Ana Sayfa Genel Şebinkarahisar-Suşehri Yolu İhale Edildi

Şebinkarahisar-Suşehri Yolu İhale Edildi

Daha önce Şebinkarahsar Yedikardeş Köyüne kadar yapılan Suşehri yolunda, yapılan yeni ihaleyle birlikte 29 kilometrelik kalan yol da ihaleye edildi.

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2016 Salı 22:59
Şebinkarahisar-Suşehri Yolu İhale Edildi

Bölünmüyor, Genişliyor

2012 yılında başlayan Şebinkarahisar - Suşehri yolundaki "yol genişletme" çalışmaları 3 yılda tamamlanırken, yapılacak olan yeni ihale ile kalan 29 kilometrelik yol yapılacak.  6 Haziran'da Sivas'ta yapılacak olan ihalede yolda toprak işleri, sanat yapıları ve üstyapı işleri yapılacak.

"Bölünmüş yol" olarak yapılmayacak olan Suşehri yolunun yol 12 metre genişliğinde standart karayolu olarak yapılacağı öğrenildi. Suşehri yolunun bölünmüş yol olarak yapılmasını ya da yeni güzergah üzerinden ulaşım sağlanması için zaman zaman gündeme aldık. Ancak ilk etapta sevindirici bir haber olarak görülen bu ihalenin, bölünmüş değil de genişletilmiş yol olması ilçe halkını üzdü. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de tüm Türkiye´ye bölünmüş yol yapan hükümetin, Şebinkarahisar'a genişletilmiş yol yapması oldu.

6 Haziran'da ihalesi yapılacak olan Suşehri yoluyla ilgili Yeni Şebinkarahisar Gazetesine bilgi veren AKP İlçe Başkanı Nejat Okuyar, AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli ve Giresun Milletvekillerinin ısrarlı girişimleri sonucuyla Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapım ihalesine çıkarıldığını ifade etti.

Yapımı devam eden ve 2018 yılında ulaşıma açılacak Eğribel Tünellerinin yapımına başlanmasıyla birlikte öneminin daha arttığını söyleyen Başkan Okuyar,  Karadeniz'i Şebinkarahisar-Sivas üzerinden İç Anadolu ve Akdeniz'e bağlayacağını söylediği yolun çevre il ve ilçelerin de rahatlıkla tercih edeceğini söyledi.

Yol Kısa Sürede Tamamlanacak

Okuyar sözlerine şöyle devam etti: "Alucra, Çamoluk, Şiran,  Kelkit ve Gümüşhane iline seyir edenlerin kullandığı İstanbul bağlantı yolunun toplam 42 Km olan ve 12 Km si daha önce ihale edilen yolun kalan 29 Kilometresi bütün olarak ihale edilecek. Mevcut güzergâh üzerinden birçok sanat yapısıyla iyileştirmelerin yapılacağı yol 12 metre genişliğinde standart karayolu olacak şekilde olarak inşallah kısa sürede yapımına başlayacak. Yolun tamamının tek parça olarak ihaleye çıkmasının en büyük avantajlarından birisi de, işin ekonomik büyüklüğü nedeniyle ihaleye girecek firmalarında daha ciddi firmalar olacağı, işin daha kısa bir sürede ve daha kaliteli imalatlarla yapılacağı olmasıdır."

Giresun-Suşehri arası 1 milyar TL

"İlçemizin sosyal ve ekonomik gelişiminin en önemli en önemli unsuru olan Ulaşım konusunda çok ciddi bir aşama daha kaydetmiş olduk" diyen AKP İlçe Başkanı Nejat Okuyar, "Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 2014 yılında Kalkınma Bakanlığı Yüksek Planlama Kurulundan geçerek programa alınan Dereli ilçesinden başlayıp, Pınarlar, Eğribel  Tünelleri ile devam edip Şebinkarahisar üzerinden İstanbul yoluna kadar bağlanan ve yaklaşık yatırım 1 Milyar TL'yi bulacak olan projenin bir etabı daha ihale edilmiş olacak."

Okuyar, açıklamasının sonunda konuyla ilgili olarak Yüksek Planlama Kurulundan geçen bu yatırımlardan dolayı Cumhurbaşkanı'na, Başbakan'a ve Giresun Milletvekillerine teşekkür etti.

Yeni Şebinkarahisar Gazetesi

YORUMLAR
  • yorum2016-09-25 03:26:42bayram satıcı

    öncelile ilçemize ve bu yolu kullanan tüm komşu il ve ilçelerimize hayırlı olmasını dilerim tabiki bölünmüş yol olsaydı çok daha sevindirici olurdu inşallah bir gün il oldugunuda görürüz

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Onur Hoca Veda Etti

Onur Hoca Veda Etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber