Ana Sayfa Ekonomi TİRDEF ÜRETİCİ İLE İMALATCIYI BULUŞTURDU

TİRDEF ÜRETİCİ İLE İMALATCIYI BULUŞTURDU

Tirebolu Dernekler Federasyonu ile Malatya Pazarı A.Ş anlaşmalı ziraat kapsamında yapılacakları tartışmak, kafalarda oluşan sorulara cevap bulmak için kahvaltılı toplantıda bir araya geldiler.

Giriş Tarihi: 1 Şubat 2010 Pazartesi 12:24
TİRDEF ÜRETİCİ İLE İMALATCIYI BULUŞTURDU

Küçük Çamlıca Nagehan Restoranda düzenlenen toplantıya çok sayıda dernek temsilcisi ile Tirebolu köylerinden gelen hemşerilerimizi bir araya getiren toplantıda Malatya Pazarı yetkilileri sorulan sorulara cevap verdiler.

 

Kahvaltı toplantıda TİRDEF adına Genel Başkan Doç. Dr. Halit Keskin söz aldı ve “misafirlere hoş geldiniz” dedi. Keskin, modern toplumlarda tarımın geldiği noktayı özetledikten sonra “bugün bizim için yeni olan bir projeyi Malatya Pazarı yetkilileri ile diğer misafirlerimiz sizlere tanıtacaklar. Bu proje fındık için henüz daha çok yenidir ve ilk defa siz hemşerilerimize takdim edilecektir. Biz federasyon olarak sizleri bir araya getirmek görevini üstlendik ve bunu da yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Siz değerli hemşerilerime ve Malatya Pazarı yetkililerine hoş geldiniz, yapılacak işbirliği için de hayırlı olsun diyorum” dedi.

 

Daha sonra söz alan Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü Başkanı Hasbi Şeker, fındık tarımında yapılan bazı hataları anlattı. Fındığın başkenti Giresun'da fındık verimi düşerken batı illerinde artış gözlendiğine dikkat çeken Şeker, bu durumun nedeninin bilinçli olarak tarım yapılmamasından kaynaklandığını belirtti. Şeker, ''Kısa süreli izinlerde Allah ne verdiyse toplanıp gidiliyor, üretici fındık bahçelerine gerekli hassasiyeti göstermiyor, dolayısı ile alması gerekenden daha az ürün elde edip daha az para kazanıyor. Ayrıca miras yoluyla yer parçalanması olayının önüne geçilmesi gerekmektedir. Fındığa bir tarım ürünü gözüyle bakılmadığı ve Giresunlu ürününe sahip çıkmadığı sürece kaybetmeye devam edecektir'' ifadesini kullandı.

 

Malatya Pazarı A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Besim Çorapçıoğlu ise konuşmasına firmalarını tanıtarak başladı. 140 yıllık bir firmanın daha da büyüyerek gelişmesi için ciddi yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Çorapçıoğlu, bu amaçla Giresun'a kurdukları fındık işleme fabrikasının kısa bir süre sonra hizmete açılacağını fındığı tüccardan değil, üreticiden alacaklarını bu suretle hem kendilerinin hem de üreticinin kazanacağını belirtti.

 

Firma Danışmanı ve Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hikmet Budak, ise yaptığı açıklamada sadece fındık alımı yapmayacaklarını, anlaşma yaptıkları çiftçilerle ortak çalışmalar yapacaklarını söyledi. Budak “artık Ali Amca gübre atmış, ben de atayım; Hasan Abi ilaçlama yapmış ben de yapayım” devrinin bittiğini, hangi gübrenin kullanılacağını, hangi ilacın kullanılacağını, bunların ne zaman yapılacağını bir takvime bağlayacaklarını belirtti. Budak ayrıca yılda en az altı yedi defa bir araya gelerek bilinçlendirme çalışmaları yapılacağını bu suretle de verimin en az yarı yarıya belki daha fazla artacağını da kaydetti.

 

Toplantıya çok büyük bir ilgi gösteren Giresun medyası, soruları ile çiftçilerin kafasında oluşan soruları yetkililere ulaştırdı. Toplantıda medyayı, Giresun Dergisi Sahibi Remzi Mamaşoğlu, Yeni Tirebolu’dan Hasan Kübüç, Medya Tirebolu’dan Yahya İpek,  Vatan Giresun’dan Nuri Yılmaz, TRT Muhabiri Bekir Öztürk, Giresun Haberci’den Nihat Öztürk gibi isimler temsil etti. TİRDEF yönetim kurulu toplantıda tam kadro hazır bulunurken, bir çok Tirebolu derneği başkanlık düzeyinde temsil edildi. Yukarı Boğalı ve Kovanpınar köylülerinin yoğun olarak iştirak ettikleri toplantıda alınacak 600 ton fındığın az olduğu kanaatine varıldı.

 Haber: Abdullah Yazıcı


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 2018 Yılı Yeni Uygulamalar

2018 Yılı Yeni Uygulamalar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber