Ana Sayfa Ekonomi Sudanlı Yetimleri Alucralı İşadamı Giydirecek

Sudanlı Yetimleri Alucralı İşadamı Giydirecek

Türk işadamlarının Afrika halkına yardımları sürüyor. Kıtanın en fakir ülkelerinden Sudan'a el uzatan Tekmen Grup Yönetim Kurulu Başkanı Alucralı Tahsin Tekoğlu, 6 milyon dolarlık kumaş bağışladı.

Giriş Tarihi: 19 Temmuz 2010 Pazartesi 19:38
Sudanlı Yetimleri Alucralı İşadamı Giydirecek

Türk hayırseverler, fakirlikle mücadele eden Afrika halkını unutmuyor. Eğitim, sağlık, gıda yardımlarından sonra işadamları, kıta halkının giyim problemine de el uzattı. Uzun yıllardır tekstil işi ile uğraşan işadamı Tahsin Tekoğlu, Afrika'nın fakir ülkesi Sudan'a 6 milyon dolarlık 625 bin metre yünlü kumaş yardımında bulundu. Tekmen Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tekoğlu'nun gönderdiği kumaşlar bölgede bulunan Kimse Yok mu Derneği'nin projelerinde değerlendirilerek fakir halka dağıtılacak. Kumaşların bir kısmı ile yetim çocuklara elbise, yoksullara battaniye yapılacak.

Önümüzdeki günlerde 13 konteynır ile Sudan'a götürülecek kumaşlar Kimse Yok mu Derneği'nin Sudan şubesine teslim edilecek. Kumaşlar 4 projede değerlendirilecek. Dernek tarafından Sudan'da açılan meslek edindirme kurslarında okuyanlar ve meslek liselerinin tekstil bölümlerine verilecek kumaşlar çeşitlerine göre gömlek, pantolon, fistan, çarşaf veya battaniyeye dönüştürülecek. Elde edilen ürünler ilk olarak yetimhanelere ve sığınma kamplarında zor şartlarda yaşayan halka dağıtılacak.

Tahsin Tekoğlu, kumaş yardımı yapmaya, ağır bir hastalık geçiren eşi Emine Tekoğlu'nun isteği üzerine karar vermiş. Beyin ameliyatı geçiren eşini Anneler Günü'nde ziyaret eden arkadaşları Hz. Muhammed'in (sas) hırkasına değerek şereflenen ve 'destimal-i şerif' olarak bilinen mendili hediye etmiş. Efendimiz'in ismi ve duasının işlendiği bu mendilin kendisine hediye edilmesinden çok etkilenen Emine Tekoğlu, hastaneden çıktığı gün aile şirketlerinden kendi hissesine düşen bütün mal varlığının hayır işlerinde harcanmasını istemiş. Eşinin bu isteğini memnuniyetle karşılayan Tahsin Tekoğlu, ilk olarak eşine hediye edilen küçük ama çok değerli mendil karşılığında Afrika'nın fakir halklarına kumaş gönderme kararı almış. Afrika'nın acılarını bir nebze olsun dindirmenin mutluluğunu yaşayan Tekoğlu, bundan sonraki hedefinin Afrika'da hem Peygamber Efendimiz (sas)'in annesi hem de eşinin adını taşıyan 'Emine anne' okullarını açmak olduğunu söylüyor. Tekoğlu, Türk işadamlarını, Afrika ülkelerine sadece yardım amacıyla değil iş bağlantıları kurmak için de gitmeye davet ediyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Solucan Gübresi Üretimine Destek

Solucan Gübresi Üretimine Destek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber