Ana Sayfa Ekonomi Ş.Karahisar AB Projelerinden İstifade Ediyor

Ş.Karahisar AB Projelerinden İstifade Ediyor

Şebinkarahisar Belediyesi tarafından hazırlanana ve Giresun Üniversitesi, Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma derneği ortaklığında yürütülen KADINLAR ÜRETİMDE PROJESİ ile Şebinkarahisarlı kadınlar meslek öğrenmeye başladılar.

Giriş Tarihi: 12 Ocak 2011 Çarşamba 20:10
Ş.Karahisar AB Projelerinden İstifade Ediyor
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülmekte ve izlenmekte olan proje 6. Ayına girmiş bulunmakta.
Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında 136.791,11 Avroluk projede kaybolmaya yüz tutmuş, Tamzara Dokumaşı, Mazmanlık ve Kilimcilik konusunda ilçedeki işsiz kadınların eğitilerek, meslek edindirmelerinin sağlanması ve istihdama katkı sağlanması hedeflenmektedir.Bu ve bunun gibi sosyal projeleri oldukça önemsediklerini açıklayan Şebinkarahisar belediye başkanı Şahin YILANCI, proje ile hedeflerine ulaşmaya başladıklarını kaydetti. İlçede yüz yıl öncesinde önemli bir kesimin geçimini bu mesleklerle sağladığını, ancak mesleklerin icra edilmediği için kaybolmaya yüz tuttuğunu, proje ile bu meslekleri yeniden gün yüzüne çıkardıklarını ifade etti. Yılancı ayrıca bu meslekleri modern sanatlarla buluşturarak turistik eşya, modern giyim/kuşam ve süs eşyası yaparak ekonomiye katkı sağlayacaklarını da belirtti.

Teorik eğitimleri tamamlayan 70 kursiyer hem günlük 8 avroluk harçlıklarını almakta hem de kurulan tamzara dokuması, kilim ve mazmanlık atölyelerinde uygulama yapmaktalar. Yapılan uygulamalarla ilk ürünlerini alan kursiyerler ise meslek sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

Şebinhaber

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 2018 Yılı Yeni Uygulamalar

2018 Yılı Yeni Uygulamalar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber