Ana Sayfa Güncel VALİMİZ MUSTAFA YAMAN'A HAPİS CEZASI

VALİMİZ MUSTAFA YAMAN'A HAPİS CEZASI

Giresun Valisi Mustafa Yaman hakkında seçim dönemindeki yardımlarla ilgili davada karar verildi.

Giriş Tarihi: 12 Şubat 2010 Cuma 15:08
VALİMİZ MUSTAFA YAMAN'A HAPİS CEZASI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Vali Yaman'ın yerel seçimler öncesinde başlattığı "beyaz eşya dağıtımı" nedeniyle "seçimin düzenine ve dürüstlüğüne ilişkin YSK kararlarını uygulamakta duyarsızlık gösterdiğine" hükmetmişti. Kurulun şikayeti üzerine İçişleri Bakanlığı konunun incelenmesi için 2 mülkiye başmüfettişi görevlendirmişti.

Giresun Valiliğine atanan eski Tunceli Valisi Mustafa Yaman hakkında, 29 Mart yerel seçimlerinden önce yapılan beyaz eşya ve mobilya yardımı nedeniyle dava açılmıştı. Yargıtay Başsavcılıgı, Vali Yaman'ın Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'a muhalefetten, 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istemişti.
Başsavcılık, soruşturmanın ardından hazırladığı iddianameyi, yargılamanın yapılacağı Yargıtay 8. Ceza Dairesi'ne gönderdi. Yargıtay 8. Dairesi bugün kararını açıkladı.

Yaman, "Memur ve hizmetlileriyle her türlü araç, gereç ve imkanlarını siyasi bir partinin veya adayın emrinde veya herhangi bir siyasi faaliyette çalistırmaları, kullanmalari veya kullandırılmaları yasaktır" hükmünü ihlal etmekle suçlanıyordu.

Daire, "Yardımların bir siyasi partinin lehine kullanıldığı" gerekçesiyle Vali Yaman, 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Yaman'a "kamu görevi üstlenmesinden men" ile "seçme ve seçilme hakkından men" cezası da verildi. Ancak Yaman'ın cezası ertelendi. Yargıtay, Vali Yaman hakkındaki gerekçeli kararı açıklamayı erteledi. Böylece, Yaman 5 yıl içinde benzer suç işlemezse cezası ortadan kalkacak. (ANKA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Okul Arkadaşlarından Şehit Ailesine Ziyaret

Okul Arkadaşlarından Şehit Ailesine Ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber