Ana Sayfa Güncel Suşehri'li Hemşehrilerimiz İl Olmak için İstanbul'da

Suşehri'li Hemşehrilerimiz İl Olmak için İstanbul'da

Sivas'ın Suşehri İlçe Belediye Başkanı Sedat Sel, Suşehri'nin il yapılması için İstanbul'da düzenlenen toplantıda ilçe dernek, vakıf başkanları ve iş adamları ile bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 28 Aralık 2010 Salı 21:54
Suşehri'li Hemşehrilerimiz İl Olmak için İstanbul'da

İstanbul Mecidiyeköy'de bulunan Sivas Platformu Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıda görüşlerini dile getiren Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel, yaklaşık 10 yıl önce vadi ilçelerinin arasındaki birlik ve beraberliğin çok güzel olduğunu söyleyerek, bu birlik ve beraberlikten bazılarının çok rahatsız olduğunu belirtti. Sel, "Göreve geldiğim bir buçuk yıldır ne vadide ne Ankara'da ne de İstanbul'da vadinin eski gücünü, eski birliğini, eski beraberliğimizi bir türlü göremedim ve yakalayamadım. Ya günün şartları bizi değiştirdi diyorum ya da çok hızlı kalkınan Türkiye'nin şartları bizleri bu hale getirdi. Bir kardeşiniz olarak sizlerden istirhamım; tüm derneklerimizin yani sivil toplum kuruluşlarımızın bu birlik ve gücümüzün neden bu kadar zayıfladığını, bu kış ayında bir gözden geçirmesini arzuluyorum. Bizler vadide kaybolmuş bu gücü ağır ağır toparlıyoruz. Belediye başkanlarımız ile bir araya gelerek bu gücü tekrar güçlendiriyoruz" dedi.

İl konusunda yıllar önce dernekler vasıtasıyla girişimlerde bulunduklarını belirten Sel, "İl olma konusunda uzun süre mücadeleler ettik. Bu konudaki işimizi hiçbir zaman hafife almamamız gerekir. Bu konuda il tertip komitesinin kurulmasının uygun olacağı düşüncesindeyim. Yani bu topyekun mücadele ile olur. Bireysel mücadelelerle bunun altından ne belediye başkanı kalkar ne de diğer arkadaşlarımız kalkar. Bu konuda güvenlik sorunu ise, Suşehri'nde çok sıcak bir bölge. Şayet göç ise, Kelkit Vadisi de çok göç veren bir bölge. Bu nedenle yıllar önce yaklaşık köylerle birlikte 60 bin, 70 bin olan Suşehri'nin şu anda yaklaşık 30 bin nüfusu bulunmaktadır. Suşehri'nin İstanbul'da olan nüfusu ise yaklaşık 70 ile 80 bin civarında olduğu bilinmektedir. Ama bu bölgede Suşehri'nin il olması durumunda yıllar önceki bu canlılığı tekrar kazanacak, ekonomisi artacak ve geriye dönüş başlayacaktır" diye konuştu.

Suşehrili olan Sancaktepe Belediye Meclis Başkan Vekili İsmail Karabiber ise yaptığı konuşmada, "Suşehri'nin 1950 yıllarında başlattığı il olma davasının ilk mimarı dönemin Belediye Başkanı Durmuş Fetihoğlu'dur. 1954 yılından 1990 yılına kadar bu dava hiç gündeme gelmemişti. Fakat 1990 yıllarında tekrar gündeme gelen il olma davasında bazı ilçeler il yapılmıştır. Bizler de o yıllarda bu davamızda hakkımızı aramıştık. Ta ki 2002 yılına kadar bu süreç devam etmiştir. Suşehri şu anda dahi birçok ilçelerde halen hizmet vermektedir. 240 bin nüfusu olan Sancaktepe'de 7 tane lise bulunmaktadır fakat Suşehri'nde 10 tane lise mevcuttur. Bununla birlikte Sancaktepe'de halen yüksekokul yoktur. Ama Suşehri'nde bunların hepsi mevcuttur. Ayrıca enerji bakımından Suşehri enerjinin kalbi durumundadır" dedi.

Koyulhisar Dernekler Federasyonu Başkanı Adem Topal da Koyulhisar ilçesinin Sivas'a 168 kilometre uzaklıkta olduğunu söyleyerek, "Biz bir işimiz için gittiğimizde o günümüz bitiyor. Tabii ki bizlerde o bölgede bir ilin olmasını, özellikle bu konuda çalışan Suşehri'nin il olmasını çok arzuluyoruz ve üzerimize düşen her ne görev olursa biz de sizlerin yanınızdayız" şeklinde konuştu.

Şişli Belediye Meclis Başkanı Bayram Özata ise, Suşehri hakkında görüşüldüğünde kesinlikle siyasi kimliklerin çekmecelere konulması gerektiğini söyleyerek, " Özellikle şahsım siyasi kimliğimi çekmeceme koyarak geldim. Çünkü Suşehri'nin menfaati ile ilgili bir konu olduğu için bizler de Suşehri sevdalısı olarak buraya geldik. Bununla birlikte bizleri temsil eden çok üstün siyasilerimiz vardır. Her konumda etkin ve yetkindirler. Bu etkin ve yetkin arkadaşlarımıza, Suşehri'nin vilayet olması ile ilgili belgeleri devrederiz. Bu kişilerin yanında 5 kişiyi geçmeyecek bir komite belirlenmesi bu işte daha etkin olacağı düşüncesindeyim. Bizler de bu komitenin bir elemanı olarak çalışmamız gerekir" ifadelerini kullandı.

Gölova Vakfı İkinci Başkanı Adnan Akça ise, Gölova'nın Sivas'a en uzak ilçelerinden biri olduğunu, Suşehri'nin il olmasını canı gönülden istediklerini ve her zaman destek verdiklerini söyledi. Akıncılar İlçesi ve Köyleri Kültür ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Ümit Söcü de Suşehri'nin il olması konusunda vadi ilçeleri olarak her zaman bütün olduklarını, İstanbul'da bulunan Akıncılar halkı olarak bu konuda destek verdiklerini kaydetti.

Suşehri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından tertip edilen toplantıda söz alan Dernek Başkanı Celal Deniz, bu toplantıyı tertip ederken İstanbul'da bulunan siyasi ve sivil toplum örgütlerinde görev alan tüm vadi insanlarından olan yetkili temsilcileri davet ettiklerini ve toplantıya iştiraklerinden dolayı teşekkür ettiğini dile getirdi.

Yaklaşık 6 saat süren toplantı sonucunda il yapma tertip komitesi kurulmasına karar verildi.

İHA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İlçe Yöneticileri Karabörklü Gençleri Yalnız Bırakmadı

İlçe Yöneticileri Karabörklü Gençleri Yalnız Bırakmadı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber