Ana Sayfa Ekonomi Tepeköy Köyünde Mera Açılışı

Tepeköy Köyünde Mera Açılışı

Alucra Tepeköy köyü muhtarı Ali Kaymakçı ve Giresun Tarım İl Müdürlüğü Proje ekibinin özel gayretleriyle ilçemizde örnek bir suni mera tesisi kazandırıldı.

Giriş Tarihi: 9 Haziran 2016 Perşembe 16:17
Tepeköy Köyünde Mera Açılışı

Mera, yaylak ve kışlaklar ülkemiz hayvancılığının geliştirilmesinde önemli bir yere sahiptir. Kaliteli kaba yem temininde en ucuz kaynakları oluşturmaktadır. Geçmişten günümüze kadar sürekli olarak hayvan otlatmada kullanılan bu alanların bir kısmı zaman içerisinde zayıflamış ve verimden düşmüştür. Ot verim ve kalitesi azalarak yabancı otların ve çalıların istilasına uğramış mera alanlarında ıslah projelerinin uygulanması zorunlu hale gelmiştir.

Diğer taraftan toprak ve su kaynaklarının korunması, erozyonun önlenmesi ve sürdürülebilir bir çevre, küresel ısınmaya neden olan sera gazlarının emisyonu, gen kaynaklarının (endemik bitki türlerinin) korunması, gelecek nesillere daha güzel ve yaşanabilir bir çevre bırakmak amacıyla korunması ve geliştirilmesi gereken milli servetlerimiz arasında yer almaktadır.

Mera Islah projeleri sayesinde, mera alanlarındaki ot verimi ve kalitesi değişmekte ve buna bağlı olarak hayvan otlatma kapasiteleri artmaktadır. Bu ise çiftçiler nezdinde bir farkındalık oluşturmakta ve meraya bakış açılarını değiştirmektedir. Evveliyatında önemsiz gibi görülen bu alanlar, Islah sonrası çok değerli ve verimli hale gelmektedir.

Alucra İlçesi Tepeköy Köyünde taşlık ve yabancı otlarla kaplı alanda Mera Islahı ve Amenajmanı projesi uygulanarak suni mera tesisi yapılmıştır. Proje faaliyetleri kapsamında; toprak işleme, taş toplama, rotovatör ile toprak yüzeyinin düzenlenmesi ve tohum yatağının hazırlanması, tohumların karışımının hazırlanması, hazırlanan tohum yatağına gübre ve tohum ekiminin akabinde meranın etrafının dikenli tel ile çevrilme işlemleri yapılmıştır.

Bir yıl öncesinde uygulanan ıslah faaliyetleri neticesinde oldukça verimli hale gelen meranın, çevre ve diğer köylere tanıtımı amacıyla mera açılışı gerçekleştirilmiştir. Açılışa diğer köy muhtarları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çiftçiler katılım sağlamışlardır. Meranın ıslah öncesi durumu ile uygulanan ıslah faaliyetleri hakkında bilgiler verilerek ıslah sonrası ot verimi ve kalitesinin arttığı, vejetasyonu oluşturan baklagil ve buğdaygil bitkilerinin yem değerinin yüksek olduğu, et ve süt veriminde önemli artışlar sağladığına dikkat çekilmiştir.

Alucra'da hayvancılık alanında çalışma yapmak isteyen herkese çok güzel bir proje vede devlet destekli. İlgilenenlerin Alucra Tepeköy köyü muhtarı Ali Kaymakçı'dan veya Giresun Tarım İl Müdürlüğünden bilgi alabilirler. 

YORUMLAR
  • yorum2016-06-09 09:04:39Sait PAÇA

    Hayırlı olsun inşallah çevre köylerimiz de örnek alarak böyle güzel projeleri gerçekleştirirler. Bu tarz projelere ilçemizin gerçekten ihtiyacı var inşallah tarımda ve hayvancılıkta adımızdan söz ettirelim bu şekilde Sn.Kaymakçı tebrikler başarılarınızın devamını dileriz.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Solucan Gübresi Üretimine Destek

Solucan Gübresi Üretimine Destek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber