Ana Sayfa Ekonomi Tarım Gelirleri Artacak

Tarım Gelirleri Artacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Giresun’da tarım, tarıma dayalı sanayi ve turizm bileşenleri kullanılarak kırsal kesimde yaşayan insanların gelir kaynaklarını artıracak projenin hayata geçtiğini ifade etti.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2016 Salı 21:48
Tarım Gelirleri Artacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Muhammet Angın Giresun’da tarım, tarıma dayalı sanayi ve turizm bileşenleri kullanılarak kırsal kesimde yaşayan insanların gelir kaynaklarını çeşitlendirerek ve marka değerleri ortaya çıkararak Giresun iline katma değer sağlayacak projenin hayata geçtiğini ifade etti.

Giresun Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi uygulamaya konuldu. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr.Muhammet Angın;

“Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi”nin uygulamaya konulmasıyla ilgili şunlara yer verdi, “İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün, Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına (DOKAP) sunmuş olduğu ‘Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi’ Kalkınma Bakanlığı tarafından kabul edilerek 2017-2019 yılı yatırım programı kapsamına alınmıştır.DOKAP tarafından finanse edilecek olan 6 milyon 500 bin TL bütçeli bu proje, İl Müdürlüğümüz ile projeye paydaş olacak kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve özel teşebbüsler ile birlikte katılımcı yaklaşım anlayışı içerisinde yürütülecektir.

Giresun Merkez, Bulancak, Dereli, Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerine bağlı 24 köy ve beldelerde yürütülecek olan çalışmalarda tarımsal üretimin çeşitlendirilmesi, tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi, pazarlanması, kırsal turizm alanlarının oluşturulması, mevcut alanların rehabilitasyonunun sağlanması, Giresun ili ile özdeşleşmiş yerel ürünlere coğrafi işaret alınarak marka değeri oluşturulması amaçlanmaktadır.

Projenin nihai hedefi kırsalda faaliyet gösteren çiftçi ailelerin sosyo-ekonomik açıdan kalkınmasını sağlamak ve ilimizde tarım ve turizm alanında marka değerler oluşturarak Giresun’u bölgede cazibe merkezi haline getirmektir.”

YORUMLAR
  • yorum2016-12-21 06:34:25Kemal KUŞCUL

    Yöremiz ilklim şartları ve nüfusun yazın yoğun olmasından dolayı, öncelikle kapalı alan SERA YETİŞTİRİCİLİĞİ teşvik edilmeli. Şubat sonunda kapalı alanlarda tohumu toprakla buluşturup 1 haziranda yörenin kendi topraklarında yetişmiş sebzeyi pazara sunulmalıdır.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 4 İlçeye Modern Mezbahane Yapılıyor

4 İlçeye Modern Mezbahane Yapılıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber