Ana Sayfa Genel Vadinin Üç Kardeşi Birarada

Vadinin Üç Kardeşi Birarada

Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk, Yenice sivil toplum kuruluşları, toplumsal gelişme için ortak paydada ilk defa buluştular çıkan karar : ŞİMDİ BİRLİK ZAMANI!

Giriş Tarihi: 21 Mart 2011 Pazartesi 13:06
Vadinin Üç Kardeşi Birarada
Vadinin geleceğine hep birlikte sahip çıkan Sivil toplum kuruluşları güç birliği için ilk adımları attılar. Şimdi Sivil toplum kuruluşlarının imtihan vakti...!!

Kelkit Vadisinin merkezinde bulunan Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk, Yenice, ticaret, eğitim ve kültür merkezi durumunda olup, civardaki birçok yerleşim beldesinin ekonomik, sosyal ve siyasal ihtiyaçlarını karşılayan bölgesel güç konumundaydı. Fakat azalan nüfus ile eski cazibesini yitiren bölgeye tekrar eski konumuna getirmek için uğraşan Sivil toplum kuruluşları Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneğinin organize ettiği kahvaltılı tanışma, kaynaşma toplantısında bir araya geldiler. Levent Şirvan tesislerinde yapılan kahvaltılı toplantıda 200'e yakın sivil toplum kuruluşu başkanları hazır bulundu. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç tarafından destek verilen toplantının organizasyonu STK'dan sorumlu dernek yöneticileri Mustafa Koca ve Selim Çiftçi tarafından yapıldı.

Açılış konuşması STK Komisyonu başkanı Mustafa Koca tarafından yapıldı. Divan heyetine ilçelerden birer temsilcinin katıldığı, Başkan Av.Hakan Özbay'dan oluşan divan heyetine, Alucra'dan Kadir Bekiroğlu, Selim Çiftçi ve Çamoluk'tan Eşref Kınataş tarafından temsil edildi.

Av.Hakan Özbay, toplantının amacı ve önemi hakkında katılımcılara verdiği bilgide Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk, Yenice ve yöresinin temel sorunlarının istişare edilerek müzakereye açılması, ayda bir defa olmak üzere temel sorunlar hakkında birlikte hareket edilerek çözüm yollarının bulunması ve komisyonlar kurulması ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin kendilerini tanıtması gündem maddeleri arasında yer almaktadır, dedi.

KELKİT VADİSİNİN BEREKETLİ TOPRAKLARI GELECEĞİNE UMUTLA BAKIYOR

Toplantıya ev sahipliği yapan Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Başkanı Yücel Kısa, gündem maddeleri hakkında bilgi verdiği konuşmada, birlik, beraberlik içinde hareket edilmesi gerektiğini, yörenin geri kalmışlığı, nüfusun azaldığını, yatırımların gerektiğini ve köydes projelerinin ödeneklerinin takibi konusunda ısrarlı olacaklarını söyleyerek, bundan sonra Vadimizin bereketli topraklarının insanları geleceğine umutla bakacaklar, toplantıya destek veren Başkan Şükrü Genç ve davetlilere teşekkürlerini sundu.

Vakıf Başkanı Avni İşçan, birlikte hareket ederek başaramayacağımız iş yoktur, diyerek başarılar, diledi.

Alucra Vakfı Başkanı Necdet Bekçi; İlk defa böyle bir organizasyon yapılıyor, böyle toplantıların sık sık yapılması gerekir, el ele kol kola verip Şebinkarahisar'ı tekrar il yapmalıyız. Bu konuda Alucra hep yanınızda olacaktır. Toplantıya davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum, dedi.

Alucra Dernekler Birliği Başkanı Osman Çoruh, konuşmasına bütün ilçelerimiz için yapılan bu toplantı inşallah hayırlı olur, emeği geçenlere teşekkür ederim, dedi.

Çamoluk Dernek Başkanı Yaşabey Kalebaşı; Şebinkarahisar önderliğinde yapılan bu oluşum bizleri çok sevindirdi. Daha çok bir araya gelerek sorunlarımıza çözüm bulma gayreti içine girmemiz gerekir. Yöremizin nüfusunu azaltmak yerine çoğaltmamız gerekir. Bundan sonraki programlarda örnek projeler yapılmasını istiyorum,birlikteliğimiz hayırlı olsun, dedi.

Yenice Dernek Başkanı Hasan Kacı, teşekkür konuşması yaparak, başarılar diledi.

Çamoluk Belediye Başkanı Özcan Çinici, isabetli bir karar, destekliyoruz, projeler üretmeli, azalan nüfusun artırılması için çalışmalar yapılmalı ve tatbik edilmelidir diyerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç,toplantının çok önemli olduğunu söyleyerek,ilk defa yapılan bu toplantıyı tertip edenleri kutluyorum,dedi.

Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçelerinin ve Yenice beldesinin köy/mahalle başkanlarının kendilerini tanıtarak yaptıkları konuşmalarda, Kelkit Vadisi Medya Birliği üyeleri açıklamaları ile toplantıya damgasını vurdu. Birlik Genel sekreteri Mustafa Bayındır, Şebinkarahisar tekrar il olma hakkını almalıdır konuşması yoğun alkış aldı. Birlik Başkan yrd. ve Alucra Eğitim Derneği Başkanı Tülay Dolu, Başkan Şükrü Genç'in yanına giderek randevu talep etmesine Başkandan jet hızı ile gelen randevu talebiniz kabul edilmiştir sözü ile yoğun alkış oldu.

Vadi Medya Birliği Başkanı Sadi Toygar, medyanın ve insanlarımızın özlediği bu tablodur, fazla söze gerek yok, bu birlikteliği bir yıl evvel medya birliği olarak bizler başlattık, sivil toplum kuruluşlarımıza desteklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz, katılanlara ve emeği geçenlere teşekkür ederim, dedi.

Yıldız teknik üniversitesinde Uluslararası İlişkiler bölümünde okuyan Japon öğrenci Keisuke Wakizaka,Türk-Japon dostluğu adına ve 11 Martta Japonya'da meydana gelen depremde zarar gören memleketi Miyagi'de olan kayıplar verdiklerini, Türk dostlarının kendisine yardım ettiğini ve yalnız bırakmadığını, Türkiye Cumhuriyeti Devlerine ve halkına sonsuz teşekkür ederek Türkçe olarak yaptığı konuşmasında, Ağustos ayında Şebinkarahisar'a gittiğini, çok beğendiğini söyleyerek, "Hepimiz Türküz, Yaşasın Güçlü Türkiye'' diyerek yoğun alkış aldı.

CHP Milletvekili aday adayı Müslüm Eriş, kendisini tanıtarak aday adaylığı hakkında bilgi verdi.

Toplantıya katılan protokol, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Çamoluk Belediye Başkanı Özcan Çinici,Şebinkarahisar Vakfı Başkanı Avni İşçan, Alucra Vakıf Başkanı Necdet Bekçi, Alucra Dernekler Birliği Başkanı Osman Çoruh, Çamoluk Dernek Başkanı Yaşabey Kalebaşı, Yenice Beldesi Dernek Başkanı Hasan Kacı, İstanbul Üniversitesi Orman fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr.Ömer Saraçoğlu, İst. Üniversitesi öğretim üyesi Şule Özbal, Bakırköy 13. Ağır ceza hakimi başkanı Hayri Özdal, İBB Zabıta amiri Ünsal Yılmaz, Alucra Eğitim Derneği Başkanı Tülay Dolu, Kelkit Vadisi Medya Birliği üyeleri, sanatçılar Nurettin Karadeniz ve Yasin Yeşil katıldılar.

Demokrat parti Genel Başkanı Sayın Namık Kemal Zeybek, aynı tesislerde toplantısı olduğundan dolayı, Vadi Sivil toplum kuruluşlarının toplantısına gelerek başarılar diledi.

Bir dahaki toplantının Alucra Vakfı ev sahipliğinde yapılması ve kurulacak komisyonlar aracılığı ile toplantıların düzenli olarak yapılması benimsendi.

Kelkit Vadisi Sivil toplum kuruluşları bu toplantının sonuçları ve bundan sonraki toplantıların imtihan olacağını düşünerek, proje üreterek toplantıya katkı sağlamaları temennisi ile Vadimize hayırlı, uğurlu olsun.Haber: Sadi Toygar
Resimler: Mustafa Bayındır
Kelkit Vadisi Medya Birliği

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Ordu'ya Düşen Şehid Ateşi Alucra'yı da Yaktı

Ordu'ya Düşen Şehid Ateşi Alucra'yı da Yaktı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber