa Ve Şehitlerimizi Andık

Basın mensuplarının sorusu üzerine Osman Ağa ile ilgili düşüncelerini açıklayan Vali Dursun Ali Şahin, "Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atılmasında temel taşı olanlardan biri olduğuna inanıyorum. Ülke topraklarının işgalden kurtarılmasında büyük gayretleri olmuş, gözü kara, düşmanlara karşı hiç düşünmeden riskleri alabilen büyük şahsiyettir. Sadece Giresun'un değil Türkiye'nin yüce şahsiyetidir" dedi.

Belediye Bandosu eşliğinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından "Osman Ağa ve Giresun Uşakları" Anıtı'na çelenkler sunuldu. Çelenklerin sunumundan sonra Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsmail Bozalioğlu, Birinci Dünya Savaşı sonrası durum ve Osman Ağa ile ilgili bilgiler vererek, milletimizle iç içe yaşayan azınlıkların sömürgeci devletler tarafından kışkırtıldığını, Osman Ağanın çeteler karşı verdiği mücadeleyi anlattı.

Bozalioğlu konuşmasının devamında şunları kaydetti; Osman Ağa'ya "topal" lakabı Balkan savaşlarından yadigar kaldı. Kırk yaşına kadar adı ile birlikte bu lakabı gururla taşıdı.Bu lakap onu halkın gözünde adeta gazi ve mareşal sıfatı gibi yüceltiyordu-Çünkü bacağı,vatan uğrunda çarpışırken sakat kalmıştı.

Birinci Dünya savaşma gönüllü katıldı. Kafkas cephesinde mücadele etti.Batum'a ilk kez O girdi. Ruslara karşı Harşıt savunmasında bulundu. İzmir'in Yunanlılar tarafından işgali üzerine 17 Mayıs 1919 da Giresun mitingini düzenleyen O idi. 5 Haziran 1919 da Taş kışlaya Pontus bayrağını asma cüretini gösterenlere gereken dersi verip, oraya ay yıldızlı Türk bayrağını asan Gazi Osman Ağa'dır. Sakarya Meydan Muharebesinde, Dumlupmar ve Afyonkarahisar'da en başta yürüyordu. Düşmana arkasını hiç dönmedi. Yıllarca savaşmasına rağmen bir defa olsun "of demedi. Giresun'da Gedikkaya isimli bir gazete çıkartarak, Milletin milli şuurunun oluşmasını sağlamaya çalıştı.

Atatürk'ü dahili ve harici bedhahlara karşı O korudu. Pontus hayallerini Karadeniz'de boğan O idi. Giresun'lu Osman Ağa. Mustafa Kemal Atatürk'ün deyimiyle,"hizmet ve vatanseverliği takdire değer" şahsiyetti.

Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kuruluşunda, Pontus hayallerinin söndürülmesinde ve Karadeniz'de Türk'ün var oluşunda emeği geçen kırk yaşında hayata veda eden Osman Ağa,gözü pek,Türk'ü seven cesur bir yiğitti.Allah nur içinde yatırsın.

Osman Ağa ve Giresun Uşakları Anıtı'nın bulunduğu yerdeki tören, Belediye Başkanı Kerim Aksu'nun konuşması ile sona erdi.

Belediye Başkanı Kerim Aksu şunları söyledi; Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığı sürecinde kanıyla, canıyla, malıyla mücadeleye katılan, işgallere karşı ilk tepkisini büyük bir mitingle veren ve cephelere iki gönüllü alayla koşan tek ilin; Giresun'un çocuğu olmanın onur ve gururuyla karşınızdayım.

Yer gök şahittir ki; onların uğruna toprağa düştüğü, vatan toprağımızı, namusumuz ve şerefimizle eş değer tutuyoruz. Her 2 Nisanda, Cumhuriyet uğruna, millet uğruna, vatan uğruna ödenen bedelleri hatırlama ve hatırlatmayı geleceğimize karşı bir görev, geçmişimize karşı da bir vefa borcu olarak görmekteyiz. Ve ülkesi, şehri uğruna bedel ödeyenlerin şehrin hafızasında her zaman hatırlandığını ve büyük bir saygıyla anıldığım unutmamanızı rica ediyoruz.

Bulancak Durağı'ndaki "Osman Ağa ve Giresun Uşakları" Anıtı'ndaki törenin ardından, Osman Ağa'nın Kale'deki kabri başına geçildi. Buradaki törende dualar okundu.

Vali Şahin törenin hazırlanmasında emeği geçen Giresun Belediyesi, Osman Ağanın torunu Cem Feridunoğlu ve diğer görevlilere teşekkür etti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Muhafız Alay Komutanı, 47. Giresun Gönüllü Alay Komutanı Milis Kahraman Yarbay Osman Ağa'nın ölümünün 88. Yılı ve Giresun Milli Mücadele Şehitlerini Anma Törenine Vali Dursun Ali Şahin, Sağlık Eski Bakanı ve Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş, Giresun Milletvekilleri Hacı Hasan Sönmez, Ali Temur, Eşref Karaibrahim ve Murat Özkan, Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan, Jandarma Garnizon ve Bölge Komutanı Tuğgeneral Erhan Güder, Belediye Başkanı Kerim Aksu,Vali Yardımcıları Osman Demir, Ahmet Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Albay Ufuk Özsoy, Baro Başkanı Av. Gültekin Uzunalioğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Öden, bazı daire müdürleri, siyasi partilerin İl ve İlçe Başkanları, Osman Ağa ailesi, İstanbul'da bulunan Giresun Dernekleri Konfederasyonu yöneticileri, Samsun ve Bursa Giresunlular Derneği yöneticileri, İlimizdeki Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Milli Mücadele Kahramanı Topal Osman Ağa'nın Alucralılarla alakalı şu sözü tarihe önemli bir not olarak düşmüştür : ''Alucra Uşaklarının cesaretini ve yiğitliğini gözlerimle gördüm.''

Topal Osman'ın Alucralı mücadele arkadaşlarından birkaçı şu isimlerden oluşmakta: Çete Osman Kımıloğlu, Rasim Çavuş, Piraliustaoğlu Vehbi ağa, Alicanoğlu Şerif Çavuş

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ordu'ya Düşen Şehid Ateşi Alucra'yı da Yaktı

Ordu'ya Düşen Şehid Ateşi Alucra'yı da Yaktı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber