Ana Sayfa Ekonomi Şebin Ceviz Ormanı Büyüyor

Şebin Ceviz Ormanı Büyüyor

Orman Genel Müdürlüğü’nden Şebinkarahisar Vakfının Ceviz ormanı projesine teşekkür.

Giriş Tarihi: 11 Ekim 2016 Salı 21:37
Şebin Ceviz Ormanı Büyüyor

Şebinkarahisar Vakfının Orman  Bakanlığına başvurusu sonucunda  Tamzara Mahallesi'nde 10 hektar arazinin 49 yıllığına kiralanması sonucunda  67 bin 200 metre kare alana dikilen bin 500 fidan büyüyüp yeşerirken sonbahar mevsiminde kalan araziye dikilecek 1000 fidanda Biroğul Mahallesi'nde 20 dönüm arazide büyütülüyor.

Orman Genel Müdürlüğü Toprak Muhafaza ve Havza Islahı Daire Başkanlığı Şube Müdürlerinden Yusuf Ziya Ergene ve Giresun Orman Bölge Müdürlüğü Ağaçlandırma Şube Müdürü Osman İkinci, Şebinkarahisar Vakfı Ceviz Ormanlığı Projesi özel ağaçlandırma bölgesinde incelemelerde bulundular.

Heyet; yapılan çalışmaları  Orman İşletme Müdürü Serhat Ersöz ile birlikte yerinde göldü..

Ergene yaptığı açıklamada; Şebinkarahisar Vakfı Ceviz Ormanlığı sahasındaki özel ağaçlandırmanın tamamlama anlamında bazı eksikliklerin olduğu; dikimlerin sonbaharda değil de ilk baharda yapılmasından dolayı iklim şartları da göz önüne alınarak 1 artı bir olan aşılı fidanların ilk bahar erken gençlerinden zarar gördüğünü ancak sürgün verdiğini aşılamayla o sorunun ortadan kalktığını sulamayla ilgili problemin olmadığı damlama sulamayla yapıldığını ve toprak değerlerinin uygunluğunun da  görüldüğünü belirti.

Türkiye de bir çok yerde fakat Şebinkarahisar da ilk olan bu sahanın özel ağaçlandırma adına başarılı olduğunu, Vakfa bu anlamda teşekkür ettiklerini ifade ettiler. Vakıf tarafından ayrı bir sahada kendi orjinlerinin de yine Şebinkarahisar da yetiştirilmesinin çok önemli bir gelişme ve başarı olduğunun altını çizdi.

 

YORUMLAR
  • yorum2016-10-24 01:35:28ENVER YURTSEVER

    SADECE İMRENELİM DEDİKODU YAPALIM BİZİM GEMİ BÖYLE TÜRÜYOR

  • yorum2016-10-12 11:54:27Kemal KUŞCUL

    Tek favorim DUT AĞACI... Bölgemizde ilkbahar geç donlarından etkilenen ceviz ileri ki zamanlarda üreticisini üzmekte. DUT PEKMEZİ yazın iki - üç ay bakım istediği gibi, işlendiğinde fiyatı ile de üreticisini sevindirmekte...

  • yorum2016-10-12 01:18:07ÇETİN ÇETİN

    Ceviz içanadolu bitkisi..hemen hemen fazla sulak olmasın her yerde iyi verim vermekte...alucra ve köylerinde ise harika denecek derecede ceviz olur....muhtarlarlar,kaymakam,belediye başkanları gibi yetkililer öncü olarak halkı bilinçlendirmeliler...yüzlerce..hatta binlerce ceviz fidesi ne pahasına olursa olsun alucra ve köylere dikmeliler..araziler bomboş...ceviz demek torunlarımızın geleceği demek...çok çok faydalı..halk için..ülkemiz için....yetkililer aklını kullanarak..ve de..çalışkanlığını ön plana çıkararak bu konuyu değerlendirmesi gerek...toplumun sağ duyusu bunu beklemektedir....

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'da Hazine Arazileri Satış İlanı

Alucra'da Hazine Arazileri Satış İlanı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber