Oğlunun Al Bayrağı İle Gözyaşlarına Boğuldu

Ana Sayfa » Güncel Haberler » REKTÖRÜMÜZ GÖREVİNİ BIRAKIYOR

REKTÖRÜMÜZ GÖREVİNİ BIRAKIYOR

Giresun Üniversitesinin sitesinden yapılan açıklamaya göre Giresun Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof.Dr. Osman Metin Öztürk 04 Mayıs 2010 tarihinden itibaren emekliye ayrılacağını duyruldu.

 
 
 
REKTÖRÜMÜZ GÖREVİNİ BIRAKIYOR

"Bilindiği üzere, Sayın Cumhurbaşkanının, 18 Mayıs 2007 tarihli ve 26526 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan, 17 Mayıs 2007 tarihli kararı ile atandığım Giresun Üniversitesi Rektörlüğü görevine, 23 Mayıs 2007 tarihinde fiilen başlamış; o tarihten bu yana, büyük bir özveri ile, çalışma arkadaşlarımla birlikte, Giresun Üniversitesi’ni iyi bir yerlere getirme, iç ve dış paydaşların beklentilerine cevap verme gayreti içinde olduk.

Geçen üç yıllık süre içinde, hukukun çizdiği sınırlar içinde kalarak,  imkânlarımız ölçüsünde, vicdani değerleri elden bırakmadan, “Kurucu Rektör” olma sorumluluğumu yerine getirmeye çalıştım. Bu süre içerisinde, iç ve dış paydaşların bütün beklentilerini ve onların beklediği düzeyde karşılamamış olsam da, Giresun Üniversitesi ve Giresun kenti için iyi ve güzel şeyler yapma gayreti içinde olduğuma inanıyorum.

Eğitimim, birikimim ve idealist yapım, bana, iyi bir yöneticinin, kendi kurumuyla ilgili sürekli değişen iç ve dış koşulları bilmesi; bu koşulları dikkate alarak değiştirme ve uyma davranışlarını iç içe olarak göstermesi; en önemlisi, görev ve sorumluluğuna verilen makamdan güç almaktan çok, o makama güç veren kişi olması gerektiğini söylemektedir. Rektör olarak, bu gerekleri kendim için dikkate alıp, Üniversitemizin geldiği noktaya baktığımda ve görünür geleceğe ilişkin bir değerlendirmede bulunduğumda, bulunduğum görevden ayrılmamın uygun olacağı sonucuna ulaşmış; buna istinaden de, 01 Haziran 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, emekli olmak suretiyle, Rektörlük görevinden ayrılma kararı almış bulunmaktayım.

Kullanamadığım yıllık izinlerimin bir kısmını 04 Mayıs-01 Haziran 2010 tarihleri arasında kullanacağımdan, 04 Mayıs 2010 tarihi itibarıyla, Rektörlük görevini fiilen bırakmış olacağım.

İnanıyorum ki, “Kurucu Rektör ve Yönetim” olarak belirleyip kent ile birlikte bugüne kadar uygulaya geldiğimiz Üniversitemiz vizyonuna ve misyonuna, bundan sonra da sahip çıkılacak; özellikle hukuksal, vicdani, tarihsel ve geleceğe yönelik bir sorumluluk ve gereklilik olarak gördüğüm, Mustafa Kemal’in açtığı ve aydınlattığı yolda yorulmadan yürümeye devam edilecektir. Ve yine inanıyorum ki, Giresun Üniversitesi, “sosyal bilimlere” ağırlık verme ve bu alanda yoğunlaşma stratejisinden de vazgeçmeyecektir. Çünkü bulunduğumuz bölgenin mevcut durumu ve görünür geleceğe ilişkin tahminlerimiz, bize, “sosyal bilimlere” ağırlık vermenin, sadece Üniversitemiz açısından değil, Giresun Kenti ve Doğu Karadeniz Bölgesi/Havzası açısından, istikbal vadeden doğru bir tercih olduğunu söylemektedir.

Giresun, Karadeniz kıyısındaki en güzel kentlerden biri olarak, bir “üniversite/öğrenci kenti” olmaya oldukça elverişli ve uygun bir kenttir. Bu elverişliliğin ve uygunluğun hayata geçebilmesi ve uygulamada ifadesini bulabilmesi, söz konusu vizyonun ve misyonun ısrarla sürdürülmesine bağlıdır. Bütün kenti “yerleşke” kabul eden ve “sosyal bilimler” alanında öne çıkmayı hedefleyen bir üniversite yönetim anlayışı ile, Giresun’un kısa sürede, bütün Türkiye’de ve bölge ülkeleri nezdinde, bir üniversite ve turizm kenti olarak anılması kaçınılmazdır.    

Giresun, güzel bir kent ve bu kenti seviyorum ve bu sevgimi, geçen süre içerisindeki mesaim ile ortaya koymuş olduğuma inanıyorum. 

Görevimde ayrılırken kent halkından ve birimlerimizin bulunduğu ilçelerin halkından, özellikle öğrencilerimize sahip çıkmalarını, onlara kendi evlatları gibi yaklaşmalarını ve onların Türkiye’nin istikbali olduğunu görmelerini istirham ediyorum.

Öğrencilerimi, kent ve ilçelerin halkına emanet ediyorum. Lütfen onlara iyi bakın.

Bu duygu ve düşüncelerle, geçen süre içerisinde sarf ettiğimiz ortak mesai ve çaba için, il protokolüne, tüm kent halkına, yerel yöneticilere, yerel sivil toplum kuruluşlarına ve yerel medyaya içten teşekkürlerimi sunuyorum."

Alucrahaber.com olarak değerli Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Osman Metin ÖZTÜRK'e İlimiz ve İlçemize göstermiş olduğu özverili çalışmalarından dolayı TEŞEKKÜR eder, emeklilik hayatında huzurlu bir yaşam dileriz.

 
26 Nisan 2010 Pazartesi 10:59
Okunma: 719
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Arşiv
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak02:48
 • Güneş05:01
 • Öğlen12:44
 • İkindi16:42
 • Akşam20:06
 • Yatsı21:59
 
Anket
Alucra'nın Gelişiminde Öncelik Ne Olmalı?
Sosyal ve Kültürel Tesisler
Kültürel Festival ve Eğlenceler
Üniversitemizin Büyümesi ve Gelişmesi
Nüfusun ve Şehirleşmenin Büyümesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1679 - İngiltere Kralı II. Charles parlamentoyu feshetti.
1848 - Kaliforniya'da altın bulundu.
1921 - Ankara-Sivas demiryolunun inşasına ilişkin yasa TBMM'de kabul edildi. Hattın inşası 1930 yılında tamamlandı.
1921 - Çerkez Ethem'in güçleri dağıtıldı.
1924 - Rusya'da St. Petersburg şehrinin adı, devrimci liderin (V.İ. Lenin) anısına Leningrad olarak değiştirildi.
1927 - Eczacılar ve eczaneler hakkında kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1927 - Alfred Hitchcock'un ilk filmi The Pleasure Garden Birleşik Krallık'ta gösterime girdi.
1935 - İlk kutu bira, Krueger Brewing Company tarafından Richmond, Virjinya'da (Amerika Birleşik Devletleri) satışa sunuldu.
1938 - İzmir Telefon Şirketi hükümetçe satın alındı.
1943 - II. Dünya Savaşı: Franklin D. Roosevelt ve Winston Churchill'in katıldığı Casablanca Konferansı sona erdi.
1946 - Birleşmiş Milletler, Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu'nu kurdu.
1946 - Cumhuriyet Halk Partisi Sanat Ödülü'nü 35 Yaş şiiriyle Cahit Sıtkı Tarancı kazandı.
1949 - Behçet Kemal Çağlar Cumhuriyet Halk Partisi'nden ve milletvekilliğinden istifa etti.
1955 - Zonguldak'ta, Ereğli Kömür İşletmelerine bağlı Gelik ocağındaki grizu patlamasında 52 madenci öldü, 19 madenci yaralandı.
1956 - Eskişehir Cezaevi'nde 388 mahkum ayaklandı.
1959 - İstanbul Küçükyalı'da Neşe Sineması çöktü; 37 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.
1961 - Yassıada duruşmalarında Başsavcı Altay Ömer Egesel, Adnan Menderes'in idamını istedi.
1961 - Marilyn Monroe ile Arthur Miller boşandılar. Çift beş yıldır evliydi.
1963 - Çatalca'da kara saplanan trenle ilgili haber yapmak için 23 Ocak'ta gazetelerinden ayrılan Hürriyet gazetesi yazarı Yüksel Kasapbaşı ile foto muhabiri Abidin Behpur ve aracın sürücüsü Yüksel Öztürk'ün donmuş cesetleri, Çatalca yakınlarında bulundu.
1966 - Hindistan havayolları'na ait Boeing 707 tipi bir yolcu uçağı, Bombay-New York seferini yaparken İsviçre'nin Cenova kentine inmeye hazırlandığı sırada, Alp dağlarının Mont Blanc tepelerine çarparak düştü: 117 kişi öldü.
1967 - Üniversite öğrencileri, Türkiye Milli Talebe Federasyonu'na karşı tutumu protesto ettiler. Ankara'da bir miting düzenlediler. Türkiye Milli Talebe Federasyonu 19 Ocak günü polis tarafından mühürlenmiş, 21 Ocak günü de beş yöneticisi tutuklanmıştı.
1972 - Mahir Çayan'a dedesinden kalan mirasa sıkıyönetim mahkemesi tarafından el konuldu.
1972 - İsmet İnönü "Siyasi suçlar için idam olmamalı" dedi ve sıkıyönetimin kaldırılmasını istedi.
1972 - Guam ormanlarında 2. Dünya Savaşı'ndan beri teslim olmamak için saklanan bir Japon askeri bulundu.
1978 - Sovyetler Birliği'ne ait nükleer reaktör taşıyan Cosmos 954 adlı uydu Dünya atmosferine girerken yanarak parçalandı, radyoaktif serpintileri Kanada'nın kuzeybatısına yayıldı. Dağılan parçaların ancak %1'i toplanabildi.
1980 - Başbakan Süleyman Demirel başkanlığındaki hükümetçe alınan ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen ekonomik istikrar programı kamuoyuna açıklandı.
1983 - 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Cumhuriyet gazetesinin basımı, yayımı ve dağıtımını yasakladı. Nadir Nadi ve yazı işleri müdürü Okay Gönensin hakkında dava açıldı.
1984 - Macintosh bilgisayarlar piyasaya sürüldü.
1986 - Voyager 2 uydusu, Uranüs'ün 81.500 km yakınından geçti.
1989 - Seri katil Ted Bundy, 1978'de 12 yaşındaki Kimberley Leach'i kaçırıp öldürmek suçundan, Florida'da elektrikli sandalye ile idam edildi.
1993 - Milliyetçi Çalışma Partisi, adını Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirdi.
1993 - Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldürüldü.
1994 - Türkiye'nin ilk haberleşme uydusu TÜRKSAT-1, fırlatıldıktan 12 dakika 12 saniye sonra okyanusa düştü.
2001 - Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, 4 koruması ve şoförü, uğradıkları silahlı saldırıda öldürüldü.
2004 - NASA'nın Opportunity adlı aracı, ikizi Spirit'ten iki hafta sonra Mars yüzeyine indi.
2006 - Kuveyt Parlamentosu, dokuz gün önce ölen Şeyh Cabir el Ahmed el Sabah'ın yerine geçen Emir Şeyh Saad el Abdullah'ı azletti. Parlamento, oybirliğiyle aldığı karara gerekçe olarak 75 yaşındaki Emir'in sağlık durumunun kötü olmasını gösterdi.
2006 - İran'ın güneybatısındaki Ahvaz kentinde meydana gelen iki patlamada 8 kişi öldü, 40'tan fazla kişi de yaralandı.
2008 - Gaziantep'te, terör örgütü El-Kaide'ye yönelik eş zamanlı on sekiz ayrı operasyonda bir polis şehit oldu, yedi polis ile bir vatandaş yaralandı. Operasyonda, dört kişi ölü ele geçirildi, on dokuz kişi gözaltına alındı.
41 - Caligula lakabıyla tanınan, zalimliği, despotluğu ve deliliği ile ünlü Roma İmparatoru Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus muhafızları tarafından öldürüldü.
 
Süper Loto
19.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010727325051
 
 
Kurumsal

İçerik

  Gündem

  Siyaset

  Teknoloji

  alucrahaber