Ana Sayfa Güncel SUNGURLUDAN DEMİRYOLU AÇILIMI

SUNGURLUDAN DEMİRYOLU AÇILIMI

Demiryolu konusunda Gümüşhane'de yayınlanan yerel Kuşakkaya Gazetesine konuşan Mahmut Oltan Sungurlu, Erzincan- Trabzon hattı için en doğru güzergahın Torul- Maçka arası olduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 19 Kasım 2009 Perşembe 10:22
SUNGURLUDAN DEMİRYOLU AÇILIMI
‘KÜÇÜK POLİTİKACILARIN HESAPLARIDIR’

Sungurlu açıklamasında; TCDD’nin KTÜ ile birlikte yaptığı ‘Trabzon- Erzincan Hızlı Tren Projesi‘ güzergah çalışmasını da değerlendirerek, gündeme gelen Erzincan- Bayburt- Çaykara- Of- Trabzon güzergahla ilgili olarak  “Bu durum şimdi bazılarının heveskarlığıdır. Küçük politikacıların hesaplarıdır. Ama ülkeyi yöneten insanların bu kadar büyük zararları göze alacaklarını ve kaprislere boyun eğeceklerine ihtimal vermiyorum” diye konuştu.

‘TİREBOLU HATTININ KALDIRILMASI KANAATİNDEYİM’

Sungurlu açıklamasında; Önceden planlanan Erzincan-Tirebolu hattı yerine Torul-Maçka hattının daha sağlıklı bir güzergah olduğuna değinerek “Bu konuda daha önce açıklamalarım oldu. O da şudur. Trabzon-Erzincan devlet demiryolunun eski güzergahının değişmesi gerektiğidir. Zaten Tirebolu hattının kaldırılması gerektiği kanaatindeyim. Bana göre en doğru hat Maçka- Torul hattıdır. Çünkü benim kabaca yaptırdığım hesaplamalara göre Maçka- Torul arasındaki güzergah 12-15 kilometrelik bir tünelle çok rahat bir şekilde geçilebilmektedir” dedi.

'SİYASİ BASKILARIN SONUCUDUR’

Açıklamasında; son günlerde dillendirilen Erzincan-Bayburt- Çaykara-Of- Trabzon hattının elverişsiz olduğunu belirten Mahmut Oltan Sungurlu, “Demiryolu hattının Trabzon’dan Çaykara istikametine gitmesinin getireceği zorluklar çok büyüktür. Öte yandan bizim hattımız tarih boyunca en uygun hat olmuştur. Bu hattı değiştirmeye yönelik çalışmalar siyasi çalışmalardır. Siyasi baskıların sonucudur. Ülkenin kaynaklarını yok etmektir.

Bu konuda normal güzergah ifade ettiğim gibi Trabzon-Maçka-Torul güzergahıdır. Burada ikinci bir şey daha düşünülebilir. Düşünülmesi gereken şey hattın Gümüşhane’den mi geçmesi yoksa Tersun üzerinden İkisu’ya ulaşması mıdır? Benim bölgede yaptırdığım incelemeler de söz konusudur. Ama yine de üzerinde ısrarla durulması gereken güzergah Maçka- Torul güzergahıdır. Bunun dışındaki güzergahlar sağlıklı değildir”

“KARAYOLLARI STANDARTLARI YÜKSELTİLMELİ”

Torul ile Maçka arasındaki güzergahın karayolu standartlarının yükseltilmesi açısından da anlam ifade ettiğine değinen Mahmut Oltan Sungurlu, “Bahsettiğim güzergah karayolu standartlarının yükseltilmesi açısından da önemlidir. Ben Zigana tünelinin de bugünkü şartlarda yeniden ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Biz o tünelleri vurdurduğumuzda Dünya’da tünel teknolojisi belli bir noktadaydı ve Karayolları Genel Müdürlüğü tünel yapımına pek sıcak bakmıyordu. Türkiye’de Karayolları adeta tünel yapım işinden kaçınıyordu. Tünel teknolojisi tüm Dünya’da geliştiği gibi Türkiye’de de önemli atılımlar meydana geldi. Şimdi artık Karayolları tünel yapım işinden kaçınmıyor. Yani demiryolu konusunda sözü edilen güzergahta düşünülen 35 kilometrelik tünel yerine Maçka- Torul arasında 12-15 kilometrelik bir tünel daha akıllıcadır. Benim kanaatim bu yündedir”

‘KAYNAKLAR HEBA EDİLMEMELİ’

Devletin ve milletin yararına işler yapılırken eldeki kaynakların doğru kullanılması gerektiğine işaret eden Sungurlu, “Ülke kaynaklarının da heba edilmemesi lazım. Bu konu siyasi baskılarla çözülecek bir şey değildir. Ben böyle bir şey yapılacağına da inanmak istemiyorum. Yani Bu durum şimdi bazılarının heveskarlığıdır. Küçük politikacıların hesaplarıdır. Ama ülkeyi yöneten insanların bu kadar büyük zararları göze alacaklarını ve kaprislere boyun eğeceklerine ihtimal vermiyorum.”
‘PROJENİN GÜNDEME GELMESİ BİLE DOĞRU DEĞİLDİR’
Sungurlu Gümüşhane’de yayınlanan yerel Kuşakkaya gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serhat Kaya’ya yaptığı konuşmasının son bölümünde; “Proje ihalesine çıkılmasının gündeme gelmesi bile doğru değildir. Böyle bir şey olduğu zaman yine görülecektir ki proje ülkenin zararınadır. Trabzon’un da böyle bir şeyi kabul etmesini anlamıyorum.

Bu konuda olabilecek tek güzergah ise Maçka- Torul hattıdır. Gümüşhanelilerin de siyaset adamlarımızın da bu konuda boş durmamaları gerekiyor. Bilhassa yetkili şahıslar harekete geçip Trabzonluları da ikaz etmek durumundadırlar. Trabzonlular kendi ayaklarına baltayı vurmasınlar. Çünkü bugün bu iş Çaykara ile başlar yarın Ovit’e kayar. Herkes bunun hesabını iyi yapmalıdır” diye konuştu.

GİRESUN VE TRABZON CEPHESİ BU AÇIKLAMALARA NE DİYECEK?

Eski Gümüşhane Milletvekili Sungurlu’nun yaptığı bu açıklamalara Giresun ve Trabzon cephesinden ne gibi bir tepki geleceği merak konusu olurken kendi ifadesi ile KABACA yaptırdığı hesaplara bakıldığında Doğankent ve Tirebolu’nun devre dışı bırakıldığı Erzincan-Trabzon Demiryolu hattının Maçka-Torul üzerinden Trabzon’a bağlanmasının hangi açıdan daha verimli olduğu konusu da kafalarda soru işareti oluşturdu.
Sorun sadece Doğankent ve Tirebolu’nun sorunu değil, Torul-Maçka arasından 12-15 km’lik tünellerle Trabzon’a inecek demiryolunun Kürtün-Doğankent-Tirebolu-Görele-Eynesil-Beşikdüzü-Vakfıkebir-Çarşıbaşı ve Akçaabat gibi birçok ilçeyi dışarıda bırakacak olması bu sorunun Giresun ve Trabzon’un hatta Gümüşhane’nin bile ortak sorunu olduğunu gösteriyor.

Çünkü Sungurlu açıklamasında Gümüşhane’yi de devre dışı bırakacak hesaplarının olduğundan bahsediyor. Diyor ki: “Düşünülmesi gereken şey hattın Gümüşhane’den mi geçmesi yoksa Tersun üzerinden İkisu’ya ulaşması mıdır? Benim bölgede yaptırdığım incelemeler de söz konusudur.” Sungurlu’nun açıklamalarında sık sık Torul-Maçka güzergahını gündeme getirerek ve şu an ihalesi yapılmış olan etüd-proje çalışmalarının yanlış olduğundan da bahsederek bu projenin hayata geçirilmesinden çok
geçirilmemesini ister gibi bir tutum sergilediği gözüküyor.

Açıklamasında Zigana Tüneli’nin de yeniden ele alınması gerektiğini savunun Sungurlu, kendi hükümetleri dönemlerinde Tirebolu-Torul yolunun da yıllarca tamamlanamamasının itirafını yapmış gibi görünüyor.
Sungurlu’nun açıklamalarından; Tirebolu-Torul Karayoluna alternatif olarak Torul-Maçka arasına ekonomik getirisi daha az olan ve sadece Tirebolu-Torul yolunu önemini azaltmak için başka bir güzergahtan yol vurulmak suretiyle Zigana Tüneli’nin yapılmasının ve o yıllarda kısa sürede bu tünelin bitirilmesinin şimdi Demiryolu hattının güzergahı konusunda çıkan tartışmalarda olduğu gibi kendi deyimi ile “Küçük politikacıların hesapları” olduğu düşüncesini ortaya çıkmaktadır.

Bugün; bütün engellemelere rağmen ve bazı küçük oyunlarla yük taşımacılığı yapan TIR’ların bu yolu kullanmalarının önüne geçilmesi çabalarına rağmen TIR şoförlerinin daha kısa ve daha güvenli olduğu için ısrarla Tirebolu-Torul yolunu kullanmak istemeleri bu yolun önemini göstermektedir.

Bütün bunlar olup biterken Giresun ve Trabzon cephesinde bazılarının hala güzergah tartışmaları yapmaları akla-mantığa aykırı gözükmektedir. Netice’de bu Demiryolu Trabzon’a ulaşacaksa Erzincan-Gümüşhane-Tirebolu-Trabzon güzergahı hem eğim, hem ekonomik yönden avantajlı olduğu kadar Trabzon’un nüfusunun en yoğun olduğu ilçelerinden geçecek olması sebebiyle de bu güzergaha Giresunlular kadar hatta onlardan daha fazla Trabzonluların sahip çıkması gerektiğini göstermektedir.

Harsitvadisi.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İlçe Yöneticileri Karabörklü Gençleri Yalnız Bırakmadı

İlçe Yöneticileri Karabörklü Gençleri Yalnız Bırakmadı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber