Sarıkamış Şehitlerimiz Unutulmadı

Ana Sayfa » Güncel Haberler » VELİ PAŞA NEREDE TERÖR ORADA!

VELİ PAŞA NEREDE TERÖR ORADA!

Zaman Gazetesinde yayınlanan haberde Karadenizdeki terör olaylarını kaleme alan Melik Duvaklı, ilçemizde de yaşanan terör olaylarını bakın nasıl analiz ediyor.

 
 
 
VELİ PAŞA NEREDE TERÖR ORADA!
Güneydoğu'da yaşanan olaylar, batı bölgelerinde linç girişimleri eş zamanlı olarak Karadeniz'in iç bölgelerinde kalan Reşadiye'den şehit haberleri geldi.

Bu bölge daha çok marjinal sol örgütlerin faaliyet alanı. Belli dönemlerde PKK da burada diğer örgütlerle beraber eylemlerde bulundu. Son saldırıyı henüz üstlenen örgüt olmadı. Eylem daha çok derin güçleri işaret ediyor. Saldırı bölgesinin geçmişi ilişkiler ağını deşifre ediyor. Örgütlerin bölgede faaliyet göstermeye başladığı tarih çok dikkat çekici. Ergenekon tutuklusu emekli tuğgeneral Veli Küçük 1996 yılında generalliğe terfi ettirilerek Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı görevine atandı. Emniyet Genel Müdürlüğünün raporuna göre PKK da bu tarihten itibaren bölgede faaliyet göstermeye başladı. Diğer marjinal sol örgütlerle ortak eylemlere imza attı.1998 yılına ait emniyet raporunda PKK'nın 1997 yılından itibaren Giresun'a yerleşmeye başladığı bilgisine yer veriliyor. 1997 yılında TBMM'ye soru önergesi veren dönemin CHP Sivas Milletvekili Mahmut Işık da Veli Küçük'le terör eylemleri arasındaki paralelliği sorguluyor.

Veli Küçük'ün Kocaeli İl Jandarma Alay Komutanı olarak görev yaptığı dönemde bölgenin adı "şeytan üçgeni"ne çıkmıştı. 1996 yılında generalliğe terfi eden Küçük aynı yıl Giresun'a tayin edildi. Karadeniz'de Giresun'da konuşlandırılan Giresun Bölge Komutanlığının kuruluşunu tamamlayarak 2 sene Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı görevinde bulundu. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 1998 yılında hazırlanan "Doğu Karadeniz Bölgesi Terör Haritası" başlıklı raporda PKK'nın Haziran 1997'den itibaren Giresun ve çevresinde faaliyet göstermeye başladığı belirtiliyor. Rapordaki şu ifadeler dikkat çekici: "Haziran 1997'den bu yana bölgede faaliyet gösteren PKK, Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleri kırsalıyla Alucra merkezindeki eylemleriyle kendini göstermiştir. PKK'lılar Giresun'a geçiş için Gümüşhane'nin Şiran ilçesi kırsalını kullanmaktadır. Şiran'a bağlı bazı köyler, Çimen dağlarının eteklerinde ve ormanla kaplı olduğu için barınmaya uygundur. PKK paralelindeki TDP ise Doğankent ilçesinde örgütlenmektedir."

Küçük'le ilgili bu ilginç durum tam 11 yıl önce meclis gündemine de gelmiş. Eski CHP Sivas milletvekili tarafından 10 Ekim 1997 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisine verilen soru önergesinde Veli Küçük'ün görev yaptığı yerlerde suç patlaması yaşandığına dikkat çekilerek bunun nedenleri soruluyor: "Susurluk Komisyonu'nun tutanaklarında Tuğgeneral Veli Küçük'ün Kocaeli'nde görevde bulunduğu süre içinde çeşitli gasp ve faili meçhul cinayetlerde artış olduğu tanık ifadelerinde belirtilmektedir. Basında ve devletin elinde bulunan bu kadar yazılı belgede adı geçen general çeşitli olaylarda sık sık geçmektedir. Şimdi bu general Giresun ilinde bulunmakta olup, tesadüfe bakınız, yol kesmeler gasp ve baskınlar bu ilimiz ve çevresinde de yoğunlaşmıştır."

Verdiği soru önergesinde bu gerekçelere yer veren Mahmut Işık, cevaplanması için şu soruları yöneltiyor: "Veli Küçük'ün görev yaptığı süre içinde Kocaeli'nde yaşanan olaylar nelerdir? Bu görevli Giresun'da göreve başlamadan önce o bölgede, terör sayılabilecek herhangi bir olay yaşanmış mıdır? Adı geçen general bu bölgeye tayin olduğundan bu yana, yol kesme, gasp, faili meçhul cinayet sayısı nedir? Olaylarda herhangi bir artış var mıdır? Bölgede şu anda meydana gelen yol kesme, gasp, faili meçhul cinayet ve şehit olan güvenlik kuvveti sayısı ile diğer olaylar ile Kocaeli ve Sakarya'daki olaylar arasında bir benzerlik var mıdır? Hakkında bu kadar yazılı ve sözlü iddialar bulunan adı geçen görevlinin bu kadar hassas bir bölgeye atanmasını doğru buluyor musunuz?"

Milletvekilinin verdiği bu yazılı soru önergesine 18 Aralık 1997 tarihinde cevap veriliyor. Dönemin devlet bakanı Yücel Seçkiner imzalı iki cümlelik cevapta soruların hiç birine cevap verilmezken sadece şu yorumda bulunuluyor: "Halen Giresun Jandarma Bölge Komutanı olarak görev yapmakta olan Tuğgeneral Veli Küçük, Türk Silahlı Kuvvetleri Atanma Yönetmeliği'ne uygun olarak bu göreve atanmıştır. Bu personelin mevcut ve önceki görev yerlerinde, iddia edildiği gibi ülkenin diğer bölgelerindekilerine nazaran dikkati çeken tarz ve miktarda olay cereyan etmemiştir."

2001'de Tuncay Güney'le yapılan mülakatta, Veli Küçük'ün Giresun'da görev yaptığı dönem içerisinde Dursun Karataş'la ve Abdullah Öcalan'la arasının iyi olduğu ifade ediliyor. Bu ilişki ağlarını yöneten ise Meral Kır (Meral Kıdır) isimli bir kadın. Küçük, kitapları da olan Kır'a "Meral, Dursun'a söyle, benim bölgemde PKK'yla yaptıkları ittifakı bozsunlar" diyor. Yine aynı bölümde, Abdullah Öcalan'ın Veli Küçük'e bir kitap içerisinde mektup gönderdiği anlatılıyor.

Zaman Gazetesi

09.12.2009 Tarihli Haber
 
9 Aralık 2009 Çarşamba 12:17
Okunma: 1489
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Arşiv
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
 • İmsak02:48
 • Güneş05:01
 • Öğlen12:44
 • İkindi16:42
 • Akşam20:06
 • Yatsı21:59
 
Anket
Alucra'nın Gelişiminde Öncelik Ne Olmalı?
Sosyal ve Kültürel Tesisler
Kültürel Festival ve Eğlenceler
Üniversitemizin Büyümesi ve Gelişmesi
Nüfusun ve Şehirleşmenin Büyümesi
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1535 - İspanyol fatih (Konkistador) Francisco Pizarro Peru'nun başkenti Lima'yı keşfetti.
1778 - İngiliz kaşif James Cook, Hawaii'ye ulaştı.
1886 - Kadınlar, Şükufezar dergisinde "saçı uzun aklı kısa" deyimine karşı mücadele başlattı.
1896 - X-ışınları cihazı ilk kez New York'ta halka tanıtıldı. "X" adı, ne tür bir ışın olduğunun bilinmeyişini simgeliyordu.
1903 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Theodore Roosevelt'in Birleşik Krallık Kralı VII. Edward'a gönderdiği radyo mesajı, Birleşik Devletlerden radyo ile yapılan ilk okyanus aşırı iletişim olmuştur.
1910 - Çırağan Sarayı yandı. Saray 1865'te Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmişti.
1911 - İlk defa bir uçak, bir geminin güvertesine iniş yaptı. Pilot Eugene B. Ely, San Francisco limanında bulunan USS Pennsylvania gemisine indi.
1912 - Kaptan Robert Scott Güney Kutbuna ulaştı. Bunu başaran ilk insan olmayı hayal ediyordu ancak Roald Amundsen ondan yaklaşık bir ay önce bunu başarmıştı.
1919 - I. Dünya Savaşı'nda yenik düşen devletlerle anlaşmalar yapmak üzere, İtilaf Devletleri temsilcilerinin oluşturduğu Paris Barış Konferansı açıldı. Avrupa'nın haritası yeniden çizildi.
1924 - İstanbul'da Milli Türk Ticaret Birliği Kongresi toplandı.
1927 - Lozan Antlaşması, Amerikan Senatosu tarafından reddedildi.
1928 - Çerkez Hacı Sami çetesinden 3 kişi Eminönü Meydanı'nda idam edildi. Bu kişiler Atatürk'e suikast iddiasıyla idama mahkum edilmişlerdi.
1931 - Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi yarışmasını, Naşide Saffet Hanım kazandı.
1940 - Milli Koruma Kanunu kabul edildi.
1943 - Sovyetler, Leningrad'da hüküm süren Nazi kuşatmasını kırdıklarını açıkladı.
1944 - Trak adlı yolcu vapuru, Çanakkale'den Bandırma'ya giderken kayalara bindirerek battı: 24 kişi öldü.
1946 - Madam Butterfly operası, Ankara'da sahnelendi.
1947 - İstanbul'da Muallimler Birliği kuruldu.
1950 - Demokrat Parti (DP) işçiye grev hakkı istedi.
1951 - Vietnam Kurtuluş Cephesi gerillaları Hanoi'den geri çekildi; şehir Fransız'ların eline geçti.
1954 - Yabancı Sermaye Yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1966 - Vefa Poyraz İstanbul valiliğine atandı.
1966 - Ankara Cezaevi'nde af isteyen mahkumlar isyan etti. İstanbul Üsküdar Toptaşı Cezaevi'nde 260 mahkum açlık grevine başladı.
1969 - ABD'li bilim insanlarınca, düzenli elektromanyetik dalgalar yayan ilk pulsarlar bulundu.
1977 - Zatürreye yol açan gizemli Lejyoner hastalığı'nın amili olan bakteri bulundu ve Legionella pneumophila olarak adlandırıldı.
1983 - Kültür Bakanlığı'nca Sinema Yasa Tasarısı hazırlandı. Bakanlık tasarıyla filmlere denetim getiriyordu.
1984 - -Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davası duruşmasında sanıklara tek tip elbise giydirildi.
1989 - Kıbrıslı işadamı Asil Nadir, Günaydın gazetesinden sonra Gelişim Yayınları'nı da satın aldı.
1991 - Irak, İsrail'in Tel Aviv ve Hayfa şehirlerine Scud füzesi attı.
1991 - Hükümet, TBMM'den gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt dışında görevlendirilmesi ve yabancı askerlerin Türkiye'de bulundurulması konusunda yetki aldı.
1993 - Bayburt'un Üzengili köyü üzerine çığ düştü; 56 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.
1996 - Michael Jackson ile Lisa Marie Presley'nin iki yıl süren evlilikleri boşanma ile sona erdi.
2005 - 800 yolcu kapasiteli yolcu uçağı Airbus A380, Toulouse'da (Fransa) basına tanıtıldı.
532 - Konstantinopolis (günümüzde İstanbul)'te başlayan Nika ayaklanması tamamen bastırıldı. 30.000 kişinin öldüğü tarihin bu en kanlı ayaklanması 13 Ocak'ta başlamıştı.
 
Süper Loto
12.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu081315212246
 
 
Kurumsal

İçerik

  Gündem

  Siyaset

  Teknoloji

  alucrahaber