Ana Sayfa Siyaset Tepeyurt, Köy Halkının Hali İçler Acısı

Tepeyurt, Köy Halkının Hali İçler Acısı

SP Giresun Milletvekili adayları Çamoluk ve Alucra İlçelerinde ziyaretlerde bulundu.

Giriş Tarihi: 26 Mayıs 2011 Perşembe 11:15
Tepeyurt, Köy Halkının Hali İçler Acısı

Saadet Partisi (SP) Giresun Milletvekili adayları Çamoluk ve Alucra İlçelerinde ziyaretlerde bulundu. Milletvekili adayları Süleyman Tekbaş, Ömer Öztürk, Davut Tepeyurt ve Musa Çakı, Çamoluk ile Alucra ilçelerinde esnaf ve köy ziyaretlerinde bulundu.

SP Giresun Milletvekili adayı Davut Tepeyurt, yaptığı açıklamada, Türk köylüsünün halinin içler acısı olduğunu savundu. "Köylünün elinden her şey alınmış" diyen Tepeyurt, sözlerini şöyle sürdürdü: "Köylümüz, geçimini sağlayacak başlıca tarım ürünlerini artık ekemiyor. Hayvancılık bitirilmiş. Tarlada çalışması gereken köylülerimiz sabahtan akşama kadar kahvehanelerde oturuyor. 30 liralık elektrik faturasını ödeyemeyen insanlarımızla karşılaştık. AK Parti döneminde, daha önceden uygulanan hatalı politikaların değişmediğini anlatan Tepeyurt, "IMF'nin politikaları aynen uyguluyor. ANASOL-M, hükümetinde çıkan kanunlar, AK Parti Hükümeti'nde de aynen uygulanmakta. Hiçbir şey değişmedi. Bir taraftan kotalarla çiftçi sıkıntıya sokuluyor, fazla ekemezsiniz deniliyor. Diğer taraftan fazla üreten, vatandaşın ürününü ucuz fiyattan alarak kâr etmesi engelleniyor" diye konuştu.

2009 yılında tarıma verilen toplam desteğin miktarı, 4 milyar 495 milyon lira yani yaklaşık 3 milyar dolar olduğunu belirten Tepeyurt,"Türkiye'de tarım sektöründe çalışan nüfusu yüzde 30 kabul edersek, yaklaşık bu 21 milyon insana tekabül eder. Fert başına bölecek olursanız tarımsal destek 150-160 dolardan fazla değildir. 2010 yılında verilen toplam destek, 5,8 milyar lira. Bu da yaklaşık 3,5 milyar dolar eder ve fert başına ise yaklaşık 170 dolar düşer. Buna destek demek mümkün mü? Yıllardır çiftçinin kullandığı hem elektrik, hem de akaryakıta, sürekli zam gelir. çiftçi, dünyadaki en pahalı enerjiyi kullanıyor. Zirai mücadele ilaçları, tohumluk ve gübre fiyatları aynı şekilde. Biz çiftçimize gittiğimiz zaman çok rahatız. Çünkü Refahyol iktidarında yaptıklarımızı anlatınca, hemen 'Biz o zaman rahat ettik. 18 bin lira olan buğdayımızı 33 bin liraya sattık. Traktörümüzü yeniledik" diyor. Göreceli miktarları da biliyorlar. Çiftçimiz o zaman, yaklaşık 2,5 kilo buğday satınca, 1 litre mazot alıyordu. Şimdi 55 kuruştan kabul etseniz, 1 litre mazot alamıyor' diye konuşmaktalar"dedi.

Giresungundem


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP İlçe Başkanında Düşen Nüfusa Tepki

CHP İlçe Başkanında Düşen Nüfusa Tepki

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber