Ana Sayfa Röportajlar YAŞAYAN EFSANE: GÜCÜK OSMAN (EKŞİOĞLU)

YAŞAYAN EFSANE: GÜCÜK OSMAN (EKŞİOĞLU)

Yaşayan Efsane: GÜCÜK OSMAN (EKŞİOĞLU) Herkesin bir anısı vardır Gücük Osman'la Benim akranlarımın, benden büyük olan ağabeylerin yada küçüklerimin de.. O bir yaşayan Efsane! 1 asırdan fazla yaşı olan bu büyüğümüz Alucra'nın Gücük Osman Dayısı. Çocukluğumuz da Fatih İlkokulunun bahçesinde top oynamak bizim en büyük zevkimizdi.

Giriş Tarihi: 14 Kasım 2009 Cumartesi 08:12
YAŞAYAN EFSANE: GÜCÜK OSMAN (EKŞİOĞLU)

Lakin bu zevkimiz, topumuzun hemen okul bitişiğinde olan Osman Dayının Yonca tarlasına kaçmasıyla sona ererdi. Belinden çıkardığı Karabörk Çakısıyla topumuz oracıkta param parça olurdu ve sıkı sıkı da tembihlerdi Osman Dayı: "Bir daha top kaçarsa tarlaya, bu sefer sizi de sopalarım ona göre haa"  demesi hiç aklımızdan çıkmazdı. Okul bitişiğindeki tarla duvarlarının yüksek oluşu bizim bahçeye inmemize engel teşkil etse de bizde bir türlü yolunu bulur "Osman dayı Vur" nidalarıyla tarlada topu kestirmemek için gereken mücadelemizi de verirdik.

Evet O bir Yaşayan Asırlık Çınar…Gözlüksüz gazete okurken onu görünce bir kez daha maşallah deyip hemen fotoğrafladım kendisini.Yanına yaklaşıp “seni internetle dünyaya duyuracağım Osman Dayı” dediğimde “teşekkür ederim sağolasın, eski yazıyıda yeni yazıyıda okuyabiliyorum onu unutma haa” diye de tembihledi. Alucra’nın ilçe oluşunu anlatmasını istediğimde sağ olsun kırmadı beni. Önce birkaç özel soruyla başladık sohbetimize…

KB: Osman Amca müsaade edersen yaşını öğrenebilirmiyim? Tevellüt Kaç?
Gücük Osman:
Yeni hesaptan anlamam 1326 diye hatırlıyorum. (Alucra’da Manav olan Yeğeni Yunus Ekşi tam yaşının 112 olduğunu aktarıyor bize)


KB:
Kendinden biraz bize bahsedermisin? Kimdir bu Gücük Osman?

Gücük Osman:
Ben Alucra’da Ticaretle uğraşan Alucra doğumlu Alucra’nın kurucusu Ekşi zade Hacı Osman Efendi’nin Torunuyum. Dedem Hicaz topraklarında görev yapan Asakir-i Mansure-i Muhammediye ordusunun tabur imamıdır. Alucra’da rüştüye mezunu 3 kişiden biride benim.


KB:
Kim diğer rüştüye mezunları?

Gücük Osman:
Nazım Ekiz ve Rüstem Bey(Yakupoğlu)


KB:
Kaç kardeşsiniz?
Gücük Osman: 4 kardeşiz ve en küçükleri ve sağ kalanı benim.


KB:
Peki kaç çocuğun var Osman Amca?
Gücük Osman:
3 evlilik yaptım 3 erkek 4 kız olmak üzere 7 çocuğum var.


KB:
Yaşınız itibariyle Alucra’nın ilçe oluşu hakkında bayağı bilgiye sahipsin, Alucra tarihini en iyi bilende sizsiniz hiç şüphesiz. Alucra hakkında ne söylersiniz?
Gücük Osman:
Dedem Tabur İmamı Ekşizade Osman Efendi 4 evliydi. Eşlerinin ikisi Hicazda görev yaptığı için Arap diğer ikisi de Türk’tü. Dedem Alucra’ya ilk gelen ailelerden. Alucra’ya geldiğinde Alucra’da kalabalık bir Rum Nüfusu hakimmiş. Tabii müslümanda var ama az sayıda, dedemin ailesi kalabalık olduğu için şuan Merkez Camiinin bulunduğu yerde eski camiyi yaparak camii önüne de bir hükümet binası yaptırmış. Daha sonra Sivas’a giderek Alucra’yı kaza statüsüne aldırıp kendi maaş vererek memur tayin ettirmiş.


KB:
Peki bundan sonraki süreç nasıl gelişti? Siz ne yaptınız Alucra’da?
Gücük Osman:
Ben 1946 yılında Alucra’da çok zor şartlar altın 3 kişiyle beraber demokrat Partiyi Alucra’ya kurarak siyasete atıldım. Rahmetli Menderesin vefatıyla da aktif siyasetten uzak durdum. Daha sonra Han ve Otel İşletmeciliği yaptım.


KB:
Sizin Otellerinizin namı meşhurmuş, bahsedermisin biraz… (Bu bilgiyi yeğeni Yunus Ekşi bizle paylaşıyor)
Gücük Osman:
(Osman Amcanın otelinde paralı parasız herkes yer içer kalırmış. Tabii parası olmayandan para talep etmeyen Osman amcanın bu oteli bu sebeple bayağı nam yapmış.) Alucralılar bir iş icabı İstanbul’a gitmek için yola çıkıyor Düzce’de konaklamak için bir otele gidiyorlar. Tabii kıran kırana pazarlıklar sonrası otelci bakıyor ki bunlarda para yok…"Siz herhalde burayı Gücük Osman’ın Hanı sandınız" deyince sen nerden tanırsın Gücük Osman’ı? Biz onun hemşerileriyiz biz Alucralıyız deyince otel sahibi merhamete geliyor ve bu Alucralıları bir geceliğine misafir ediyor.


KB:
Birde sizin atı boyayıp tekrar satma maceranız var bizimle paylaşırmısınız?
Gücük Osman:
(Gülüyor) Zamanında at satın alır, besler ve tekrar satardım. Koman köyünden Hacı Muhsin efendinin cılız mı cılız bir atı vardı. Atı zamanın parasıyla uygun bir fiyata satın aldım. Ata bir süre bakıp bakımını iyice yaptıktan sonra da toz boya ile atı boyadım. At meraklısı olan Hacı Muhsin efendiye’de "elime iyi bir at geçti onu da sana layık görüyorum" dedim. Atı görünce hayran kaldı Hacı Muhsin Efendi ve bana iyi bir kar vererek atı satın aldı. Tabi atla bir kaç hafta yolculuk yaptıktan sonra bir gün moran deresinde yağmura yakalanıyor, tabii bizim toz boyada yağan yağmurla akıp gidiyor. Boyada akınca işi öğreniyor
Hacı Muhsin Efendi, tabii helalleştik sonra kendisiyle.


KB:
Peki şuanda ne işle meşgulsün Osman Dayı?
Gücük Osman:
Yaz aylarında Gavur Dağlarında bulunan Bey Tarlası ismiyle anılan yaylaya giderim. Yaylacılık yaparım, kışları da kısa bir süreliğine İstanbul’da bulunan çocuklarımın yanına giderim.


KB:
Maşallah sizi dinç görüyorum,bu sıhhatinizi neye borçlusunuz? Gücük Osman ne yer, ne içer?
Gücük Osman:
Başlıca yiyeceğim Tereyağıdır. Sonra yoğurt ve yumurta. Saf tereyağından başka bir şey yemem. Yaşımı temiz havaların bol olduğu yaylalara borçluyum. Her gün düzenli yoğurt yerim. Sabah kahvaltısında yumurta yerim. Sıhhatimi bunlara borçluyum.


KB:
Maşallah gazeteyi gözlüksüz okuyorsun, gençleri imrendiriyorsunuz.
Gücük Osman:
Ben hem eski yazıyı (Osmanlıca) hemde Türkçeyi okuyabiliyorum. Çok şükür gözlerimde hiçbir problem yok.


KB:
Peki Osman Dayı gençlere ne tavsiye edersiniz?
Gücük Osman:
Gençlerimiz okuyup kendilerini yetiştirmeli, her şeyden evvel memleketlerine sahip çıkmalı. Bir karış toprak için ne genç fidanları feda etti bu ülke. Alucra’nın gençleri memleketleri için sorumluluklarını bilmeli. Herkesin sağlığını sıhhatini istiyorum.


KB:
Benimle bu güzel sohbete zaman ayırdığın için çok teşekkür ederim.
Gücük Osman:
Ben teşekkür ederim, Allah işini rast getirsin sağolun.

Kadir BEKİROĞLU
kadirbekiroglu@gmail.com
Alucra


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Başkan Kaymakçı: Alucra’nın Başkenti Beyoğlu

Başkan Kaymakçı: Alucra’nın Başkenti Beyoğlu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
alucrahaber