Şehidimizin Defin Programı Belli Oldu

Ana Sayfa » Güncel Haberler » Vadi-Kab Kuruluyor

Vadi-Kab Kuruluyor

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından, Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk, Mesudiye, Suşehri, Koyulhisar, Akıncılar ve Gölova ilçelerinin katılımıyla katı atık birliği kurulması kararlaştırıldı.

 
 
 
Vadi-Kab Kuruluyor

Kelkit vadisinde bulunan ilçe ve belde belediye başkanları toplantısında Kelkit Vadisi Katı Atık Birliğinin (VADİ-KAB) kurulma kararı alındı. Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel'in Başkanlık makamında gerçekleştirilen toplantıda konuşan İlçe Kaymakamı Yusuf Özdemir, Çevre ve Orman Bakanlığının, katı atık tesislerinin kurulması için coğrafi şartlara göre yer belirlediğini söyleyerek, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından, Suşehri ilçesine ortalama 70 kilometre uzaklıkta, Giresun sınırları içinde bulunan Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle birlikte, Ordu iline bağlı Mesudiye ilçeleri ve Sivas'a bağlı Suşehri, Koyulhisar, Akıncılar ve Gölova ilçelerinin katılımıyla katı atık birliği kurulmasının öngörüldüğünü belirtti.

BAKANLIK İSTEDİ, VADİ-KAB KURULDU

Bakanlık tarafından, katı atık birliğinin ivedilikle kurulma talebi istenmesi üzerine böyle bir toplantı gerçekleştirildiğini belirten Özdemir, "Birliğin kurulması durumunda, birlik başkanı illa Suşehri'nden olacak diye bir şey yoktur. Birlik seçimi ile dönüşümlü olarak da başkanlık yapılabilir. Katı atık tesisinin kurulması durumunda ek bir gelir olacak ve hem ülke, hem de birliğin ekonomisine katkı sağlayacaktır" dedi. Toplantıda görüşlerini dile getiren Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel, katı atık tesisinin bulunmaması bölgenin genel bir sorunu olduğunu belirterek, "Katı atık kurulması için çıkan yasa gereği, katı atık tesislerinin nüfuslarına göre, yapılması için belirli yıllar verildiğini, çıkan yasa gereğince Suşehri'nin de belirtilen ilçelerin katılımıyla kurulacak birlik çatısı altında 7 yıl içerisinde bu tesisi kurması gerektiğini söyledi. 2006 yılında çıkan bu yasanın 2013 yılında kurulması gerektiğini belirten Sel, "Bu tarihe kadar bu tesisimizi kurmamız gerekmektedir. Bu katı atık tesisinin kurulmasında tek belediyenin altından kalkması mümkün değildir. En az yedi belediyenin birleşimi ile olması daha uygun olur. Çünkü giderleri fazla. İsim olarak Vadi Katı Atık Birliği (VADİ-KAB) adı altında başkanlarımızın görüşleri ve alacakları meclis kararlarıyla uygunluk istiyoruz" dedi.

İLÇELERE ÇÖP KAMYONU ALINACAK

Avrupa Birliği uyum yasaları gereği, herkesin kendi kafasına göre çöplerini istedikleri yerlere atamayacağını belirten Sel, "AB yasaları gereği, çöplerin bertaraf edilmesi gerekmektedir. Belirtilen ilçelerimizin katılımıyla kurulacak olan Katı Atık Toplama Merkezinin ilçemize kurulması takdirde, Akıncılar, Gölova ve Çamoluk ilçeleri için bir kamyon, Koyulhisar ve Mesudiye ilçeleri için bir kamyon alınarak çöplerinin kısa yolla toplanması uygun olacağı düşüncesindeyim. Şayet bu tesisin kurulmamsı durumunda, her gün Sivas'a 150 kilometre gidiş, 150 kilometre geliş olmak üzere günde 300 km yol gidilerek bu işin zor olacağı düşüncesindeyim" şeklinde konuştu.

MECLİS KARARI ALINMASI ŞART

Katı Atık Birliğinin kurulması durumunda, belediyelerin meclis kararının alması ile birlikte ilk genel kurulun Kaymakamlık başkanlığında gerçekleştirildiğini belirten Sel, ilk genel kurulda birlik başkanı ve yönetim seçimi yapıldığına değindi. Koyulhisar Belediye Başkanı İlhan Eren ise yaptığı konuşmada, birliğin bir an önce kurulması gerektiğini söyleyerek, Bakanlık tarafından belirlenen belediyelere tekrar bir yazı gönderilmesinin uygun olacağını söyledi. Çamoluk Belediye Başkanı Özcan Çinici yaptığı konuşmada, Katı Atık Birliği'nin kurulmasının kendilerini büyük bir yükten kurtaracağını, bu sebeple Çamoluk ilçesi olarak meclis kararını alan ilk ilçe olduklarını dile getirerek, Çamoluk ilçesine bağlı Yenice beldesinin de bu Katı Atık Birliği'ne katılmasını istediğini söyledi. Ordu'nun Mesudiye İlçe Belediye Başkan Vekili Nusret Koçyiğit ise, Katı Atık Tesisi'nin kurulmasının çok önemli bir konu olduğunu, özellikle Ordu'dan gelen ekiplerin ilçelerde bu konu üzerinde çok denetimler yaptıklarını, ama yinede cezalardan kurtaramadıklarını dile getirerek, tesisin bir an önce kurulmasını istedi ve bu konu ile ilgili, birliğin kurulması için meclis kararlarını aldıklarını söyledi. Toplantıda, Katı Atık Birliği'nin kurulması için meclis kararı almayan belediyelerin Ocak ayı meclisinde bu kararları alması kararlaştırıldı.

Giresungazete

 
16 Aralık 2010 Perşembe 10:16
Okunma: 978
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Arşiv
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak02:48
 • Güneş05:01
 • Öğlen12:44
 • İkindi16:42
 • Akşam20:06
 • Yatsı21:59
 
Anket
Alucra'nın Gelişiminde Öncelik Ne Olmalı?
Sosyal ve Kültürel Tesisler
Kültürel Festival ve Eğlenceler
Üniversitemizin Büyümesi ve Gelişmesi
Nüfusun ve Şehirleşmenin Büyümesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1522 - Rodos'un Osmanlı donanmasınca fethi.
1774 - Osmanlı Padişahı III. Mustafa öldü. I. Abdülhamit tahta çıktı.
1793 - Vatana ihanetten suçlu bulunan Fransa kralı XVI. Louis, giyotinle idam edildi.
1899 - Opel ilk otomobilini üretti.
1908 - New York belediyesinin aldığı bir kararla kadınların toplum içinde sigara içmeleri yasaklandı.
1911 - İlk Monte Carlo Rallisi başladı.
1921 - İtalyan Komünist Partisi kuruldu.
1924 - Vladimir İlyiç Lenin öldü.
1925 - Arnavutluk Cumhuriyeti ilan edildi.
1941 - II. Dünya Savaşı: Avustralya ve Birleşik Krallık birlikleri Tobruk-Libya'ya saldırı başlattı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Kuzey Afrika cephesinde Rommel'in Sirenayka taarruzu.
1942 - Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1943 - Varlık Vergisi ödemesinin son günüydü. Vergisini ödemeyen mükelleflerin ev ve işyerlerindeki malları haczedildi, daha sonra da icra yoluyla satış yöntemiyle vergileri tahsil edildi.
1946 - Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu kuruldu.
1951 - Kore'den ilk hasta ve yaralı kafilesi, Ankara'ya geldi.
1952 - Milli Savunma Bakanlığı, Kore'de 34 subay, 46 astsubay ve 1252 erin şehit olduğunu açıkladı.
1952 - Eski Ordu milletvekili, mizah dergisi Akbaba'nın sahibi Yusuf Ziya Ortaç Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etti.
1954 - İlk nükleer denizaltı Nautilus, Connecticut'ta denize indirildi.
1958 - Lefkoşa'da taksim lehine gösteri yapan Kıbrıslı Türk gençlerine İngiliz askerleri müdahale etti; bir genç ağır yaralandı, altı kişi tutuklandı.
1959 - Ulus gazetesi yazı işleri müdürü Ülkü Arman ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu birer yıl hapse mahkum oldu; gazete bir ay süreyle kapatıldı. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun "Nalıncı Keseri" başlıklı yazısı dava konusu olmuştu.
1961 - Saraçhane Tiyatrosu açıldı. İlk olarak Cevat Fehmi Başkut'un Hacıyatmaz oyunu sahnelendi.
1963 - 21-25 Ocak'da şiddetli soğuklar ülkenin her yanını etkiledi. Elektrikler, sular kesildi, trenler yollarda kaldı; Uludağ'da kar kalınlığı 25 metre.
1967 - Türkiye Milli Talebe Federasyonu'nun beş yöneticisi günü tutuklandı. Sencer Güneşsoy, Baykan Kalaba, Naci Özdemir, Hüsnü Temiz, Kâzım Musa bir gün önce polis tarafından mühürlenen federasyon binasına girmek istemişlerdi.
1967 - Uluslararası Las Vegas Maratonu'nda İsmail Akçay ikinci oldu. İsmail Akçay'ın derecesi 2 saat, 23 dakika, 3 saniyeydi.
1970 - Jumbo-Jet Boeing 747 ticari seferlerine başladı.
1972 - Cidde'ye yaptığı Hac seferinden dönen Marmara adlı THY uçağı 5 kişilik mürettebatıyla düştü. Hostes Hülya Maviler yanarak öldü, diğerleri yaralı olarak kurtarıldı.
1976 - Concorde, Londra-Bahreyn ve Paris-Rio de Janeiro hatlarında ticari uçuşlarına başladı.
1977 - Amerika Birleşik Devletleri başkanı Jimmy Carter, Vietnam savaşı sırasındaki asker kaçaklarının hemen hepsini affetti.
1981 - 444 gündür Tahran'da rehin tutulan Amerikalılar serbest bırakıldı.
1981 - Ankara Cumhuriyet Savcı Yardımcısı Doğan Öz'ü öldürmekten sanık sağ eylemci İbrahim Çiftçi, Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nce üçüncü kez ölüm cezasına çarptırıldı.
1983 - Eski İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan tahliye edildi. İsvan, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasında yargılanmaktaydı.
1985 - 1983'ten beri süren Yazarlar Sendikası davasında sanıklar beraat etti.
1990 - Adnan Oktar ve müridi oldukları öne sürülen 66 erkek ve 68 kadın gözaltına alındı.
1992 - İstanbul'da evlerde doğal gaz kullanılmaya başladı.
1996 - Özgürlük Ve Dayanışma Partisi kuruldu.
1996 - Filistin'de ilk kez devlet başkanlığı seçimleri yapıldı. Yaser Arafat devlet başkanı seçildi.
1997 - Atatürkçü Düşünce Derneği, Başbakan Necmettin Erbakan hakkında konutta verdiği yemek daveti nedeniyle suç duyurusunda bulundu.
1999 - Amerikan tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu: sahil güvenlik kuvvetlerinin durdurduğu bir gemide 4.300 kg kokain ele geçirildi.
2005 - İzmit İşletmesinin kapatılmasını protesto için fabrikaya kapanan SEKA işçileri, Kurban Bayramı'nı fabrikada geçirdi.
 
Süper Loto
19.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010727325051
 
 
Kurumsal

İçerik

  Gündem

  Siyaset

  Teknoloji

  alucrahaber