Ana Sayfa Güncel PROF.DR NUSRET BULUTCU'DAN "TÜRKİYE'DE BOR GERÇEĞİ"

PROF.DR NUSRET BULUTCU'DAN "TÜRKİYE'DE BOR GERÇEĞİ"

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Alucralı hemşehrimiz Prof. Dr. Nusret Bulutçu, Türkiye'nin bor madenleri konusunda dünyanın tartışmasız en zengin ülkesi olduğunu bildirdi. Bulutçu, Giresun Üniversitesince düzenlenen ''Türkiye'nin Bor Gerçeği'' konulu konferansta, bor madenlerinin Türkiye için ekonomik açıdan çok önemli olduğunu belirterek, ''Dünyanın gelecekteki bor tüketimi ancak Türkiye'nin madenleriyle karşılanabilir'' dedi.

Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2010 Pazartesi 18:05
PROF.DR NUSRET BULUTCU'DAN

PROF.DR NUSRET BULUTCU, Giresun Üniversitesinin davetlisi olarak
17 Mayıs 2010 Pazartesi günü, saat 14:00’de Güre Yerleşkesi Yeni konferans Salonu'nda  ''TÜRKİYE'DE BOR MADENLERİ KONULU" isimli bir konferans düzenledi.

Bor madeninin yaklaşık 250 değişik alanda kullanıldığını ifade eden Bulutçu, ''Bor madeni sodyum perborat, gübre, seramik, alev geciktirici, firit üretimi gibi daha birçok değişik alanda kullanılmakla beraber en fazla cam ve cam elyaf üretiminde kullanılır. Türkiye'de dört ilde önemli bor yatakları bulunur. Balıkesir, Kütahya, Bursa ve Eskişehir illerinde bulunan bor yatakları ile ülkemiz dünya bor yatakları sıralamasında birinci sırada yer alır. Bu konuda Türkiye'nin bor gerçeği, bor madeninin bolluğudur'' diye konuştu.

Bulutçu, Türkiye'nin bor madeninde 3 farklı cevhere sahip olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Bunlar, kalsiyum borat, sodyum kalsiyum borat ve sodyum borattır. Bu cevherlerin her biri dünyanın bilinen en büyük rezervleri ile Türkiye'nin elindedir. Üstelik bu cevherlerin her biri dünyanın en yüksek tenörlü cevherleridir. Birbirleriyle rekabet edecek ham madde potansiyelimiz nedeniyle, ülke çıkarı için tüm bor madenciliği tek elden yapılmalı ve birincil bor ürünleri tek elden üretilmelidir. Bor teknolojisindeki ana rakibimiz Amerika'dır. Türkiye bor madenini ana rakibinden tam 100 yıl sonra işlemeye başlamıştır. Türkiye teknolojik gelişimini tamamlamış rakiplerine karşı teknoloji üretmeye çalışıyor. Zayıf ekonomik yapı sağlam bir rota çizmeyi engelliyor.''

Türkiye'deki bor yataklarının konum itibariyle üretim ve pazarlama için çok uygun olduğunu anlatan Bulutçu, şunları kaydetti:

''Türkiye, bor madenleri konusunda dünyanın tartışmasız en zengin ülkesidir. Bu madenleri kendi ülkesinin kendi vatandaşlarının refahını artırmak için değerlendirmek istemektedir. Türkiye'de son 20 yıl içerisinde bor üretimi açısından önemli yol alındı. Bor pazarında dünyada en büyük pay bizim elimizde. Türkiye'nin bor madenini üretim maliyeti diğer ülkelere nazaran çok düşük olmasına rağmen satış fiyatları dünya piyasasına göre belirleniyor. Türkiye'deki bor madenlerinin konumu, sürekli üretime ve taşımacılığa çok elverişli ve piyasaya yakın. Dünya bor piyasanını kontrol etmek isteyenler bor madenlerimizi ele geçirmek zorundadır.''

Üniversitemiz Rektör Yardımcıları, akademik ve idari personel, kamu kurumlarının ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile üniversitemiz öğrencileri katıldığı konferans, soru-cevap bölümüyle sona erdi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber