Ana Sayfa Güncel Şimdi Değilse Ne Zaman?

Şimdi Değilse Ne Zaman?

Genel yayın yönetmenimiz Kadir Bekiroğlu yazdı..

Giriş Tarihi: 21 Temmuz 2017 Cuma 09:18
Şimdi Değilse Ne Zaman?

Öncelikle ilçemizin yetiştirdiği siyaset ve hizmet adamı , değerli büyüğümüz Nurettin Canikli'yi yeni görevi olan Milli Savunma Bakanlığı vazifesinde tebrik eder, yapacağı hizmetlerin ülkemize hayırlar getirmesini temenni ederim...

2000'li yıllara gelene kadar Alucra kalkınma anlamında çok ciddi badireler atlattı. Her geçen gün yok olan nüfusu, mevcut nüfusun dahi korunamaması, kalkınma ve gelişmişlik anlamında yeterli yatırımın yapılmaması ilçenin kaderinde çok ciddi bir erozyona sebep oldu.

Takii tarih 6 Kasım 2003 gösterdiğinde tüm ülkede olduğu gibi ilçemizde de yarınlara farklı bir umut ve heyecanla bakıldı. Alucra'da olduğu gibi ülke büyük bir ekonomik krizden çıkmış yeni iktidarın bilhassa ilçemizin gururu Nurettin Canikli'nin ilçemize yapacakları yatırımlar hep heyecanla beklenmişti.

Kit Komisyonu Başkanı olarak başladığı siyasi görevinde ilçemize Ekin Festivallerinde vesile olup davet ettiği bakanlar, milletvekilleri hep ilçe halkının bu umutlarını taze tuttu. Yıllar yılı geçti, ülke genelinde çok ciddi anlamda yatırımlar oldu. Double yollar, hastaneler, köprüler, okullar ve bir çok reformlarla vatandaşların hissedilir şekilde yaşamlarında kolaylıklar oldu.

Fakat ülke genelinde bu kadar yatırıma rağmen Alucra'da bu yatırımlar yeterince hissedilmiyor, göç sorunu bir türlü engelenemiyordu.

İşte o esnada Refik Bulutçu isimli iş adamı ortaya çıktı ve ilçenin kaderine çok önemli bir dokunuş yaparak Turan Bulutçu Meslek Yüksek Okuluna ait binanın yapımını Alucra Vakfı ile birlikte üstlendi. Tabii bu geçici çözüm ilçenin yatırım anlamında daha ileri gitmesi için günü kurtarmaktan öteye geçemedi.

Geçen yıllar umutları hayalleri ufak ufak söndürürken, yaşları yirmileri bulan gençler artık boğaz tokluğuna büyük şehirlere doğru yol aldı. Bu gençlerin Alucra'daki dertleri belliydi geçim sıkıntısı ve işsizlik. Ta ki tarih 2014'ü gösterdiğinde yeni bir heyecan oldu ilçede, 62. Hükümet'in Bakanlar Kurulu açıklanmış ilçenin gururu Nurettin Canikli Gümrük ve Ticaret Bakanı olmuştu.

Artık Alucra bir bakan ilçesiydi, ve daha fazla yatırım almalıydı düşüncesi herkeste dahada alevlendi. 1970'lerde yapılmış ve halen aynı güzergah kullanılan bozuk Alucra-Çamoluk kara yolu, hayallerde kalan Kurtbeli Yolu, ömür törpüsü olan Alucra'dan Suşehri sapağına kadar medeniyetin temsili olan yollar artık çözüme kavuşmalıydı.

İlçeninde sorunları bir bir bakanımıza iletiliyordu. Tabii Bakan ilçesi olmak önemli birşeydi, sayın bakanın sahip olduğu makam ve yetkilerle Gümrüklere Alucra'nın işsiz gençleri umut kapısı olabilirdi. Bakan ilçesi olması hiç şüphesiz tüm Alucralılarda olduğu gibi bende de büyük bir sevinç ve gurur yaşatmıştı. Fakat bunun bir getirisi olmalı, ilçeye kazanımlar sağlanmalıydı. Bu hususta da Belediye ve iktadarın ilçe yöneticileri sorunları yetkili mercilere iletme ve çözüme kavuşturma konusunda elleri çok güçlenmişti.

Sonrasında Nurettin bey bu yöreyi çok iyi bilen Binali Yıldırım Başbakanlığındaki 66. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak Türkiye'nin resmen üç numaralı adamı olmuştu. Alucralılar olarak bizdeki gurur ve sevinç en üst seviyedeydi. İstinasız tüm Alucralılar böylesine bir onuru coşkuyla, sevinçle karşıladılar. Artık Alucra daha iyi hizmet alır daha iyi yatırım alır umudu hiç tükenmeden devam etti. Bu süreçte Alucra'ya çok güzel bir hastane yapılmaya başlandı, yüz yıllık alt yapı yenilendi, ilçenin Şebinkarahisar girişi yapıldı, dere ıslahları, kapalı semt pazarı, kıl çadırı, okul binaları, mahalle aralarının parke taşları, yeni hükümet konağı hep güç ve siyasi istikrarın eseri olarak ilçeye yansıdı. Fakat işsizlik, çevre ilçelerle olan ulaşım sorunu, nüfusu tutacak projelerin olmayışı hep sayın bakandan bu beklentileri taze tuttu.

Derken o hain, alçak ve şerefsizce yapılan ABD uşağı FETÖ alçağının darbe girişimi ile milletin kaderine hipotek koymak isteyen satılmışlar karşısında bu aziz milleti buldu. 15 Temmuz kanlı darbe girişimi bu ülkede hainlik ve şerefsizliğin milli birlik ve baraberliğe karşı açtığı savaş olarak insanımızın aklına kazındı. Bu aziz Türk milletinin Şerefli Ordusunda üniformasını, milletine karşı satan alçaklar emellerine ulaşamadı. Ülkemizin milli birlik ve beraberliği bu alçak saldırı sonrası daha da güçlendi, millet birbirine daha da kenetlendi.

Bilindiği üzere, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından Başbakan Binali Yıldırım; İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerde bulunan askeri birliklerin güvenlik ve stratejik açıdan küçük illere kaydırılacağını açıkladı.

Ve dün açıklanan 66. Hükümette Nurettin Canikli yaşanan olaylar sonrası ülkenin en stratejik Bakanlığına getirildi, oda Milli Savunma Bakanlığı idi.

Peki şimdi değilse ya ne zaman?

Gelelim tekrar Alucra'nın gariban haline... Alucra'da 2000'li yılların başından bugüne çok şey değişti, ama bence yeterli değil. 2000'li yıllardaki nüfusla bugünkü nüfus kesinlikle aynı değil, her geçen gün daha da kan kaybediyoruz. İlçemizi aynı nüfusa ve kategoriye göre başka ilçelerle kıyasladığımızda çok geri kaldığına şahit oluyoruz. Hemde böylesine etkili ve güçlü bir bakanımız varken bu hizmetleri alamayışımız çok daha üzücü.

Şimdi Alucra'nın hem ekonomik hemde kalkınmasında olmazsa olmazı olan iki şeyden biri askeri birlik için bulunmaz bir fırsat ele geçmiştir.

Milli Savunma Bakanı bu bölgenin yetiştirdiği, belediye suyunu içmiş, havasını solumuş özbeöz evladıdır. Hem sayın Başbakan Yıldırım darbe girişimi sonrası büyük şehirlerdeki askeri birlikleri taşıyacağız dememiş miydi? Böylesine bir askeri birliğin Alucra’ya taşınması ekonomimizi canlandıracak, işsizliği azaltacak, göçü önleyecektir. Sürekli göç vermekten ötürü böyle bir askeri birliğin gelmesi ekonomik ve sosyal hayatı olumlu yönde etkileyecektir.  

Askeri birliğin Alucra’ya gelmesi demek; özellikle hizmet sektörü bağlamında yatırımcıları heyecanlandıracak, onları, ilçemizde yeterli seviyede olamayan istihdamın artmasına yönelik yatırımlara teşvik edecektir.

Özetle, ortada un var, yağ var, şeker var en önemlisi de bunu yapacak çok büyük hünerli bir usta var. O zaman sabırla ve umutla bu birliğin gelmesi için tüm Alucra STK'larını göreve davet ediyorum. "Numan Kurtulmuş TRT'den de sorumlu Başbakan Yardımcısıyken komşu ilimiz Ordu'ya TRT Bürosu açarak bir ilki gerçekleştirdi çünkü daha önce hiç bir ilde TRT bürosu bulunmamaktaydı. Milli Savunma Bakanlığı görevini devralan Nurettin Canikli'nin de diğer hizmetlerinin yanı sıra Jandarma Bölge Komutanlığı bulunan Giresun'a memleketi Alucra'ya bir askeri acemi birliği açması tarihi bir hizmet olacaktır" diyor herkese selamlarımı sunuyorum.

Kadir BEKİROĞLU
20.07.2017 / İstanbul

YORUMLAR
 • yorum2017-07-27 05:22:21şeref YARDIMCI

  Hayaller ne güzel insanı yaşatan ümitlendiren bu hayaller. Sayın canikli bakan olmuş o ne güzel başbakan yardımcısı olmuş o dahada güzel sonra savunma bakanı olmuş eh oda güzel dönem öyle bir dönemki iş yapma üretme kalkınma dönemi değil günü öbürgüne erteleme dönemi kulağından tut koltuğa oturt dönemi.oturduğu koltuğa uygunmu bir katkısı olurmu düşünme yerine buyur otur buyur kalk başka bir espirisi olmayan bir dönem.Bekle gariban alucra lım hizmet gelecek.nüfus artacak.Bunları görmeye benim ve benim yaş grubundakilerin ömrü yetmezde sonraki nesilleri bilemem.Yıllarca ekin olmayan ilçede ekin festivali yapan zihniyet harcadığı paralarla bir marangozhane açsaydı beş on kişi çalışırdı..

 • yorum2017-07-23 08:40:56Sait PAÇA

  Kadir bey, öncelikle böyle bir habere yer verdiğiniz için sizi tebrik ederim. Ben bir Alucralı olarak her zaman gurur ve büyük bir onur duydum Alucralı olmak hakikaten ayrıcalık ama gel görelim ki ne siyasi ayağı ne iş adamı ne okumuşu Alucra ya çivi çakmamış. Alucra da bir kurtlar sofrası kurulmuş hacısı da hocası da siyasisi de okumuşu da bu sofranın başında hizmet yok yeme çok cebe indirme çok inşallah Sn.Nurettin bey bu zamana kadar yapmadığı yatırımı Alucra ya yapar diyelim ama bunu birazda halkımız istemeli ısrar etmeli ağlamayana emzik vermezler hesabı bizim bir kampanya yapmamız lazım ilçe olarak bir imza kampanyası hazırlanabilir Bu konuyla ilgili çalışma yapılabilir,Saygılarımla.

 • yorum2017-07-22 11:20:00Avni Aydın

  Alucra için tarihi fırsat ilçeye bir acemi birligi kazandırılması makus talihin yenilmesi demek inşallah olur bekliyoruz Avni Aydın Giresun federasyonu yönetim kurulu uyesi

 • yorum2017-07-21 13:03:53ömer metinyurt

  Kadirciğim böyle önemli bir konuyu gündeme taşıdığın için seni tebrik ediyorum yanaklarından öpüyorum. Sayın Bakanımızında bukonuyu önemle ilgi duyacağını tahmin ediyorum. Alucramızın kanaat önderlerininde bu konuyu sayın bakanımız Nurettin Canikliye iletmelerini temenni ediyorum.

 • yorum2017-07-21 13:02:52Sabri Önsöz

  Sayın abim bende milletvekili bakan oldugunda gururlandim. Alucra cezaevini kapattilar 1.kankaybı sahip çıkan yok. bakan oldu 1 hastane yapacaklar 5 senedir bitmedi şimdide milli savunma bakanı oldu. yine gurur duyuyom ama dua edelimde karakolu kapatmasınlar. Coğrafi bakimdan alucram kadar guzel olmayan yerler gelişmis biz hala ayni yerdeyiz. Allah selemet versin yavuz köymene. onun zamanındaki zor şartlara ragmen o yolu yaptirdi. Şimdide ünvar diyosun yada var helvayi yapacak usta diyosun. Helvayi Allah razi olsun garip Alucramin akplileri yapmis afiyet olsun

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Havuz ve Hamam Projesinde İmzalar Atıldı

Havuz ve Hamam Projesinde İmzalar Atıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber