Sarıkamış Şehitlerimiz Unutulmadı

Ana Sayfa » Güncel Haberler » SUNGURLUDAN DEMİRYOLU AÇILIMI

SUNGURLUDAN DEMİRYOLU AÇILIMI

Demiryolu konusunda Gümüşhane'de yayınlanan yerel Kuşakkaya Gazetesine konuşan Mahmut Oltan Sungurlu, Erzincan- Trabzon hattı için en doğru güzergahın Torul- Maçka arası olduğunu belirtti.

 
 
 
SUNGURLUDAN DEMİRYOLU AÇILIMI
‘KÜÇÜK POLİTİKACILARIN HESAPLARIDIR’

Sungurlu açıklamasında; TCDD’nin KTÜ ile birlikte yaptığı ‘Trabzon- Erzincan Hızlı Tren Projesi‘ güzergah çalışmasını da değerlendirerek, gündeme gelen Erzincan- Bayburt- Çaykara- Of- Trabzon güzergahla ilgili olarak  “Bu durum şimdi bazılarının heveskarlığıdır. Küçük politikacıların hesaplarıdır. Ama ülkeyi yöneten insanların bu kadar büyük zararları göze alacaklarını ve kaprislere boyun eğeceklerine ihtimal vermiyorum” diye konuştu.

‘TİREBOLU HATTININ KALDIRILMASI KANAATİNDEYİM’

Sungurlu açıklamasında; Önceden planlanan Erzincan-Tirebolu hattı yerine Torul-Maçka hattının daha sağlıklı bir güzergah olduğuna değinerek “Bu konuda daha önce açıklamalarım oldu. O da şudur. Trabzon-Erzincan devlet demiryolunun eski güzergahının değişmesi gerektiğidir. Zaten Tirebolu hattının kaldırılması gerektiği kanaatindeyim. Bana göre en doğru hat Maçka- Torul hattıdır. Çünkü benim kabaca yaptırdığım hesaplamalara göre Maçka- Torul arasındaki güzergah 12-15 kilometrelik bir tünelle çok rahat bir şekilde geçilebilmektedir” dedi.

'SİYASİ BASKILARIN SONUCUDUR’

Açıklamasında; son günlerde dillendirilen Erzincan-Bayburt- Çaykara-Of- Trabzon hattının elverişsiz olduğunu belirten Mahmut Oltan Sungurlu, “Demiryolu hattının Trabzon’dan Çaykara istikametine gitmesinin getireceği zorluklar çok büyüktür. Öte yandan bizim hattımız tarih boyunca en uygun hat olmuştur. Bu hattı değiştirmeye yönelik çalışmalar siyasi çalışmalardır. Siyasi baskıların sonucudur. Ülkenin kaynaklarını yok etmektir.

Bu konuda normal güzergah ifade ettiğim gibi Trabzon-Maçka-Torul güzergahıdır. Burada ikinci bir şey daha düşünülebilir. Düşünülmesi gereken şey hattın Gümüşhane’den mi geçmesi yoksa Tersun üzerinden İkisu’ya ulaşması mıdır? Benim bölgede yaptırdığım incelemeler de söz konusudur. Ama yine de üzerinde ısrarla durulması gereken güzergah Maçka- Torul güzergahıdır. Bunun dışındaki güzergahlar sağlıklı değildir”

“KARAYOLLARI STANDARTLARI YÜKSELTİLMELİ”

Torul ile Maçka arasındaki güzergahın karayolu standartlarının yükseltilmesi açısından da anlam ifade ettiğine değinen Mahmut Oltan Sungurlu, “Bahsettiğim güzergah karayolu standartlarının yükseltilmesi açısından da önemlidir. Ben Zigana tünelinin de bugünkü şartlarda yeniden ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Biz o tünelleri vurdurduğumuzda Dünya’da tünel teknolojisi belli bir noktadaydı ve Karayolları Genel Müdürlüğü tünel yapımına pek sıcak bakmıyordu. Türkiye’de Karayolları adeta tünel yapım işinden kaçınıyordu. Tünel teknolojisi tüm Dünya’da geliştiği gibi Türkiye’de de önemli atılımlar meydana geldi. Şimdi artık Karayolları tünel yapım işinden kaçınmıyor. Yani demiryolu konusunda sözü edilen güzergahta düşünülen 35 kilometrelik tünel yerine Maçka- Torul arasında 12-15 kilometrelik bir tünel daha akıllıcadır. Benim kanaatim bu yündedir”

‘KAYNAKLAR HEBA EDİLMEMELİ’

Devletin ve milletin yararına işler yapılırken eldeki kaynakların doğru kullanılması gerektiğine işaret eden Sungurlu, “Ülke kaynaklarının da heba edilmemesi lazım. Bu konu siyasi baskılarla çözülecek bir şey değildir. Ben böyle bir şey yapılacağına da inanmak istemiyorum. Yani Bu durum şimdi bazılarının heveskarlığıdır. Küçük politikacıların hesaplarıdır. Ama ülkeyi yöneten insanların bu kadar büyük zararları göze alacaklarını ve kaprislere boyun eğeceklerine ihtimal vermiyorum.”
‘PROJENİN GÜNDEME GELMESİ BİLE DOĞRU DEĞİLDİR’
Sungurlu Gümüşhane’de yayınlanan yerel Kuşakkaya gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serhat Kaya’ya yaptığı konuşmasının son bölümünde; “Proje ihalesine çıkılmasının gündeme gelmesi bile doğru değildir. Böyle bir şey olduğu zaman yine görülecektir ki proje ülkenin zararınadır. Trabzon’un da böyle bir şeyi kabul etmesini anlamıyorum.

Bu konuda olabilecek tek güzergah ise Maçka- Torul hattıdır. Gümüşhanelilerin de siyaset adamlarımızın da bu konuda boş durmamaları gerekiyor. Bilhassa yetkili şahıslar harekete geçip Trabzonluları da ikaz etmek durumundadırlar. Trabzonlular kendi ayaklarına baltayı vurmasınlar. Çünkü bugün bu iş Çaykara ile başlar yarın Ovit’e kayar. Herkes bunun hesabını iyi yapmalıdır” diye konuştu.

GİRESUN VE TRABZON CEPHESİ BU AÇIKLAMALARA NE DİYECEK?

Eski Gümüşhane Milletvekili Sungurlu’nun yaptığı bu açıklamalara Giresun ve Trabzon cephesinden ne gibi bir tepki geleceği merak konusu olurken kendi ifadesi ile KABACA yaptırdığı hesaplara bakıldığında Doğankent ve Tirebolu’nun devre dışı bırakıldığı Erzincan-Trabzon Demiryolu hattının Maçka-Torul üzerinden Trabzon’a bağlanmasının hangi açıdan daha verimli olduğu konusu da kafalarda soru işareti oluşturdu.
Sorun sadece Doğankent ve Tirebolu’nun sorunu değil, Torul-Maçka arasından 12-15 km’lik tünellerle Trabzon’a inecek demiryolunun Kürtün-Doğankent-Tirebolu-Görele-Eynesil-Beşikdüzü-Vakfıkebir-Çarşıbaşı ve Akçaabat gibi birçok ilçeyi dışarıda bırakacak olması bu sorunun Giresun ve Trabzon’un hatta Gümüşhane’nin bile ortak sorunu olduğunu gösteriyor.

Çünkü Sungurlu açıklamasında Gümüşhane’yi de devre dışı bırakacak hesaplarının olduğundan bahsediyor. Diyor ki: “Düşünülmesi gereken şey hattın Gümüşhane’den mi geçmesi yoksa Tersun üzerinden İkisu’ya ulaşması mıdır? Benim bölgede yaptırdığım incelemeler de söz konusudur.” Sungurlu’nun açıklamalarında sık sık Torul-Maçka güzergahını gündeme getirerek ve şu an ihalesi yapılmış olan etüd-proje çalışmalarının yanlış olduğundan da bahsederek bu projenin hayata geçirilmesinden çok
geçirilmemesini ister gibi bir tutum sergilediği gözüküyor.

Açıklamasında Zigana Tüneli’nin de yeniden ele alınması gerektiğini savunun Sungurlu, kendi hükümetleri dönemlerinde Tirebolu-Torul yolunun da yıllarca tamamlanamamasının itirafını yapmış gibi görünüyor.
Sungurlu’nun açıklamalarından; Tirebolu-Torul Karayoluna alternatif olarak Torul-Maçka arasına ekonomik getirisi daha az olan ve sadece Tirebolu-Torul yolunu önemini azaltmak için başka bir güzergahtan yol vurulmak suretiyle Zigana Tüneli’nin yapılmasının ve o yıllarda kısa sürede bu tünelin bitirilmesinin şimdi Demiryolu hattının güzergahı konusunda çıkan tartışmalarda olduğu gibi kendi deyimi ile “Küçük politikacıların hesapları” olduğu düşüncesini ortaya çıkmaktadır.

Bugün; bütün engellemelere rağmen ve bazı küçük oyunlarla yük taşımacılığı yapan TIR’ların bu yolu kullanmalarının önüne geçilmesi çabalarına rağmen TIR şoförlerinin daha kısa ve daha güvenli olduğu için ısrarla Tirebolu-Torul yolunu kullanmak istemeleri bu yolun önemini göstermektedir.

Bütün bunlar olup biterken Giresun ve Trabzon cephesinde bazılarının hala güzergah tartışmaları yapmaları akla-mantığa aykırı gözükmektedir. Netice’de bu Demiryolu Trabzon’a ulaşacaksa Erzincan-Gümüşhane-Tirebolu-Trabzon güzergahı hem eğim, hem ekonomik yönden avantajlı olduğu kadar Trabzon’un nüfusunun en yoğun olduğu ilçelerinden geçecek olması sebebiyle de bu güzergaha Giresunlular kadar hatta onlardan daha fazla Trabzonluların sahip çıkması gerektiğini göstermektedir.

Harsitvadisi.com
 
19 Kasım 2009 Perşembe 10:22
Okunma: 1590
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Arşiv
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak02:48
 • Güneş05:01
 • Öğlen12:44
 • İkindi16:42
 • Akşam20:06
 • Yatsı21:59
 
Anket
Alucra'nın Gelişiminde Öncelik Ne Olmalı?
Sosyal ve Kültürel Tesisler
Kültürel Festival ve Eğlenceler
Üniversitemizin Büyümesi ve Gelişmesi
Nüfusun ve Şehirleşmenin Büyümesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1474 - Köping, İsveç'te kent konumuna alındı.
1829 - Johann Wolfgang von Goethe'nin eseri Faust ilk kez sahnelendi.
1853 - Giuseppe Verdi'nin "Il Trovatore" operası Roma'da sahnelendi.
1861 - Georgia, Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrıldı.
1903 - Okyanus aşırı ilk radyo yayını Amerika Birleşik Devletleri ile Birleşik Krallık arasında gerçekleşti.
1915 - George Claude, reklamcılıkta kullanılmak üzere neon tüplerinin patentini aldı.
1915 - Zeplinlerin kullanıldığı ilk hava saldırısı Almanya tarafından İngiltere'ye yapıldı.
1941 - II. Dünya Savaşı: İngiliz güçleri Eritre'ye saldırdı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Japon askeri birlikleri Burma'yı işgal etti.
1945 - Deutsche Bank ve Deutsche Orient Bank, Türkiye'deki faaliyetlerini durdurdu ve tasfiye hazırlıklarına başladı.
1949 - Küba, İsrail'i diplomatik anlamda tanıdı.
1950 - Türkiye'de İş Mahkemeleri kurulması kararı alındı.
1950 - Çin önderi Mao Zedong, Ho Şi Mingh'in önderliğindeki Kuzey Vietnam'ı tanıdı.
1956 - Akis dergisi yazı işleri müdürü Cüneyt Arcayürek beraat etti. Arcayürek hakkında dava "Kedi gelince fareler kaçtı" başlıklı yazısı nedeniyle açılmıştı.
1959 - Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanan İstimlak ve Müsadere Garantisi Anlaşması Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylandı. Anlaşma basında kapitülasyonlara dönüş olarak nitelendi.
1960 - Sosyalist Parti faaliyete geçti. Genel başkanlığa Prof. Atıf Akgüç getirildi.
1960 - İsveç'in başkenti Stokholm'den Ankara'ya gelen İskandinav Havayolları'na (SAS) ait yolcu uçağı Esenboğa Havaalanı yakınlarında düştü, 42 kişi öldü.
1961 - Yassıada duruşmaları devam ediyor; İpar Davası sanıkları Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan, Medeni Berk, Hayrettin Erkmen ve armatör Ali İpar mahkûm oldular.
1961 - İstanbul'da atlı arabalara plaka verilmemesi kararlaştırıldı.
1966 - Hindistan'da Nehru'nun kızı İndira Gandhi, başbakan oldu.
1969 - Amerikan Büyükelçisi Robert Komer istifa etti. Robert Komer'in makam arabası 6 Ocak günü Ortadoğu Teknik Üniversitesini ziyareti sırasında öğrenciler tarafından yakılmıştı.
1969 - Prag'da Jan Palach adındaki öğrenci, Sovyetler Birliği'nin Çekoslovakya'yı işgalini protesto için kendini yaktıktan üç gün sonra öldü. Prag'da protesto gösterileri düzenlendi.
1977 - Miami-Florida'da kar yağışı: Florida'nın tarihinde ilk kez gerçekleşti.
1978 - 1938'den beri üretilen Volkswagen Beetle (Kaplumbağa) modeli otomobillerden sonuncusu Volkswagen'in Emden'deki fabrikalarında üretildi. Kaplumbağaların üretimine Latin Amerika'da 2003 yılına kadar daha devam edilecektir.
1981 - Bakırköy İş Mahkemesi Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) kayyım atadı.
1983 - Niksar Cumhuriyet Savcısı Nihat Gerçek'i öldürmekten yargılanan iki ülkücü mahkûm edildi.
1983 - Apple şirketi, bir mouse ve "grafik ara yüzü" ne sahip ilk ticari bilgisayar olan The Apple Lisa yı duyurdu.
1983 - Lyon Kasabı olarak da bilinen Nazi savaş suçlusu Klaus Barbie Bolivya'da tutuklandı.
1988 - Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) Milletvekili Mehmet Ali Eren Türkiye'de Kürt sorunu olduğunu ve Kürtlere baskı yapıldığını söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde olaylar çıktı.
1992 - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Kurulu yapıldı; genel başkanlığa Kemal Nebioğlu seçildi.
1997 - Yaser Arafat, İsrail kontrolü altındaki son Batı Şeria şehri Hebron'un Filistin'e verilmesini kutlamak üzere 30 yıl aradan sonra ilk kez Hebron'a geldi.
1998 - Kenan Şeranoğlu adlı bir kişi, Titan Saadet Zinciri adı altında 30 bin kişiden 8,6 trilyon lira topladı. 15 Haziran'da, Şeranoğlu ile aralarında babasının da bulunduğu 7 sanık dolandırıcılık suçuyla çeşitli hapis cezalarına mahkum edildi.
2004 - Rubia isimli bir köpek Aconcagua dağı zirvesine çıkarak bu alanda bir dünya rekoru kırdı.
2005 - SEKA İzmit İşletmesinin kapatılma kararını protesto eden çalışanlar, fabrikadan çıkmama kararı aldı.
2005 - "Türkler: Bin Yılın Yolculuğu 600-1600" sergisi, Londra'daki Kraliyet Sanatlar Akademisi'nde açıldı.
2006 - NASA'nın uzay sondası New Horizons, Plüton'a doğru yolculuğuna çıktı.
2007 - Gazeteci Hrant Dink uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.
 
Süper Loto
12.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu081315212246
 
 
Kurumsal

İçerik

  Gündem

  Siyaset

  Teknoloji

  alucrahaber