Ana Sayfa Güncel Vatandaşın Ev Projesi Hazır

Vatandaşın Ev Projesi Hazır

Giresun İl Genel Meclisi Başkanı Osman Öden, vatandaşların artık bina yaptırmak için yüksek bedelli proje hazırlatmalarına gerek kalmadığını, İl Özel İdaresi İmar Müdürlüğü tarafından hazırlanan örnek projelerin vatandaşların hizmetine sunulduğunu bildirdi.

Giriş Tarihi: 15 Temmuz 2010 Perşembe 09:06
Vatandaşın Ev Projesi Hazır

Öden, yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşların bugüne kadar yapacakları binaların projelerini piyasada bulunan mimar ve mühendislere kendi imkanlarıyla yaptırdığını anımsatarak, İl Özel İdaresi İmar Müdürlüğü tarafından taban alanları 70 ve 105 metrekare arasında değişen, değişik tip ve ebatlarda 8 ayrı tip proje hazırlandığını, bu projelerden arzu edilenin İl Genel Meclisi'nin belirlediği 200 lira bedel karşılığında alınabileceğini belirtti.

Köylerdeki yapılaşmaların bir imar düzenine tabi olduğunu ve binaların projeli olarak yapılması gerektiğinin vurgulayan Öden, şunları kaydetti:

''Yapılan proje çalışması yasal dayanağını, İmar Kanunu'nun 28. maddesinde yapılan değişikten almaktadır. Bu değişiklik ile kırsal alanda yer alan yapı kalitesinin artırılması hedeflenmiştir. Kanunun 27. maddesi kapsamındaki yapılardan olan köylerdeki konut, tarım ve hayvancılık amaçlı yapı ve tesisler ile entegre tesis niteliğinde olmayan ruhsata tabi tarım ve hayvancılık yapılarına ait etüt ve projeler, il özel idarelerince veya bakanlığın taşra teşkilatı olan Bayındırlık ve İskan Müdürlükleri tarafından hazırlanabilir. Bu tarım ve hayvancılık yapılarına dair fenni mesuliyet, İl Özel İdaresinin veya ilgili müdürlüğün mimar ve mühendisleri tarafından üstlenilebilir. Bu yeni uygulamayla birlikte vatandaşlarımız artık proje hazırlatmak için yüksek bedel ödemek zorunda kalmayacak. Tip projeleri kendi isteğine uygun bulmayan vatandaşlarımızın kendi istek ve arzularına göre piyasada proje yaptırmalarında hukuki bir engel de bulunmamaktadır.''

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Alucra'nın 2017 Nüfusu Belli Oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber