Ana Sayfa Güncel Sakal-ı Şerif Gösterimde

Sakal-ı Şerif Gösterimde

Kadir Gecesini idrak ettiğimiz dün gece Merkez Camiinde ilçemizin manevi banisi Efendimizin (sav) Sakal-ı Şerifi teravih namazı sonrası ilçe halkına gösterildi.

Giriş Tarihi: 6 Eylül 2010 Pazartesi 12:05
Sakal-ı Şerif Gösterimde

Her yıl Kadir Gecesine özel olarak gösterilen Sakal-ı Şerif, Merkez Büyük Camiinde ilçe halkına salavatlar ve dualar eşliğinde gösterildi. İlçe halkının büyük ilgi gösterdiği bu Sakal-ı Şerif gösteriminde insanların bu Sakal-ı Şerif'in Alucra'ya nasıl geldiğin sorusuna daha önce yaptığımız röportajla ilçemizin eski imam-ı Hatibi Hafız Selahattin Yağcıoğlu hocamız şöyle cevap vermişti.

Hocam Merkez Camimizde birçok vilayette bile bulunmayan bir Sakal-ı Şerif var. Bu Sakal-ı Şerif’in Alucra’mıza gelişi ile ilgili bizi bilgilendirir misiniz?

Hafız Selahattin: 1955’te Merkez Cami İmamı olarak göreve başladığımda o zamanki müftümüz merhum Ahmet Paçaoğlu’na Sakal-ı Şerif hakkında malumat edinmek istediğimi söyledim. Müftü Efendi de bu hususta şunları söyledi.

"Vaktiyle Şebinkarahisar’ın Alişar Köyü’nden bir hanım, Sultan Hamit Han (II. Abdulhamit) zamanında sarayda çalışıyormuş. Bu hanımın eşi de eski ismi Zil, şimdiki ismi ile Aktepe Köyü’ndenmiş. Padişah sarayda çalışan erkek ve hanımların isteklerini dinlemek üzere bir toplantı yapmış. Toplantıda herkes kendi memleketi için bir istekte bulunmuş. Bu hanım da Padişah Hazretlerine; "Padişahım ben sizden memleketim olan Giresun vilayeti Alucra Kazasının Merkez Camisine bir Sakal-ı Şerif himmet buyurmanızı arzu ediyorum" demiş. Bunun üzerine padişah bu hanımın arzusunun yerine getirilmesini emir buyurmuş." Bu hususta resmi bir evrak bulunmamasına rağmen Merkez Camisine Sakal-ı Şerif bu şekilde temin edilmiştir.


Resimler için Muhammed Yuşa Dikbaş'a Teşekkürler.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İlçe Yöneticileri Karabörklü Gençleri Yalnız Bırakmadı

İlçe Yöneticileri Karabörklü Gençleri Yalnız Bırakmadı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber