Ana Sayfa Güncel Vadi-Kab Kuruluyor

Vadi-Kab Kuruluyor

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından, Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk, Mesudiye, Suşehri, Koyulhisar, Akıncılar ve Gölova ilçelerinin katılımıyla katı atık birliği kurulması kararlaştırıldı.

Giriş Tarihi: 16 Aralık 2010 Perşembe 10:16
Vadi-Kab Kuruluyor

Kelkit vadisinde bulunan ilçe ve belde belediye başkanları toplantısında Kelkit Vadisi Katı Atık Birliğinin (VADİ-KAB) kurulma kararı alındı. Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel'in Başkanlık makamında gerçekleştirilen toplantıda konuşan İlçe Kaymakamı Yusuf Özdemir, Çevre ve Orman Bakanlığının, katı atık tesislerinin kurulması için coğrafi şartlara göre yer belirlediğini söyleyerek, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından, Suşehri ilçesine ortalama 70 kilometre uzaklıkta, Giresun sınırları içinde bulunan Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle birlikte, Ordu iline bağlı Mesudiye ilçeleri ve Sivas'a bağlı Suşehri, Koyulhisar, Akıncılar ve Gölova ilçelerinin katılımıyla katı atık birliği kurulmasının öngörüldüğünü belirtti.

BAKANLIK İSTEDİ, VADİ-KAB KURULDU

Bakanlık tarafından, katı atık birliğinin ivedilikle kurulma talebi istenmesi üzerine böyle bir toplantı gerçekleştirildiğini belirten Özdemir, "Birliğin kurulması durumunda, birlik başkanı illa Suşehri'nden olacak diye bir şey yoktur. Birlik seçimi ile dönüşümlü olarak da başkanlık yapılabilir. Katı atık tesisinin kurulması durumunda ek bir gelir olacak ve hem ülke, hem de birliğin ekonomisine katkı sağlayacaktır" dedi. Toplantıda görüşlerini dile getiren Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel, katı atık tesisinin bulunmaması bölgenin genel bir sorunu olduğunu belirterek, "Katı atık kurulması için çıkan yasa gereği, katı atık tesislerinin nüfuslarına göre, yapılması için belirli yıllar verildiğini, çıkan yasa gereğince Suşehri'nin de belirtilen ilçelerin katılımıyla kurulacak birlik çatısı altında 7 yıl içerisinde bu tesisi kurması gerektiğini söyledi. 2006 yılında çıkan bu yasanın 2013 yılında kurulması gerektiğini belirten Sel, "Bu tarihe kadar bu tesisimizi kurmamız gerekmektedir. Bu katı atık tesisinin kurulmasında tek belediyenin altından kalkması mümkün değildir. En az yedi belediyenin birleşimi ile olması daha uygun olur. Çünkü giderleri fazla. İsim olarak Vadi Katı Atık Birliği (VADİ-KAB) adı altında başkanlarımızın görüşleri ve alacakları meclis kararlarıyla uygunluk istiyoruz" dedi.

İLÇELERE ÇÖP KAMYONU ALINACAK

Avrupa Birliği uyum yasaları gereği, herkesin kendi kafasına göre çöplerini istedikleri yerlere atamayacağını belirten Sel, "AB yasaları gereği, çöplerin bertaraf edilmesi gerekmektedir. Belirtilen ilçelerimizin katılımıyla kurulacak olan Katı Atık Toplama Merkezinin ilçemize kurulması takdirde, Akıncılar, Gölova ve Çamoluk ilçeleri için bir kamyon, Koyulhisar ve Mesudiye ilçeleri için bir kamyon alınarak çöplerinin kısa yolla toplanması uygun olacağı düşüncesindeyim. Şayet bu tesisin kurulmamsı durumunda, her gün Sivas'a 150 kilometre gidiş, 150 kilometre geliş olmak üzere günde 300 km yol gidilerek bu işin zor olacağı düşüncesindeyim" şeklinde konuştu.

MECLİS KARARI ALINMASI ŞART

Katı Atık Birliğinin kurulması durumunda, belediyelerin meclis kararının alması ile birlikte ilk genel kurulun Kaymakamlık başkanlığında gerçekleştirildiğini belirten Sel, ilk genel kurulda birlik başkanı ve yönetim seçimi yapıldığına değindi. Koyulhisar Belediye Başkanı İlhan Eren ise yaptığı konuşmada, birliğin bir an önce kurulması gerektiğini söyleyerek, Bakanlık tarafından belirlenen belediyelere tekrar bir yazı gönderilmesinin uygun olacağını söyledi. Çamoluk Belediye Başkanı Özcan Çinici yaptığı konuşmada, Katı Atık Birliği'nin kurulmasının kendilerini büyük bir yükten kurtaracağını, bu sebeple Çamoluk ilçesi olarak meclis kararını alan ilk ilçe olduklarını dile getirerek, Çamoluk ilçesine bağlı Yenice beldesinin de bu Katı Atık Birliği'ne katılmasını istediğini söyledi. Ordu'nun Mesudiye İlçe Belediye Başkan Vekili Nusret Koçyiğit ise, Katı Atık Tesisi'nin kurulmasının çok önemli bir konu olduğunu, özellikle Ordu'dan gelen ekiplerin ilçelerde bu konu üzerinde çok denetimler yaptıklarını, ama yinede cezalardan kurtaramadıklarını dile getirerek, tesisin bir an önce kurulmasını istedi ve bu konu ile ilgili, birliğin kurulması için meclis kararlarını aldıklarını söyledi. Toplantıda, Katı Atık Birliği'nin kurulması için meclis kararı almayan belediyelerin Ocak ayı meclisinde bu kararları alması kararlaştırıldı.

Giresungazete

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber