Ana Sayfa Ekonomi Şebin Cevizi, Kendi Kabuğunu Kırdı!

Şebin Cevizi, Kendi Kabuğunu Kırdı!

Komşumuz Şebinkarahisar ilçesinde 1980 ve 1990'lı yıllarda mobilya sektörüne kurban edilen ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Şebinkarahisar cevizi, 2000'li yıllardan sonra yürütülen projelerle yöre halkının önemli bir geçim kaynağı haline getirildi.

Giriş Tarihi: 2 Aralık 2010 Perşembe 22:08
Şebin Cevizi, Kendi Kabuğunu Kırdı!

Konuyla ilgili bilgi veren Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Aslan, dünya literatüründe yerini alan Şebinkarahisar cevizinin üretiminin 5 yılda 30 ton  artırılmasına rağmen taleplere cevap veremediklerini söyledi.

Aslan “1980 ve 1990’lı yıllarda cevizden yapılan mobilya moda olduğu zamanlarda yüzyıllık ağaçlar kesilerek ceviz katliamı yapılmıştı. Şebin cevizi o dönemde dünya literatürüne girdiği bir ilçede yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Ancak 2000’li yıllardan sonra ciddi derecede atılım yapılarak adına festival düzenlenmiş, ceviz yetiştiricileri ödüllendirilerek teşvik edilmiştir. Bundan sonra ciddi derecede ceviz bahçeleri kurularak cevizimizin önü açılmıştır.Yöre halkı için önemli bir geçim kaynağı haline gelmiştir” dedi.

İlçede Şebinkarahisar cevizinin üretimini artırmak için 5 yıl önce İlçe Tarım Müdürlüğü ile çalışma başlattıklarını da ifade eden Aslan, ''Dünyanın en kaliteli ceviz çeşidi olan Şebin Cevizi üretimini 30 ton artırarak 250 tona ulaştırmayı başardık. Bu çeşidin gen merkezi olan Şebinkarahisar'da 15 dönümlük kapama ceviz bahçesi oluşturduk. Fidan ürettik ve dağıtımını yaptık. Şebin cevizi üretimi konusunda çiftçiyi bilinçlendirdik ve ısrarla buna devam ettik. Şimdi bunun olumlu sonuçlarını alıyoruz'' diye konuştu.

Şebin cevizinin en fazla baklava yapımında kullanıldığını kaydeden Aslan “Şebinkarahisar yüzyıllarca ceviz yetiştiriciliği yapmış, en önemli gelir kaynağı olarak ceviz yetiştirip iç ceviz olarak kamyonlarla baklava ve tatlı yapımında kullanılmak üzere ülkemizin değişik bölgelerine gönderilmektedir. Bir çok ünlü baklavacılar ceviz ihtiyaçlarını ilçemizden karşılar. Şebinkarahisar başta olmak üzere Alucra ve Çamoluk ilçelerinde yöre halkı geçimini  hayvancılıkla sağlamakla birlikte Şebin Cevizi önemli bir gelir kaynağı haline gelmiştir. Şebin cevizinin kilosu 10 ile 12 liradan alıcı bulurken, diğer ceviz çeşitleri ise ortalama 5 liradan satılıyor” ifadelerini kullandı.


Haber:Yenitirebolu

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 2018 Yılı Yeni Uygulamalar

2018 Yılı Yeni Uygulamalar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber