Ana Sayfa Siyaset Referandum'da Oy Kullanma Rehberi

Referandum'da Oy Kullanma Rehberi

Referandumda kim, nerede, nasıl oy kullanacak? Kullandığımız oyların geçersiz olmaması için nelere dikkat etmeliyiz? Giderken yanımızda olması gereken belgeler nelerdir? Hangi şehirde kaçta başlıyor, kaçta bitiyor? Tüm bu soruların cevabı haberimizde.

Giriş Tarihi: 13 Nisan 2017 Perşembe 07:43
Referandum'da Oy Kullanma Rehberi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklamaya göre Giresun sınırları içinde oy kullanma başlangıç saati 07.00, bitiş saati ise 16.00 olarak belirlendi. İstanbul'da ise 08.00'de başlayacak olan oy kullanma süresi 17.00'de sona erecek.

Saat 07.00 - 16.00 arası oy kullanılacak şehirler şöyle:
Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis.

Yukarıda belirtilen şehirler dışında oy kullanma saatleri 08.00 - 17.00 satleri arası olarak belirlendi.

Nerede oy kullanacaksınız?
Nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağınız, adresinize gönderilen seçmen bilgi kağıdında yer almaktadır. Eğer seçmen bilgi kağıdınız elinize ulaşmadıysa; buradane-devlet kapısından veya Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından kendinizin ve sizinle aynı hanede oturan yakınlarınızın oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilirsiniz.

 

3. TC Kimlik Numaralı Kimliğinizi Unutmayınız!

 

Oy verme günü yanınıza Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK), nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgeyi yanınızda bulundurmayı unutmayınız. Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır.

 

4. Oyunuzu Kullanırken

 

  • Sandık kurulu görevlisi kimliğinizi alarak seçmen listesinde isminizi bulur ve kontrollerini yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü size vererek kabinde oyunuzu kullanmanızı ister.

 

  • ÖNEMLİ: Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Bu tür cihazların oy verme işlemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekmektedir.

 

  • Oyunuzu kullanırken dikkat edeceğiniz hususlar ile ilgili bilgi için buraya tıklayınız. (Geçerli Geçersiz Oy Pusulası Örnekleri)

 

  • Mührü, tercih ettiğiniz alanın dışına taşırmayın. Birden fazla alana mühür basmayın. Birleşik oy pusulasında tercih ettiğiniz alana “TERCİH” mührünü basın ve mührün kurumasını bekleyin. Mühürlediğiniz yer dışta kalacak şekilde oy pusulasını katlayıp zarfa koyun.

  • Zarfı sandığa attıktan sonra sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atın.

 

 

5. Engelli Seçmenler

 

Görme engelliler; felçliler, elleri eksik olanlar veya bu gibi bedeni engelli açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilirler. Bir seçmen birden fazla engelli seçmene yardım edemez.

 

Sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremez oy kullanma sırasında yardım edemez.

İsteyen görme engelli seçmen, yanlarında getirdikleri “Oy Pusulası Şablonu” aracılığı ile oylarını kullanabilirler. 

 

 

YORUMLAR
 • yorum2017-04-15 07:44:22Serkan Yar

  Hiçbir talebimiz olmadan ikametgah adresimizi İstanbul'dan Alucra'ya taşıyanlara anlatın oy'un nasıl kullanılacağını.
  Hırsızlar yüzünden oy kullanamayacağız.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Alucra Kongresi Yapıldı

CHP Alucra Kongresi Yapıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber