Ana Sayfa Ekonomi TİCARET ODASINDAN DEMİRYOLU PROJESİ ZİYARETİ

TİCARET ODASINDAN DEMİRYOLU PROJESİ ZİYARETİ

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Trabzon Ulaştırma Bölge Müdürü Nurettin Aydın'ı ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 12 Mayıs 2010 Çarşamba 20:40
TİCARET ODASINDAN DEMİRYOLU PROJESİ ZİYARETİ

Oda Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu,Başkan Yardımcısı Mustafa Halilbeyoğlu,Yönetim Kurulu üyeleri Fikret Atar ile Kenan Tatlı’nın katıldığı ziyarette OR-Gİ Havalimanı yatırımı ile Doğu Karadeniz Demiryolu projeleri konusu görüşüldü ve yatırımlar hakkında bilgiler alındı.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu,demiryolu ile OR-Gİ Havalimanı projelerinin Giresun’un hayati önem taşıyan yatırımları olduğuna dikkat çekti.

Erzincan üzerinden Doğu Karadeniz’e gelecek olan demiryolu güzergahının önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Çakırmelikoğlu,fizibilite aşamasında olan demiryolu projesinin yatırım periyodunun bölge dengelerini negatif etkilemeyecek düzeyde olmasına dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

GTSO Başkanı Çakırmelikoğlu;”Giresun ve bölgesinin cazibe merkezi olabilmesi, demiryolu ağının limanlar ile birleştirilmesiyle doğru orantılı olduğuna inanmaktayız.Bu bağlamda fizibilite raporu sonucu  alternatif güzergahların tespitinde deniz ulaşımına bağlantıya dikkat edilmesi gerekmektedir.Demiryolu ağının salt Erzincan-Trabzon arasına inşa edilmesinin  ötesinde Ordu,Giresun,Trabzon,Rize ve Artvin illerini kapsayacak şekilde deniz ile bağlantısının olmasına önem verilmesi gerekmektedir.”sözlerini vurguladı.

Demiryolu projesinin son aşamasıyla ilgili bilgi veren Trabzon Ulaştırma Bölge Müdürü Nurettin  Aydın;”Trabzon-Erzincan demiryolu hattının (yaklaşık 320 km.)  idarenin öngördüğü standartlarda olacak şekilde 1/25000 ölçekli güzergah araştırması ve amenajman etüdü,1/5000 ölçekli şertivari haritalarının alınması ve güzergahın bu haritalara işlenmesi,güzergah üzerinde gerekli sondajlar ile laboratuar deneylerinin ve diğer zemin araştırma işlerinin yapılması,tüneller,köprüler,istinat duvarları gibi sanat yapıları ile istasyon tesislerinin ve demiryolunun teknik şartnamedeki esaslara  göre projelerin yapılması,üstyapı,elektrifikasyon,sinyalizasyon, ve telekominikasyon projelerinin yapılması,güzergahın ÇED raporu,fizibilite etüdü,güzergahın keşif ve metrajlarının hazırlanması için DLH İnşaatı Genel Müdürlüğünce 29.06.2009 tarihinde ön yeterlilik ihalesi yapılmış ihaleye başvuran 14 aday sonucunda 6 aday yeterlilik almış ve belli istekliler arasındaki ihale 21.08.2009 tarihinde yapılmıştır.İşin ihalesini Yüksel Domaniç Mühendislik Ltd. Şti. kazanmıştır.Proje ihale bedeli 1.452.684 TL dir.Sözleşmesi tamamlanmış olup,proje çalışmalarına başlanmıştır.2009 yılında 200.000 TL harcama yapılmış,2010 yılı için 1.200.000 TL ödenek verilmiştir.Çalışmalar DLH Genel Müdürlüğünce takip edilmektedir.”dedi.

Doğu Karadeniz’i, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’ya bağlayacak olan demiryolu için fizibilite çalışması neticesinde birden fazla güzergah belirleneceğini ve bu alternatiflerin DLH İnşaatı Genel Müdürlüğüne sunularak Ankara tarafından değerlendirileceğine değinen Bölge Müdürü Aydın;

"Erzincan-Trabzon demiryolu projesi olan bu çalışma Rize-Batum projesi ile bağlanması planlanıyor.Fakat şu iyi bilinmelidir ki,demiryolu projesi güzergahı için,viyadük ve eğimleri yatırıma en uygun  elverişli bir yol seçilecektir. Ancak şuanda tespit edilen bir güzergah yoktur" diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 2018 Yılı Yeni Uygulamalar

2018 Yılı Yeni Uygulamalar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber