Ana Sayfa Ekonomi Türkiye'de Tek, Dünyada Üçüncü

Türkiye'de Tek, Dünyada Üçüncü

1982 yılında baba Kadir Yanıkdağ tarafından Topkapı'da küçük bir nalbur dükkânında kurulan ancak sürekli kendini yenileyerek ürün yelpazesini genişleten, yaptığı ihracatlarla Türk ekonomisine katkı sağlayan "KARDEŞLER SİLFİX" halen konusunda ''Türkiye'de tek, Dünyada üçüncü'' firma olma başarısını elinde bulundurmanın haklı gururunu yaşıyor.

Giriş Tarihi: 1 Nisan 2011 Cuma 09:46
Türkiye'de Tek, Dünyada Üçüncü

ÜÇÜZLERİN BAŞARISI

Babalarının kurmuş olduğu şirketi geliştirerek bu gün ''dünyada ilk üçe'' girme başarısını gösteren üçüz kardeşler Yavuz, Selim ve Fatih Yanıkdağ, güçlü AR-GE araştırmaları neticesinde, Silfix SF001 markalı bezi ilk defa üretip dünyada bir ilke imza atarak hem Türkiye hem de dünya pazarına sundular. Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye ithal edilen yabancı marka bezlere karşı da ülkemizde hem fiyat hem de kalite bakımından tartışılmaz bir üstünlük sağladılar.

Kardeşler Silfix Şirket ofisinde yapılan görüşmede üçüz kardeşlerden Yavuz Yanıkdağ haber ekibimize ürünleri ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sayın Yanıkdağ Alucra'dan başlayan ve Dünyaya uzanan başarı öykülerini haber ekibimizden Sadi Toygar'ın sorularına içtenlikle cevap vererek anlattı. 

Sadi Toygar: İş yerinize geldik hayırlı olsun. Yavuz bey öncelikle sizi tanımak istiyoruz. Yavuz Yanıkdağ kimdir?

Yavuz Yanıkdağ: 1969 İstanbul doğumluyum.  Giresun, Alucra Mezmek köyü, yeni adıyla İğdecik köyündenim.

Sadi Toygar: Benim ilk defa gördüğüm ve ilk defa şahit olduğum farklı bir meslek koluyla uğraşıyorsunuz. Bize ve okuyucularımıza işinizle ilgili bilgiler verebilirimsiniz? Mumlu bez ne demek?

Yavuz Yanıkdağ: Bu bezlerin kullanım alanları çok fazla. Ama esas olarak her türlü boyama ve vernik öncesi veya sonrası boyanmış veya verniklenmiş yüzey temizliğine uygun olarak tasarlanmıştır. Kendine özgü yapısı ile toz zerreciklerini tamamen alır ve yüzeyi tertemiz ve tozsuz yapar. Tamamen doğaya özdeş bir madde olan pamuktan imal edilmiştir. Kaliteli ve tülbent benzeri bir dokumaya sahiptir. Yüksek kalitesi sayesinde tozu bezin içine hapsederek farklı yerlere bulaştırmaz, tüm tozları yüzeyden temizler. Dokusunda ve içerisinde kesinlikle silikon bir madde içermez. Yapısı boyaya veya verniğe zarar vermemekle birlikte yüzeyin bozulmasına da sebep olmaz.

Sadi Toygar: Bu işe ne zaman başladınız ve nereden aklınıza geldi?

Yavuz Yanıkdağ: İş hayatımıza 1982 yılında nalbur işiyle başladık. 1984 yılın da ise bu işe girerek mumlu bez üretmeye karar verdik. Bu bezi ilk defa Almanya'da bir firma üretmiş. Şu anki geldiğimiz konum itibari ile de Türkiye'de tek imalatçısı biziz. Fakat tabiî ki Türkiye'de tek üretici olmamıza rağmen hala yurt dışı bazı ülkelerden ülkemize ithalatı da çok yapılıyor. Ama hala Türkiye'de mumlu bezi sadece biz üretiyoruz.

Sadi Toygar: Bu ürünün ham maddesi nedir? Kaç çeşit ürününüz var ve genelde nerelerde ve kimler kullanıyor?

Yavuz Yanıkdağ: Bunun hammaddesi vernik ağırlıklıdır. Bezi %100 pamuklu ince tül kumaştan yapıyoruz. Bizim ürünümüz ağırlıklı olarak oto boya sektöründe ve boyanın kullanıldığı her alanda kullanılmaktadır. Biz bunu iki kategoride üretmekteyiz. Birincisi bez %100 pamuk, diğeri ise silfix soft dediğimiz ürün. Yeni çıkan su bazlı boyalarda, yani eskiden boyalara tiner karıştırılıp vuruluyordu, şimdi bazı boyalar var sağlık açısından su karıştırılarak kullanılıyor. Bu soft dediğimiz bezleri su bazlı boyaların kullanıldığı alanda kullanılması için üretiyoruz. Bunun yanında birkaç tane daha ürünümüz var. Bunlardan bir tanesi Çin setimiz. Bu ürünümüz araba boyası üzerinde oluşan zift lekeleri veya başka lekeleri temizlemede kullanılıyor. Çünkü bu gün herkesin kullandığı pasta cila yapılırsa bir –bir buçuk gün sürüyor ve cila arabanın boyasını incelterek zarar veriyor. Fakat bu ürün iki saatlik bir temizleme süresi arabanın boyasına kesinlikle zarar vermeden boyanın gerçek rengini almasını sağlıyor.

Sadi Toygar: Peki Yavuz bey bu ünlerin dağıtımını ve tanıtımını nasıl yapıyorsunuz? Bunun yanında yurt içi veya yurt dışı fuarlara katılıyor musunuz?

Yavuz Yanıkdağ: Biz ürünlerimizin dağıtımını bayi üzerinden gerçekleştiriyoruz. Yurt dışı ihracatımızda ürünlerimizi gönderdiğimiz yaklaşık 15–16 ülke var. İhracatı kendimiz yapıyoruz. İhracatımızda en önemli ülkeler Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Ukrayna, Moğolistan, Bulgaristan, İran, Irak, Suriye, Romanya ve Gürcistan. Türkiye'de pek fuarlara katılmıyoruz ama yurt dışı fuarlara her yıl katılıyoruz. Kardeşim Selim Yanıkdağ Irak'tan yeni geldi orada bir fuara katıldık.

Sadi Toygar: Peki bu bezler ev temizliğinde de kullanılıyor mu?

Yavuz Yanıkdağ: Normalde ev temizliğinde de kullanılır. Fakat vücut ısımız 36–38 OC derece. Bu sıcaklıkta bezin içeriğindeki yapışkanı çözülüyor. Sildiğimiz yerler saydam madde olduğundan orada bir sorun yaratmaz ve sildiği yeri tertemiz yapar. Kesinlikle hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Aksine normal bir bezle bir yer silindiği zaman toz bir yerden başka bir yere hareket ederek sadece yer değiştirir. Fakat bu bezlerin özelliği tozu kendine çeker ve içine yapıştırır.

Sadi Toygar: Türkiye'de bu işi yapan ilk ve tek firma olarak, bu işi yapmak nereden aklınıza geldi?

Yavuz Yanıkdağ: Bizim esas baba mesleği oto boyacılığı. Rahmetli babam 1970 yıllarında İstanbul'daki ilk oto boyacılarından. Hatta o zamanlar çok ünlü bir oto boyacısı idi. Herkes Kadir Usta diye tanırmış kendisini. Dolayısı ile müşterileri de hep elit ve zengin kesim olduğundan kullandığı malzemelerde o zamana göre bile çok kaliteli imiş. Bu malzemenin hammaddesini 1976–77 yıllarında dünyada bile çok bilen yoktu. Bu ürünü Almanya'da sadece bir firma üretiyordu, O zaman babam oradan getirtiyordu. Sonradan hep beraber nasıl yaparız diye düşündük ve böyle bir ürün elde ettik.

Sadi Toygar: Peki üretim hattınızda kaç kişi çalışıyor?

Yavuz Yanıkdağ: İmalatımız yine Topkapı sanayi sitesinde. Şu anda personel olarak 7 kişi ile bu işi yapıyoruz.

Sadi Toygar: Birazda yöreden bahsedelim. Seni zaman zaman toplantılarda görüyoruz. Biraz sende meraklısın bu işlere. Dernekçiliği nasıl görüyorsun. Siz kendi köy derneğinizin yönetiminde varsın sanırım.

Yavuz Yanıkdağ: Alucra, Mezmek Köyünün, yeni adıyla İğdecik Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği ikinci başkanı seçildim bu dönem. Derneklerin içine ilk defa bu sene aktif olarak katıldım. İnşallah bundan sonra daha sıkı bir şekilde takip ederek bütün etkinliklere katılmayı düşünüyorum. Daha önceleri hem derneğimiz bu kadar aktif değildi hem de işlerimiz buna çok müsait değildi. Şimdi yeni yönetim seçildi. Başkanımız Ömer Metinyurt'un gayretli özverili çalışmalarıyla son derece aktif hale geldi. Bizlerde elimizden geldiğince Ömer Abiye destek olmak üzere çalışmalara katılacağız.

Sadi Toygar: Sayın Yanıkdağ, bizlere vakit ayırdığınız için kendi adıma ve arkadaşlarım Hüseyin Şenel Odacı ve İlhan Çabukol adına size çok teşekkür ediyor, Şebinmedya ve Kelkit Vadisi Sesi Şebinmedya Gazetesi adına işlerinizde başarılarınızın devamını diliyorum.

Yavuz Yanıkdağ: Bende sizlere ve ekibinize buraya kadar zahmet edip gelerek bizleri ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.


Şebinmedya: Sadi Toygar-İlhan Çabukol

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz 2018 Yılı Yeni Uygulamalar

2018 Yılı Yeni Uygulamalar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber